V tomto článku:
Čo je to šírka topánky a ako ju zmerať?
Tvrdenie, že najlepšie topánky sú také, ktoré dobre sedia na nohe, nie je ničím prekvapivé. A hoci väčšina z nás dbá o to, aby bola dĺžka topánky ideálne prispôsobená chodidlu, málokto vie, že existuje aj iný, nemenej dôležitý, parameter, ktorý treba tiež brať do úvahy – ide o šírku topánky.
V článku vám priblížime práve tento ukazovateľ a napovieme vám, ako merať šírku topánky.
Aké informácie nám prináša šírka chodidla?
Každé chodidlo je iné. Predstavme si, že dve osoby – jedna s nadváhou a druhá štíhlej postavy – majú rovnakú veľkosť topánky, napr. 39. Je jasné, že ten istý model topánok nebude vhodný pre obe. Nehovoriac o osobách s plochými nohami, haluxami alebo chodidlom, ktoré má tendenciu opúchať. Výrobcovia to dobre vedia, a preto nájdeme v ponuke niektorých značiek rôzne šírky obuvi, ktoré sú prispôsobené potrebám osôb s úzkymi alebo širokými chodidlami.
Šírka topánky pozostáva z niekoľkých parametrov: obvod v prednoží (teda za prstami), obvod priehlavku, šírka prednožia a šírka päty. Nejde preto len o jeden rozmer, ako v prípade dĺžky chodidla. Šírka sa vyjadruje pomocou písmen.
A tu dochádza k odlišnostiam, pretože – na rozdiel od veľkosti vložky – škála šírky nie je jednoznačne stanovená a u jednotlivých výrobcov sa môže líšiť. Existuje však niekoľko spoločných menovateľov, ktorými sa riadi väčšina značiek, čo uľahčuje nákup ideálneho páru topánok v prípade osôb so špeciálnymi potrebami.
Páčia sa vám čierne tenisky Converse? Tieto modely nájdete na eobuv.sk
Aké šírky topánok poznáme
Pozrime sa, ako vyzerajú označenia šírky topánok, ktorými sa riadia výrobcovia:
- šírka topánky F – v prípade väčšiny výrobcov ide o obuv určenú na úzke chodidlo. Ak máte problém s tým, že topánky často odstávajú alebo sa vyzúvajú, šírka F bude pre vás najlepším riešením;
- šírka topánky G – ide o najčastejšiu šírku topánky, ktorú nosí väčšina osôb. Šírka G je rezervovaná pre „štandardné” chodidlo, ktoré nie je ani široké, ani úzke. Dobre zvolená šírka topánky je taká, ktorá netlačí chodidlo po bokoch ani v oblasti priehlavku a umožňuje nohe dostatočnú slobodu pohybu (nemôže mať v topánke priveľkú voľnosť a zároveň nemôže byť úplne znehybnená). Ak pri kúpe topánok vašej veľkosti vo väčšine predajní nepociťujete diskomfort súvisiaci so šírkou topánok, patríte k šťastlivcom, ktorým bude vyhovovať šírka topánky G – bude vám teda sedieť väčšina modelov dostupných na trhu. Treba však vedieť, že výrobcovia môžu používať rôzne označenia – ako napr. značka Clarks, ktorá označuje štandardnú šírku písmenom D;
- šírka topánky H – čo znamená toto písmeno? Ide o topánky na široké chodidlo. Ak máte zvyčajne problém vybrať si topánky bez toho, aby vás tlačili po bokoch alebo v oblasti priehlavku, mali by ste zvážiť nákup modelov práve s týmto označením.
Viete, že…?
Na trhu sú dostupné aj topánky s označením J, K a M, ide však väčšinou o tzv. terapeutickú obuv určenú pre osoby s ortopedickými problémami.
Ako zmerať šírku chodidla? Zopár slov o priehlavku
Toľko teórie, ale ako je to v praxi? Ak každodenné pozorovanie nie je pre vás dostatočne dobrou metódou na určenie hrúbky chodidla, urobte si vodný test, vďaka ktorému zistíte, aká je výška vášho priehlavku. Táto časť chodidla vo veľkej miere zodpovedá za určenie tejto veľkosti.
Namočte svoje chodidlo do vody a otlačte ho na list papiera. Chodidlo so štandardným priehlavkom spoznáme podľa výrazného výklenku v strednej časti podrážky – jeho najvzdialenejší bod siaha do výšky druhého alebo tretieho prstu na nohe. Majitelia takéhoto priehlavku majú obyčajne šírku topánky G. Ak má tvar vášho chodidla otlačený na liste papiera trochu menší výklenok, ako v štandardnom prípade, váš priehlavok je vysoký. Je to charakteristický znak širokého chodidla a jeho majitelia mávajú neraz problém pri výbere vhodných topánok, ktoré by ich netlačili v hornej časti. Plytší výklenok – teda nízky priehlavok – môže tiež signalizovať hrubé chodidlo a ak s ním máte dočinenia, vo väčšine topánok cítite tlak v bočných častiach.
Pozor!
Chodidlo si môžete tiež odmerať pomocou skenera eobuv – esize.me. Nájdete ho v našej kamennej predajni.
Topánky na široké chodidlo
V prípade takýchto topánok zohráva najdôležitejšiu úlohu materiál. Ak máte široké chodidlo, snažte sa vyberať topánky z prírodnej kože, ktoré sú elastickejšie ako tie z umelých materiálov či ekologickej kože. Viac informácií o tom, ako vybrať topánky na široké chodidlo, nájdete v ďalšom článku na našom blogu.
Hlavná fotografia: Photo by Edward Berthelot/Getty Images
Originálny text článku pre potreby blogu eobuv.sk preložila a prispôsobila: Jana Kačurová