Akú obuv vybrať na fitness?

2 min.

Fitness je typ fyzickej aktivity, na ktorú nepotrebujete drahú, špecializovanú výbavu a tréningy môžete absolvovať aj doma. Treba sa však zamerať na výber vhodnej obuvi. Pozrite sa, aké topánky si vybrať, aby vám aerobik, joga či strečing priniesli ešte lepšie efekty.

Priľnavosť podrážky, amortizačný systém a priedušnosť. Zistite, na čo sa zamerať pri hľadaní vhodnej obuvi na fitness.

Potrebujem obuv na fitness?

Začneme od toho, že tréning fitness v ľubovoľných modeloch pláteniek, tenisiek a sneakersov na každodenné nosenie môže mať za následok zranenia kolien či dokonca chrbtice. A keďže v tomto prípade – okrem oblečenia alebo karimatky – nepotrebujete žiadne špeciálne príslušenstvo, oplatí sa investovať do vhodných topánok.

Prečo je to také dôležité? Keď trénujete a vaše chodidlá sa dotýkajú podlahy, údery, ktoré telo zaznamenáva, sú približne trikrát väčšie ako jeho hmotnosť. V špeciálnych topánkach na fitness si zaistíte maximálnu bezpečnosť, priľnavosť k podložiu a tlmenie nárazov. A nezabúdajte, že bez ohľadu na to, či beháte, hráte golf alebo cvičíte aerobik, na vykonávanie každého športu sú potrebné špeciálne topánky.

Viete, že…?

Začiatky fitness siahajú do 60. rokov minulého storočia a za jeho otca možno označiť doktora Kennetha Coopera, ktorý je tvorcom aerobiku. O jeho veľkú popularitu sa však pričinila aj herečka Jane Fondová.

Jane Fondová mala ideálnu postavu a motivovala ženy k cvičeniu!

Aká obuv je ideálna fitness? S priľnavou podrážkou

Skôr, ako sa zameriate na dizajn topánok na cvičenie, si overte, či majú priľnavú podrážku s odolným dezénom. Klzká podlaha ako napr. parkety v kombinácii s nepriľnavou podrážkou môže byť príčinou úrazu. Niektoré modely topánok na fitness majú na podrážke tzv. bod otáčania. Vďaka nemu sa pohyby charakteristické pre tento typ športu ako: otáčanie, drepy či roznožovanie vykonávajú oveľa jednoduchšie bez straty potrebnej priľnavosti.

3252

Vyberte si jeden z modelov tenisiek značky Asic.

Akú obuv na fitness tréning? S trochu tvrdšou podrážkou

Pri cvičení fitness sa často využívajú napr. činky, čo vplýva na centrum rovnováhy. Ak bude podrážka topánok príliš mäkká a hrubá, môžete stratiť rovnováhu a spadnúť.

Tip módneho experta

Pri výbere topánok na fitness, je dobré rozhodnúť sa pre model so šnúrkami. Takáto obuv zafixuje pätu a zabráni tak zraneniam členka a úrazom kolien.

Kľúčové je dobré tlmenie nárazov

Tréning fitness môže zaťažiť kĺby, preto je veľmi dôležité cvičiť v topánkach, ktoré dokážu zabezpečiť optimálne tlmenie nárazov. Zamerajte sa na to, či má model, ktorý ste si vybrali, zabudovaný gélový alebo vzduchový vankúšik. Pri tréningu v takýchto topánkach chránite svoje kĺby.

Tip experta

Amortizačný systém v topánkach určených na fitness je obzvlášť dôležitý v prípade osôb s vyššou váhou. Čím viac vážite, tým väčšiu pozornosť venujte tomuto aspektu, aby ste sa vyhli nepríjemným zraneniam.

3253

Priedušné a ľahké topánky na fitness

Počas tréningov sa potí celé telo, vrátane chodidiel. Preto je mimoriadne dôležité, aby bola obuv na fitness vyrobená z priedušných materiálov. Množstvo športových značiek využíva špeciálnu sieťku, ktorá zlepšuje cirkuláciu vzduchu. Vďaka tomu chodidlá nie sú mokré, čo predchádza tvorbe nepríjemného zápachu, ale aj kĺzaniu sa nôh v topánke. Takéto topánky so sieťkou sú často oveľa ľahšie ako tie s koženým zvrškom, čo má pozitívny vplyv na efektivitu cvičenia.

Veríme, že už viete, aké topánky si zvoliť na fitness. A v prípade, že ste skôr fanúšikom silových cvičení a hľadáte vhodnú obuv, prečítajte si aj náš ďalší článok na našom blogu.

Odporúčané
logo signet
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!