Ako správne čistiť nubuk?

3 min.

Nubuk je typ kože, ktorý na prvý pohľad pripomína semiš. A, podobne ako semiš, je jemný a vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ako čistiť nubuk tak, aby vydržal čo najdlhšie? Prečítajte si naše tipy a ošetrovanie topánok z tohto materiálu už pre vás nebude žiadnou výzvou.

Nubuk je materiál zdanlivo náročný na údržbu, a preto sa mu mnohí vyhýbajú. Úplne zbytočne – postačí, ak si osvojíte zopár návykov, vďaka ktorým vám budú topánky z nubuku robiť radosť aj niekoľko sezón!

Ako ošetrovať obuv z nubuku? Základné pravidlá

Skôr, ako prejdeme k samotnému čisteniu topánok z nubuku, je dobré prizrieť sa tomuto materiálu bližšie. Čím sa líši semiš od nubuku? Tieto dva typy kože sa občas nesprávne zamieňajú, pretože vizuálne sú veľmi podobné. Rozdiel spočíva v spôsobe vyhotovenia. Vrchná vrstva nubuku (líce) je jemne zbrúsená a jeho vlákna sú kratšie a mäkšie ako je to v prípade semišovej kože. Preto ide o neobyčajne jemný materiál. Ako sa správne starať o topánky z nubuku? Ideálne je začať ešte pred ich prvým použitím.

Je to koža mimoriadne citlivá na pôsobenie vlhkosti, preto je dôležité pred každým použitím topánok vrchnú vrstvu zabezpečiť ochranným, vodeodolným filmom. Ako impregnovať topánky z nubuku? Použite na to určené prípravky vo forme spreja, najlepšie na drsné kože. Efektívne ochránia topánky pre vplyvom premenlivého počasia a zabraňujú zmene ich vzhľadu. Postačí nubuk dôkladne nastriekať zo vzdialenosti približne 20 centimetrov a nechať dôkladne vyschnúť. Pre takto impregnované topánky nie je vlhkosť veľkou prekážkou!

Ako vyčistiť topánky z nubuku, aby sa nepoškodili?

Pre udržanie topánok z nubuku v dobrej forme je kľúčové jeho časté, systematické čistenie. Po každom použití topánok je dôležité vziať kefu a odstraňovať priebežne aj nepatrné nečistoty.

Pamätáte si ešte, že nubuk nemá rád vlhkosť? Toto pravidlo sa týka aj čistenia, preto to robte vždy nasucho, špeciálne na to určenou kefkou – výlučne s mäkkým vlasom. Takýmto spôsobom odstránite prach a nečistoty a vyhladíte vlákna, ktoré sa počas používania môžu ukladať do neestetických línií.

Pozor!

Ak vaše nubukové topánky premokli, nechajte ich dôkladne vyschnúť a až potom sa pustite do kefovania. Vlhkosť dobre pohlcujú pokrčené noviny vložené do vnútra topánky. Nikdy ich nesušte pod radiátorom alebo na slnku!

Ako čistiť topánky z nubuku? Väčšie nečistoty odstránite pomocou gumy na semiš a nubuk. Postačí ňou jednoducho zotrieť škvrnu. Najdôležitejšie je konať rýchlo – ak sa škvrna na topánke zasuší, jej odstraňovanie bude náročnejšie. Ideálne je obuv ošetrovať špeciálnymi prostriedkami na čistenienubuku, ktoré navyše oživia farby a dopomôžu k lepšej elasticite a mäkkosti materiálu.

Ako vyčistiť obuv z nubuku – domáce metódy

Prichádzate domov po dni strávenom v nubukových lodičkách alebo traktorkách, ale zabudli ste si zaobstarať vhodné prípravky na čistenie tohto materiálu? Nezúfajte – využite jednu z domácich metód na čistenie nubuku! Poslúžia vám na to predmety, ktoré nájdete v kuchyni alebo v kúpeľni.

Čím čistiť nubuk? Ak ste si ešte nestihli kúpiť špeciálnu kefku na drsnú kožu, na odstránenie suchých nečistôt a prachu použite zubnú kefku s mäkkým vlasom. Ubezpečte sa ale, či na nej nezostali zvyšky zubnej pasty. Namiesto gumy na nubuk použite školskú gumu na gumovanie, ktorá dokáže rovnako účinne odstrániť nečistoty nahromadené na povrchu materiálu počas dňa. Nezabúdajte však na to, že musí byť čistá.

117

Ošetrovanie nubuku nie je žiadna veda

Nemáte doma školáka, od ktorého by ste si mohli požičať gumu na gumovanie? Dobre ju nahradí aj kôrka suchého chleba. Postačí škvrny potierať jej svetlou stranou. Na mastné škvrny použite detský zásyp (len ho nasypte, nevtierajte!) a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Následne prášok vytraste a topánky vyčistite mäkkou kefou. Ďalším spôsobom na mastné fľaky je roztok vody s octom. Obe tekutiny zmiešajte v rovnakom pomere, navlhčite nimi mäkkú handričku a pritlačte ku škvrne (pozor – nepotierajte ňou nubuk). Následne obuv pretrite handričkou namočenou v čistej vode a nechajte vyschnúť.

Objavili sa na vašich zimných topánkach z nubuku škvrny od posypovej soli? Zbavíte sa ich pomocou papierovej vreckovky namočenej vo vode. Postačí, ak ju na niekoľko sekúnd priložíte na znečistený povrch. Ak to nepomôže, použite trochu saponátu na umývaniu riadu – optimálne množstvo sú štyri kvapky detergentu na liter vody.

Každodenné ošetrovanie topánok z nubuku je možno časovo náročnejšie, ale je to nevyhnutná investícia, ak chcete, aby vám topánky vydržali niekoľko sezón. Nebojte sa preto tohto materiálu – jeho elegantný vzhľad a hodvábna štruktúra si určite získa vaše srdce!

Upozornenie!

Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
dámske peňaženky, nike air force 1 about you, nike air force, nike jordan, damske botasky vypredaj, nike damske tenisky, gabor, tenisky nike

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť