V tomto článku:
Ako sa starať o topánky v zime? Sprievodca v kocke
Sneh, mráz a soľ – to sú najväčší nepriatelia obuvi. Ale – ak poznáte overené spôsoby, ako sa starať o čižmy v zime, vôbec nemusia byť pre vašu obuv rizikom. Urobte všetko pre to, aby vaše topánky vyzerali rovnako dobre aj po sezóne! Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, nie je to vôbec náročné. Treba len vedieť: ako na to.
Na trhu je dostupné veľké množstvo prípravkov určených na ošetrovanie obuvi. Zistite, ktoré z nich použiť, aby ochránili vaše topánky pred vlhkosťou a chladom.
Ako sa starať o koženú obuv v zime? Impregnácia je základ!
Ako je dobre známe: ochoreniam je ľahšie predchádzať, ako ich liečiť. Skôr, ako si obujete nové topánky, začnite od ich impregnácie. V čom spočíva a prečo je nutná? Poradíme vám! Použitím impregnátu – či už vo forme spreja alebo krému, vytvoríte na topánkach ochrannú bariéru, teda bezfarebný film, cez ktorý sa nedostane vlhkosť, nečistoty alebo prach. Keďže škvrny neprenikajú do materiálu zvršku, oveľa ľahšie sa dajú odstrániť. Postačí, ak po návrate domov použijete mäkkú, vo vode navlhčenú handričku.
Ak chcete kožené topánky zabezpečiť pred vlhkosťou, postriekajte ich vhodným impregnátom.
Ako zdôrazňujú samotní výrobcovia, pôsobenie impregnátu je časovo obmedzené. Preto by sa tento zákrok mal pravidelne opakovať, najmä pred odchodom z domu, ak vonku vládne vlhké počasie. Neviete, ako správne impregnovať kožené topánky v zime? Prečítajte si náš ďalší článok s touto tematikou na našom blogu.
Ako odstrániť soľ z topánok?
Veľa ľudí si často kladie otázku, ako sa starať o zimné topánky, keď sa na nich každý deň usádza soľ. V tom prípade sa oplatí siahnuť po overených prípravkoch. Najlepším riešením je pravidelné krémovanie kožených topánok. Na čižmy naneste špeciálny vosk alebo mastný krém, vďaka čomu sa soľ nebude na zvršok tak lepiť.
Na čistenie topánok od soli je potrebné použiť špeciálne prípravky.
Obávate sa, že už je neskoro, pretože vaše topánky majú na sebe biele stopy od soli? Žiadny problém! Samozrejme, stopy od chloridu sodného je dobré odstrániť čo najskôr, ako sa len dá. Ale − postačí, ak siahnete po odsoľovacom prípravku alebo profesionálnom čistiacom prípravku a škvŕn sa zbavíte mihnutím oka. Viac o tejto téme sa dočítate v ďalšom článku na našom blogu.
Ako sa starať o topánky v zime, aby vydržali do ďalšej sezóny?
Aby vám zimná obuv poslúžila dlhšie ako len jednu sezónu, vyhnite sa domácim metódam čistenia obuvi. Často narobia viac škody ako osohu. Okrem toho nezabúdajte na staré známe porekadlo: pomaly ďalej zájdeš. Nesušte preto svoje premočené topánky v sušičke a neklaďte ich do blízkosti tepelných zdrojov. Zimné topánky – najmä tie kožené – sa môžu deformovať alebo praskať pod vplyvom vysokej teploty. Viac o tom, ako rýchlo a bezpečne(!) vysušiť topánky, sa dočítate v našom ďalšom článku.
Pri výbere zimných topánok sa ubezpečte, či sú vybavené vodeodolnou membránou.
Tip módnej expertky
Topánky vždy sušte pri izbovej teplote. Aby sa obuv nezdeformovala, vložte do nej staré noviny alebo napínadlá.
Veríme, že už viete, ako sa správne starať o topánky v zime a že si naše rady osvojíte. V prípade správnej starostlivosti vám topánky zaručene vydržia dlhšie ako len jednu sezónu!
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.