Semišová koža patrí k mimoriadne štýlovým materiálom a v niektorých outfitoch je priam nenahraditeľná. Outfity v country alebo boho štýle nebudú dokonalé, ak k nim nezvolíte aspoň jeden semišový prvok. Často sú takýmto prvkom práve topánky, ktorých sa nechceme vzdať ani v zime. Ako teda pripraviť semišové topánky na zimu tak, aby zvládli aj premenlivé počasie?

Ak chcete zabezpečiť svojim topánkam správnu starostlivosť aj v zime, pripravte ich na túto sezónu a stavte na ich systematické ošetrovanie.

Preventívne opatrenia – impregnácia semišových topánok

Začnime od mimoriadne dôležitej, možno aj najdôležitejšej činnosti, ktorá vám umožní tešiť sa z nepremokavých a pekných topánok aj v zime. Reč je o impregnácii vykonávanej ešte pred ich prvým obutím.

Impregnácia topánok nie je ničím iným ako procesom, ktorý spočíva v nasýtení materiálu príslušnými chemickými látkami (alebo látkami prírodného pôvodu). Po nanesení daného prípravku na povrch topánky sa zvýši jej odolnosť a nečistoty sa na jej povrchu zachytávajú v oveľa menšej miere.

Ako impregnovať semišové topánky?

V súčasnosti máte na impregnáciu topánok na výber celé množstvo profesionálnych prípravkov, ktoré sú jediným efektívnym riešením pre zabezpečenie topánok pred zimou. Väčšina z nich sa vyskytuje vo forme spreja a ku každému je pripojený návod s podrobným opisom prípravku.

3210

Impregnácia je prvým a najdôležitejším krokom pri starostlivosti o semišové topánky.

Univerzálne pravidlá impregnovania semišových topánok:

  • Ak už boli topánky používané, je potrebné vyčistiť ich vonkajší povrch pomocou kefy s mäkkým vlasom.
  • Impregnát je potrebné nanášať zo vzdialenosti minimálne 20 cm od topánok rovnomerným spôsobom na každú z jeho častí.
  • Po naimpregnovaní je potrebné nechať topánky vyschnúť a zopakovať tento proces ešte raz.
  • Impregnácia by sa mala opakovať optimálne každé 2-3 týždne.

Pravidelné čistenie semišových topánok v zime

Hoci impregnácia napomáha udržať semišové topánky v čistote, nemôže úplne zabrániť vzniku nečistôt. Ak vám preto záleží na tom, aby boli vaše semišové členkové čižmy v dobrej kondícii, dôležité je ich pravidelné čistenie. Prečo? Pretože len takýmto spôsobom predídete hromadeniu nečistôt na povrchu topánok, ktoré by mohli zničiť materiál, z ktorého boli vyrobené.

3211

Semišové topánky môžete vyčistiť o. i. pomocou špeciálnej gumy určenej na drsné kože.

Na čistenie semišových topánok môžete použiť:

  • Kefy s mäkkým alebo gumeným vlasom
  • Na tieto účely určené prípravky (každý z nich obsahuje návod, v ktorom sa uvádza, akým spôsobom je potrebné vykonať čistenie s ich použitím)

Tip experta:

Všimli ste si, že na vašich topánkach sa objavili nečistoty? Nevychádzajte z presvedčenia, že ,,aj tak sa ešte zašpinia”. Snažte sa nečistoty odstraňovať priebežne, najskôr, ako je to možné.

Vo svojej kolekcii zimných topánok určite nájdete aj modely vyrobené z iných materiálov. Prečítajte si, ako sa starať o topánky v zime, zo všeobecného hľadiska.

Autor

Ewelina Gajoch

Som fanúšičkou módy high fashion, na každodenné nosenie ale preferujem nadčasový francúzsky štýl inšpirovaný parížskymi influencerkami. V súkromí som milovníčkou umenia, špeciálne obrazov Edwarda Hoppera, vášnivou cestovateľkou a vyznávačkou Harryho Pottera.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť