V tomto článku:
Jednotlivé typy obuvníckej kože – čím sa líšia a ako sa o ne starať?
Kožená obuv sa teší obrovskej popularite a nie náhodou. Tieto modely sú veľmi elegantné, trvácne a odolné proti mechanickému poškodeniu. Nie všetci však dbajú na to, z akého materiálu sú topánky vyrobené. Typy kože využívané pri ich výrobe majú totiž odlišné vlastnosti, ktoré vplývajú na používanie a ošetrovanie obuvi.
Spoznajte základné typy kože, z ktorej sa vyrábajú topánky a zistite, ako sa o ne starať.
Hladká lícová koža – najpopulárnejší materiál na výrobu topánok
K najpopulárnejším materiálom využívaným na výrobu topánok patrí lícová koža – najčastejšie hovädzia alebo teľacia. Ide o kvalitne spracovanú vrchnú vrstvu kože s hladkou štruktúrou. Lícovanie, ktoré sa vykonáva z dôvodu zlepšenia jej estetických vlastností, spočíva v mechanickom spracúvaní kože a následnom pokrytí jej povrchu voskom.
Lícovaním sa dosahuje zisk požadovanej štruktúry a vlastností materiálu, ktorý sa odlišuje veľkou odolnosťou proti nečistotám a vlhkosti. Avšak nesprávna starostlivosť o topánky z lícovej kože môže viesť k jej vysychaniu a praskaniu. Aby ste tomu zabránili, zaobstarajte si kvalitné prípravky na čistenie a impregnáciu topánok, vďaka ktorým si vaše topánky zachovajú svoje vlastnosti dlhšiu dobu.
Semiš – elegantný, ale aj jemný
Zatiaľ čo lícová koža je vyrobená z vrchnej vrstvy, semiš sa produkuje zo spracovanej spodnej vrstvy kože. Tento materiál sa odlišuje charakteristickou štruktúrou pripomínajúcou srsť. Semišové topánky sa vyznačujú estetickou, jemnou a na dotyk príjemnou štruktúrou, sú však oveľa náchylnejšie na nečistoty, vlhkosť či poškodenia.
Z tohto dôvodu je potrebné topánky zo semišovej kože chrániť pred premočením. Okrem toho môžu vyžadovať častejšie čistenie a dôkladnejšiu starostlivosť, ale systematickosť prinesie svoje ovocie v podobe estetického a elegantného vzhľadu topánok.
Je to semiš alebo nubuk?
Vzhľadom na podobnú štruktúru si mnohí zvyknú nubuk mýliť so semišom, hoci má v skutočnosti bližšie k lícovej koži. Nubuk vzniká brúsením vrchnej vrstvy kože, vďaka čomu nadobúda charakteristickú zamatovú štruktúru.
Hoci topánky z nubukovej kože vyzerajú veľmi pekne, tento materiál je dosť jemný, v dôsledku čoho vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Na nubuk majú negatívny vplyv predovšetkým vlhkosť, soľ, blato alebo prach, preto je potrebné spolu s kúpou topánok z tohto materiálu zainvestovať aj do špeciálnych čistiacich prípravkov a vodeodolných impregnátov.
Lakovaná koža – synonymum luxusu a elegancie
Topánky z lakovanej kože sa spájajú s luxusom a eleganciou. Vyrábajú sa zo špeciálnej lakovanej kože, ktorá sa po spracovaní vylepšuje na to určeným lakom. Niet pochýb o tom, že lakovaná koža je veľmi pôsobivá, ale súčasne aj náchylná na tvorbu rýh a iných nedostatkov. V súvislosti s tým sa oplatí vyhradiť si tieto modely na slávnostné príležitosti a nie na prechádzku v daždivom počasí. Na ich ošetrovanie používajte výlučne prípravky určené na lícovú kožu.
Poznať vlastnosti materiálov, ktoré sa používajú na výrobu topánok, sa zaručene vyplatí. Ich špecifiká totiž rozhodujú nielen o vzhľade topánok, ale aj o spôsobu ich ošetrovania, od ktorého v značnej miere závisí, ako dlho vám daný model bude slúžiť.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.