V tomto článku:
Zvršok, podrážka, podpätok… teda, z čoho sa skladá topánka?
Pod pojmom „obuv” sa skrýva množstvo rôznorodých modelov: čižmy, šnurovacie topánky, sandále, lodičky alebo tenisky. Každý z týchto modelov sa vyznačuje charakteristickými vlastnosťami, avšak niečo majú spoločné – napr. zvršok topánky alebo podošvu. Ste zvedaví, aké časti topánok rozlišujeme? Pozrite si nášho sprievodcu.
To, z čoho sa skladajú topánky, vo veľkej miere vplýva na ich kvalitu, odolnosť a vzhľad.
Stavba topánky – najdôležitejšie prvky
Jednou z najdôležitejších častí, ktoré majú vplyv na vzhľad topánok, je zvršok. Najjednoduchšie povedané, ide o časť pokrývajúcu vrchnú časť chodidla a v prípade vyšších topánok – aj lýtka a holenné časti. Zvršok je najčastejšie vyrobený z prírodnej kože (lícovej, semišovej alebo z nubuku), ekologickej kože alebo textilných a syntetických materiálov.
Iným základným prvkom topánky je samozrejme podošva. Má za úlohu izolovať chodidlo od podložia a mala by sa s ním stýkať po celom povrchu, s výnimkou podpätku. Podošva sa obyčajne vyrába z kože alebo iných materiálov, v závislosti od určenia topánok, čo má veľký vplyv v prípade športových topánok.
Čo vplýva na odolnosť a pohodlie?
A keď už spomíname podpätky, je dobré zdôrazniť, že – aj nevysoký – tvorí dôležitú časť dámskej aj pánskej topánky. Nachádza sa v zadnej časti topánky, pod pätou. Môže byť súčasťou podošvy alebo môže k nej byť pribitý alebo priskrutkovaný. Podpätok býva niekedy ukončený pätníkom. Ide o vymeniteľný prvok hrubý niekoľko milimetrov, odolnejší proti poškodeniu, ktorého úlohou je minimalizovanie rizika pošmyknutia sa.
Pozor!
Nezabúdajte pravidelne kontrolovať stav pätníkov. Ak sú opotrebované, postupne sa začne ničiť aj samotný podpätok, čo môže viesť k jeho úplnému opotrebovaniu.
Vo vnútri topánky sa nachádza podšívka. Obklopuje chodidlo zhora a po bokoch, pričom predchádza tvorbe otlakov na spomínaných miestach. Jej úlohou je zabraňovať odtláčaniu jednotlivých švíkov a spojov na chodidlo. K chodidlu prilieha zasa stielka. Spĺňa podobnú funkciu ako podšívka, avšak je vyrobená z mäkších materiálov, čím zabezpečuje chodidlám potrebný komfort.
Stavba topánky – zvršok
Už viete, čo je to zvršok, kde sa nachádza a z čoho môže byť vyrobený. Aby to však nebolo také jednoduché, tá istá časť sa skladá z niekoľkých ďalších prvkov. Sú to:
- zadný diel zvršku – pokrýva zadnú a hornú prednú časť chodidla a spolu s priehlavkom vo veľkej miere zodpovedá za to, aký tvar majú dané topánky,
- priehlavok – je dôležitou súčasťou stavby pánskych topánok – najmä tých elegantných. Ide o časť zvršku, v ktorej sa nachádzajú dierky na šnúrky. Priehlavok môže byť uzavretý (teda všitý pod spodok) alebo otvorený (našitý na vrchnú časť zvršku). Topánky so zatvoreným priehlavkom – napr. oxfordky – sa považujú za uhladenejšie a elegantnejšie ako tie s otvoreným priehlavkom (napr. derby),
- špička – časť zakrývajúca špičku topánky,
- jazyk – časť spojená s hornou hranicou už spomínaného priehlavku sa nachádza pod šnúrkami a zaisťuje chodidlá pred tlakom šnúrok a otvorov na šnúrky,
- opätok – zadná, pevnejšia časť zvršku zabezpečujúca pätu. Nemôže byť príliš pevný – v takom prípade znemožní chodidlu vykonávanie prirodzeného pohybu.
Iné časti topánky
Ak sa stavbe topánok prizrieme bližšie, nájdete v nich ešte ďalšie prvky, ktoré nie sú viditeľné hneď na prvý pohľad. Ako napr. medzipodrážka, ktorá tvorí akúsi konštrukciu topánky. Nachádza sa medzi výstelkou a podošvou. Má zaistiť potrebnú pevnosť a stabilitu topánky. Ďalším prvkom topánky je lem, teda obvod okolo bočných častí podrážky. Jeho úlohou je zabezpečiť topánky pred poškodením a dostávaním sa vlhkosti do vnútra topánky.
Už poznáte jednotlivé časti topánok? – najvyšší čas spoznať jednotlivé typy topánok. Na našom blogu nájdete články o. i. o športových a dámskych typoch topánok.