V tomto článku:
Ako odstrániť soľ z topánok?
Negatívny vplyv posypovej soli v uliciach miest vidíme v prvom rade na našich topánkach, na ktorých sa objavujú biele usadeniny. Ako odstrániť soľ z kožených topánok, aby nielenže vyzerali esteticky, ale aby sa navyše neničili v dôsledku prenikania soli do hlbších vrstiev materiálu? Vieme ako na to!
Chcete poznať tajomstvo, ako zvíťaziť nad soľou na topánkach? Je to veľmi jednoduché – kľúčová je pravidelnosť a systematickosť.
Soľ na topánkach a jej škodlivý vplyv
Posypová soľ nie je nič iné ako takmer čistý chlorid sodný. Používa sa ako prostriedok na rozmrazovanie snehu a ľadu, aby chodníky a cesty nepredstavovali pre vodičov a chodcov hrozbu. Aký vplyv môže mať na vaše topánky?
Zničila soľ vaše topánky? Pozrite sa, ako môžete vylepšiť ich vzhľad.
Chlorid sodný odfarbuje tak lícovú, ako aj semišovú kožu a dokáže zmeniť aj veľmi kvalitnú obuv na nepoznanie. Zároveň má negatívny vplyv na farbu a kvalitu vláken textilných topánok. Práve preto je také dôležité nielen samotné čistenie obuvi, ale aj predošlá príprava topánok na zimnú sezónu.
Efektívne odstraňovanie soli z kožených topánok
Ako teda vyčistiť kožené topánky od soli? Boj s týmto zimným strašiakom môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:
1. Predchádzanie:
- impregnácia – nezabúdajte na impregnáciu kožených topánok pred zimnou sezónou. Vďaka tomu budú topánky odolné proti pôsobeniu vlhkosti a premokaniu a zároveň – proti prenikaniu soli do hlbších vrstiev materiálu. Tento krok zopakujte niekoľkokrát počas zimy – optimálne každý mesiac – aby sa umocnil efekt pôsobenia impregnátu;
- vazelína alebo mastný krém – ak ste si ešte nezakúpili impregnát, s cieľom zabezpečenia topánok pred zimou, môžete použiť kozmetickú vazelínu alebo mastný krém typu Nivea a natrieť ním topánky po celom povrchu. Takýmto spôsobom sa soľ nebude na koži zachytávať.
2. Čistenie:
- profesionálne čistiace prostriedky – v sortimente nášho internetového obchodu nájdete profesionálne čistiace prípravky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nepríjemnej soli na topánkach. Nezabúdajte sa však zamerať na to, či ide o univerzálny prípravok alebo prípravok určený na konkrétny typ kože. Iný bude vhodný na lakovanú, iný na lícovú a iný na topánky s membránou.
Pozor!
Stopy od soli na topánkach sa snažte odstraňovať čo najrýchlejšie – čím dlhšie zostanú neumyté, tým ťažšie sa budú odstraňovať.
Boj so soľou na textilných topánkach
Časť z nás sa v zime vzdáva obľúbených sneakersov alebo topánok športového charakteru a siaha po členkových topánkach alebo čižmách. Soľ, ktorou sa posýpajú ulice a chodníky ale môže poškodiť aj textilnú obuv. Ako si s tým poradiť?
Podobne ako v prípade kožených topánok, aj v prípade textilných tomu môžeme predísť. Na ich impregnáciu, teda vytváranie neviditeľného ochranného filmu na topánkach, môžete nájsť prípravky určené o. i. na topánky od športových značiek, ktoré sú prispôsobené použitiu na športových topánkach. Ďalšou fázou je ich čistenie, na ktoré taktiež nájdete špeciálne prípravky (na ich etikete by mala byť uvedená informácia, či ide o prípravok na čistenie topánok s membránou alebo konkrétne tenisiek).
Hoci pranie športových topánok v práčke znečistených soľou môže byť lákavým spôsobom, neodporúčame ho. Namiesto zlepšenia ich stavu môžete docieliť presný opak.
Iné články na našom blogu, ktoré vám poradia, ako sa starať o topánky v zime
Na internete nájdete množstvo tipov týkajúcich sa čistenia topánok pomocou domácich metód. Nezabúdajte však na to, že jediným efektívnym a bezpečným spôsobom je používanie profesionálnych prípravkov. Na vypracúvaní ich zloženia sa podieľajú celé tímy odborníkov, ktorých snahou je, aby ich používanie prinášalo čo najlepšie efekty. Viac o tejto problematike sa dočítate v nižšie uvedených článkoch:
- Ako sa starať o kožené topánky? Ošetrovanie a impregnácia na každý deň
- Semišová zimná obuv – ako zvýšiť odolnosť semišu proti vlhkosti?
- Ako sa starať o topánky v zime? Sprievodca v kocke
Upozornenie!
Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.