5 faktów o marce Reebok, o których być może nie wiedziałeś

2 min.
V tomto článku:

Značka Reebok je skutočný veterán, pokiaľ ide o výrobcov športového oblečenia – na trhu pôsobí už od roku 1890! Od tých čias sa veľa zmenilo – od názvu a loga až po právnu formu (teraz značka patrí pod adidas). Objavte 5 zaujímavých faktov o tejto z Veľkej Británie pochádzajúcej značke.

Vedeli ste, že športovci behajúci v topánkach tejto značky boli inšpiráciou na vznik oscarového filmu?

Príbeh značky Reebok siaha do obdobia konca 19. storočia. Vtedy britský bežec Joseph William Foster založil rodinnú firmu J. W. Foster and Sons Limited, ktorá sa mala špecializovať predovšetkým na výrobu športovej obuvi. Preslávila sa tým, že ako prvá použila pri výrobe topánok štuple zabezpečujúce lepšiu priľnavosť k podložiu. Onedlho na to sa používali aj pri výrobe kopačiek. Ak chcete vedieť viac o tom, ako vybrať bežeckú obuv, prečítajte si náš ďalší článok na blogu.

J. W. Foster and Sons Limited si veľmi rýchlo získalo renomé medzi športovcami – aj tými profesionálnymi. A to až do takej miery, že dvaja britskí bežci – Eric Liddell a Harold Abrahams – v nich hrali na olympiáde v Paríži v roku 1924. Obaja porazili svoju konkurenciu – Liddell získal zlatú medailu v behu na 400 metrov (prekonal zároveň svetový rekord) a Abrahams triumfoval v šprinte na 100 metrov.

Prípravy športovcov na olympijské hry boli hlavným námetom filmu „Ohnivé vozy” z roku 1981. Snímok získal štyroch Oscarov vrátane ocenenia za najlepší film.

No dobre, ale kedy sa Reebok stali skutočne Reebokom? V roku 1958 vnuci Fostera – Jeffrey a Joseph – založili firmu – dcérsku spoločnosť J. W. Foster and Sons Limited – Merkury Sports. Onedlho na to oba podniky spojili sily pod jedným názvom Reebok, ktorý poznáme dodnes. Čo to v skutočnosti znamená? Toto pomenovanie je odvodené od názvu druhu africkej antilopy v africkom jazyku, tzv. “rhebok”.

Viete, že…?

Názov Reebok sa vybral zo slovníka, ktorý Joseph Foster vyhral ako dieťa v pretekoch.

Grafický znak Reebok sa od začiatkov vzniku firmy do roku 2014 menil až … 11 krát. Začínal ako nápis predstavujúci názov firmy, pri ktorom sa nachádzala vlajka Spojeného kráľovstva. Len ťažko by sa našlo lepšie riešenie zdôrazňujúce pôvod značky.

4775

Foto: K I L I A N, Unsplash

V roku 1986 bolo logo nahradené tromi navzájom sa prelínajúcimi krivkami (dvomi tmavomodrými a jednou červenou), nad ktorými svietil nápis „Reebok”. Po desiatich rokoch sa spustila vlna experimentov: menila sa farba loga, zmizol nápis, zmenilo sa písmo. Až v roku 2014 uzrelo svetlo sveta logo, ktoré poznáme dodnes: minimalistický nápis „Reebok”, vedľa ktorého je trojuholník.

Dnes už snáď nenájdeme žiadnu ženu, ktorá by v šatníku nemala aspoň jeden pár športových topánok. Nie každý však vie, že práve značka Reebok ako prvá priniesla na trh topánky určené práve pre ženy. Topánky Reebok Freestyle, pretože o nich je reč, uzreli svetlo sveta v roku 1982. Rozhodnutie vyrobiť športovú obuv určenú výlučne pre ženy bolo zásahom do čierneho – zástupcovia firmy využili vlnu popularity aerobiku, ktorý ovládol módu 80. rokov.

Máte už vo svojej zbierke tenisky Reebok? Ich široký výber nájdete na stránke eobuv.sk.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
moon boot, jenny fairy, zimne panske topanky, zateplene cizmy damske, zimne tenisky, čižmy na platforme, panske zimne topanky, zimne cizmy damske zateplene

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť