Do mesta, do lesa aj na preteky. Typy bežeckých topánok, ktoré treba poznať

2 min.

Začať s behom nie je ťažké. O niečo väčšou výzvou ale môže byť kompletizovanie vhodných doplnkov a konkrétne – bežeckej obuvi, ktorá sa osvedčí v rôznych podmienkach. Aké bežecké topánky si treba zaobstarať, aby bol tréning efektívny a zároveň príjemný?

Objavte najpopulárnejšie typy bežeckých topánok a zistite, na aké aktivity sú určené.

Tréningová obuv – na každodenný jogging

Tréningová obuv je klasickým a zároveň najuniverzálnejším modelom bežeckých topánok, ktorý je určený pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Osvedčí sa predovšetkým počas každodenných, trochu dlhších, ale nie dynamických tréningov. Sú vhodné na beh po tvrdých povrchoch, pričom poskytujú optimálny komfort a minimalizujú riziko úrazu.

Bežecká tréningová obuv má pomerne masívnu konštrukciu, hrubšiu podrážku a je vybavená systémom spevňovania a stabilizácie. Vďaka tomu topánky tlmia nárazy a zmierňujú údery, čím sa zároveň znižuje zaťaženie stavcov. Stupeň tlmenia nárazov však treba prispôsobiť typu chodidla. O tom, či máte neutrálne, pronačné alebo supinačné chodidlo sa dozviete viac v našich článkoch o výbere dámskej a pánskej bežeckej obuvi.

Tip expertky

Pri kúpe bežeckých topánok stavte na model zabezpečujúci chodidlám 0,5-1 cm rezervu. Pri fyzickej námahe chodidlá mierne napuchnú, takže o niečo väčšia obuv vás ochráni pred vznikom otlakov a odrenín.

Šprintérska obuv – nenahraditeľná na pretekoch

Bežecká šprintérska obuv sa odlišuje od bežných tréningových modelov. Nie je vhodná na každodenný dlhý jogging, ale naopak, je nenahraditeľná počas dynamického tréningu alebo na pretekoch. Tieto modely sú ľahšie, mäkšie, poddajnejšie a tlmiace či spevňujúce systémy sú obmedzené na minimum.

Šprintérska obuv zaisťuje lepšiu dynamiku behu, takže ju ocenia najmä skúsení pretekári, ktorým záleží na dosiahnutí čo možno najlepších výsledkov. Tieto modely však nie sú vhodné na každodenný tréning, pretože nielenže vám nezaručia potrebné tlmenie nárazov, ale sa navyše rýchlejšie opotrebujú.

Mestská obuv – stavte na tlmenie nárazov

Mestskú bežeckú obuv možno označiť pojmom tréningová obuv, ktorá je ale prispôsobená pohybu po tvrdých povrchoch. Mnohé modely sa zaraďujú do oboch kategórií, ale mestská obuv sa navyše vyznačuje dobrým tlmením nárazov. Vyberajú sa podľa váhy bežca – čím je váha vyššia, tým lepšie tlmenie nárazov je potrebné, aby mohli topánky spĺňať svoju rolu.

Ak v popise daného modelu nenájdete informáciu o maximálnej váhe používateľa, hľadajte topánky, ktorých hlavnou vlastnosťou je práve dobré tlmenie nárazov. Dobrým tipom môže byť drop, teda sklon podrážky medzi pätou a prstami – v bežeckých topánkach je vyšší. Drop s výškou približne 10-12 mm je rovnoznačný s lepším tlmením nárazov.

4454

Oranžovú dámsku trekingovú obuv nájdete na stránke eobuv.sk.

Trailové topánky – ideálne do terénu

Ak máte už dosť tréningov v mestskej džungli alebo si chcete jednoducho užívať fyzickú aktivitu uprostred prírody, zídu sa vám topánky na trailový beh, teda modely, ktoré sú určené na beh v teréne. V ich prípade je dôležitejšia kvalitná podrážka s členitým dezénom. Zaisťuje optimálnu priľňavosť na lesných alebo horských chodníkoch, uľahčuje pohyb po nerovnom povrchu a eliminuje riziko pádu. Dobré trailové topánky majú tiež spevnený zvršok, takže ak plánujete pravidelné tréningy v teréne, takýto model bude pre vás dobrou investíciou.

Hoci súčasné technológie použité v bežeckých topánkach nemôžu nahradiť samotný tréning, môžu ho spríjemniť a zefektívniť a čo je najdôležitejšie, dokážu zaistiť potrebnú bezpečnosť. Pozrite sa, aké bežecké topánky sme si pre vás pripravili na stránke eobuv.sk a objavte model, ktorý splní všetky vaše požiadavky.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
black friday 2022, elegantné členkové čižmy, zimne topanky panske, ccc, vans, zimne topanky, halovky, zateplene cizmy

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť