Typy športových topánok. Pozrite sa, aké modely si môžete vybrať na beh, tenis alebo do posilňovne.

2 min.
V tomto článku:

Mnoho športových disciplín môžete robiť bez ohľadu na ročné obdobie alebo vek. Každá z nich však prináša odlišné požiadavky a s tým vám môže pomôcť vhodne zvolená obuv. Objavte základné typy športových topánok a dozviete sa, na čo si dávať pozor pri ich nákupe.

V dobrých športových topánkach sa môžete cítiť nielen pohodlne, ale predovšetkým si môžete naplno vychutnať svoju obľúbenú športovú aktivitu.

Bežecká obuv musí byť najmä pohodlná. Topánky určené pre tento druh aktivity by mali byť trochu voľnejšie ako tie, ktoré nosíte každý deň. Ideálne je, ak v topánke zvýši asi 0,5 cm až 1 cm voľného miesta. Nechoďte hlavne do žiadnych krajností a nekupujte si príliš veľké topánky, ktoré budú zároveň príliš široké.

Ďalším aspektom je výber obuvi podľa vášho chodidla, ale nemyslíme tým len výber vhodnej veľkosti. Ide o spôsob, akým sa vaše chodidlo pohybuje pri kontakte so zemou – to určuje, či máte neutrálne chodidlo, supinačné alebo pronačné. V našom ďalšom článku na blogu nájdete niekoľko praktických rád ohľadne toho ako si vybrať správny model pre vaše chodidlo.

Veľmi dôležité je zároveň vybrať si správne topánky podľa typu povrchu. Na tvrdých povrchoch, ktoré dominujú hlavne v mestách sa budú skvele hodiť mäkké modely s hrubšou a pružnejšou podrážkou. Zato pri behu po lesných chodníčkoch budú vhodnejšie terénne topánky s členitejším dezénom, ktorý vám zaručí lepšiu priľnavosť k podložiu.

5471

Dámska bežecká obuv by sa mala vyberať podľa veľkosti a typu chodidla, ale aj podľa povrchu, na ktorom budete trénovať.

Ľahké a priedušné – to sú základné parametre, ktorými by sa mala vyznačovať obuv na fitness. Bývajú vyrobené z priedušného materiálu, ktorý odvádza vlhkosť a nedochádza tak k prehrievaniu chodidla.

Veľmi dôležitá je aj protišmyková podrážka, ktorá vám zaistí správnu priľnavosť k povrchu dokonca aj počas cvičenia na klzkých parketách. Pri výbere topánok na fitness je dobré sa rozhodnúť pre model, ktorý dobre tlmí nárazy. Napríklad taký, ktorý má gélový alebo vzduchový vankúšik v podrážke.

Tip experta

Pri hľadaní topánok na fitness bude skvelou voľbou model s vložkou Ortholite, ktorá je vyrobená z polyuretánovej peny (otvorené štruktúry buniek). Táto konštrukcia poskytne vložke pružnosť, ľahkosť a priedušnosť. Umožňuje tak prienik vzduchu a odvádza nadmerné teplo alebo vlhkosť na povrch topánok.

Topánky do posilňovne by mali byť podľa možnosti pevné a odolné – skvele sa bude hodiť model s pevnejším zvrškom. Vďaka tomu zaistí ochranu kĺbov a ich správnu stabilizáciu a tiež eliminuje možnosť zranenia. Zvlášť pokiaľ ide o cvičenie s ťažkými činkami. Pri kúpe topánok do posilňovne si všimnite podrážky – ideálne by bolo, keby bola tvrdá, hrubšia a nie príliš flexibilná. Dobrou voľbou bude aj model s vyvýšenou podrážkou na päte, ktorá slúži na ľahšie udržanie rovnováhy.

Tenis je dynamickou hrou, ktorá vyžaduje rýchly pohyb a neustálu zmenu smeru. Topánky, ktoré sú určené práve na túto disciplínu, musia predovšetkým dobre stabilizovať chodidlo a tlmiť nárazy. Pred samotným nákupom je dôležité vedieť, ktorý povrch uprednostníte: tvrdý povrch, antuka alebo tráva.

5472

Stabilizácia chodidiel a tlmenie nárazov – to sú najdôležitejšie funkcie, ktoré musí spĺňať dobrá tenisová obuv.

Tenisová obuv na tvrdý povrch má pevný zvršok a podrážku, je vybavená rôznymi amortizačnymi systémami a má elastické drážky. Výhodou týchto modelov je fakt, že v nich môžete hrať tak na antukovom, ako aj na trávnatom povrchu. Pokiaľ preto hľadáte univerzálne tenisky na tenis, rozhodne budú optimálnou voľbou.

Ste fanúšikom Rafaela Nadala a rovnako ako on radi hráte na antuke? Tenisová obuv, určená na antukové povrchy sa vyznačuje charakteristickou podrážkou – tá zaisťuje priľnavosť a pritom nenaberá veľa antuky a je preto ľahké ju vyčistiť. A možno sa najlepšie cítite rovnako ako Roger Federer na tráve. V tom prípade hľadajte topánky s hladšou podrážkou, ktorá má gumové štuplíky.

Beh, fitness, posilňovňa alebo tenis? Bez ohľadu na to, aká športová disciplína je vaším koníčkom, vo vašom šatníku by nemali chýbať vhodné topánky. Na eobuv.sk nájdete módnu dámsku a pánsku športovú obuv, v ktorej sa budete pri športe cítiť pohodlne a bezpečne!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!