V tomto článku:
Nubuk a semiš. Čím sa líšia tieto dva typy kože?
Pri výbere kožených topánok alebo doplnkov možno premýšľate nad tým, či zvoliť lícovú alebo radšej semišovú kožu. To však nie sú jediné druhy materiály, ktoré sa používajú pri výrobe topánok a koženej galantérie. Jednou z možností je aj nubuk – neraz si ho mýlime so semišom pre jeho podobnú štruktúru. Nubuk a semiš sa však navzájom líšia. V čom? Čítajte ďalej!
Zamieňanie si týchto dvoch typov kože je častým javom, hoci rozdiel je viditeľný už na prvý pohľad.
Semiš a nubuk – rozdiel spočíva vo výške vlasu
Začnime od základnej klasifikácie tejto suroviny. Prírodné kože môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:
- lícové – ide o vrchnú spracovanú kožu, hladkú useň, na povrchu ktorej nie sú žiadne vlasy. Pre dosiahnutie lepšieho vzhľadu a dodatočného lesku býva neraz voskovaná. Materiál tohto typu sa spravidla ľahko ošetruje a je odolnejší proti pôsobeniu vlhkosti.
- drsné – sú to kože, na povrchu ktorých vidieť vlasy a po prejdení prstami po jej štruktúre zostanú na povrchu viditeľné tmavšie šmuhy. Vznikajú pri dotyku pri zmene smeru vlasov. Semiš, nubuk a velúr zaraďujeme práve do tejto kategórie. Sú náročnejšie na starostlivosť ako lícové kože a náchylnejšie na pôsobenie vlhkosti.
Ako teda rozlíšiť, či sú topánky vyrobené zo semišu alebo nubuku? Tieto typy kože rozoznáte podľa dĺžky vlasu. V prípade semišu je vlas dlhší a viditeľný voľným okom. Tento materiál je zároveň menej matný ako nubuková koža. Navyše nubuk je mäkší na dotyk – to je spôsobené kratšími vlasmi. Niektorí výrobcovia nanášajú na nubuk tenkú vrstvu vosku, v dôsledku čoho môže na pohľad pripomínať lícovú kožu.
Ako vzniká semiš a nubuk?
Jemný rozdiel medzi nubukom a semišom spočíva nielen v ich vzhľade, ale aj v spôsobe ich spracovania. Obe tieto kože sú brúsené. V prípade semišu je tomuto procesu podrobená vnútorná strana kože, teda po rube. Naopak, v prípade nubuku sa brúsi vonkajšia strana kože, teda líce. Vďaka takémuto spracovaniu sú obe tieto strany kože mäkké na dotyk a jemné.
Majú však aj svoje mínus – práve pre ich jemnú štruktúru sú topánky zo semišu alebo nubuku mimoriadne náchylné na poškodenie, najmä vplyvom pôsobenia vlhkosti. Je preto lepšie nenosiť ich v prípade daždivého počasia alebo sneženia. Ak takéto topánky zmoknú, s veľkou pravdepodobnosťou stmavnú.
Tip experta
Pred prvým použitím semišových alebo nubukových topánok ich naimpregnujte, aby ste si uľahčili ich čistenie a zabezpečili ochranu pred vlhkosťou. Ak sa chcete uistiť, že vybraný impregnát nespôsobí zmenu farby topánok, vyskúšajte ho na neveľkom, málo viditeľnom povrchu – napr. tesne pri podrážke.
Nubuk alebo semiš – čo je lepšie?
Nubuk sa pre svoj nevšedný, jemný vzhľad považuje za najušľachtilejší typ kože, z ktorej sa vyrábajú tie najžiadanejšie topánky a kúsky koženej galantérie. Jeho príprava je náročná a veľmi precízna, preto sa topánky z nubuku vyznačujú obyčajne vysokou kvalitou spracovania. Na druhej strane to súvisí aj s vyššími výrobnými nákladmi, čo má za následok, že produkty z tohto typu kože sú obyčajne drahšie. Ak preto hľadáte vhodnú, lacnejšiu alternatívu, siahnite po topánkach alebo doplnkoch zo semišu. Spomínaný materiál má tú výhodu, že je menej matný ako nubuk, preto bude zaujímavým ozvláštnením outfitu.
Keď sa rozhodujete pre kúpu semišových alebo nubukových topánok, nezabudnite, že kľúčovým aspektom je správna starostlivosť, vďaka ktorej si zachovajú svoje pôvodné vlastnosti aj na viac sezón. Na našom blogu nájdete aj ďalšie články, v ktorých sa popisuje, ako správne čistiť nubuk, ako čistiť semiš, ako roztiahnuť semišovú obuv a ako sa starať o semiš.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.