Beh je snáď najjednoduchším športom na svete – je dostupný pre všetkých, trénovať sa dá kdekoľvek a snáď jedinou podmienkou sú topánky. Precízny výber vhodného modelu však môže byť celkom slušnou výzvou. Ktoré pánske topánky na behanie vám umožnia dosahovať najlepšie výsledky bez rizika zranenia? Poradíme vám.

Aké topánky sú ideálne na behanie? Na túto otázku neexistuje jediná správna odpoveď. Všetko závisí od typu vášho chodidla a od terénu, po ktorom chcete behať.

Ako si vybrať obuv na beh?

Nepohodlné topánky sú azda to posledné, čo chce bežec zažiť. Preto pri výbere topánok na behanie dbajte na to, aby boli voľnejšie – ale nie príliš voľné! – ako tie, ktoré si obúvate na bežný deň. Pozrite sa, ako zmerať dĺžku chodidla a k výsledku pridajte 0,5 – 1 cm. Neprežente to ale – príliš dlhé topánky sú zároveň príliš široké topánky. Okrem toho, príliš voľná obuv sa môže vyzúvať a to teda nie je náš cieľ.

Už viete, aká veľkosť bude pre vás najvhodnejšia? Výborne! To ale nie je koniec…

Veľkosť nie je všetko

Na to, aby ste si vybrali správnu veľkosť topánok, nepostačí poznať len veľkosť chodidla, dôležitý je aj typ chodidla a spôsob, akým sa pohybuje po kontakte s podložím. Ako to zistiť?

  • Ak sa pri došľape a prenášaní váhy tela z päty na prsty váš členok vychýli smerom von a zaťažujete vonkajšiu stranu chodidla, máte supinačný typ chodidla. Tento typ došľapu býva spravidla sprevádzaný vyklenutým chodidlom. Bežci z tejto kategórie sa najčastejšie sťažujú na bolesť priehlavkového kĺbu a menšie tlmenie otrasov pri behu, preto budú pre nich ideálne topánky s väčším spevnením v oblasti päty a stabilným zvrškom;

  • Ak sa pri došľape a prenášaní váhy z päty na prsty váš členok vychýli smerom do vnútra a pri chôdzi zaťažujete vnútornú stranu chodidla, máte pronačný typ chodidla. Často sprevádzaný prepadnutou pozdĺžnou klenbou a plochou nohou. Bežci z tejto kategórie sa najčastejšie sťažujú na bolesť kolien, bedier a chrbtice vzhľadom na fakt, že nadmerná pronácia destabilizuje krok. Ak vám je tento popis známy, vyberajte si obuv s tvrdými stabilizačnými vložkami umiestnenými vo vnútornej časti topánky;

  • Ak pri došľape z päty na prsty najskôr zaťažujete jej vnútornú časť a vzápätí prenášate váhu tela rovnomerne po celom chodidle, máte neutrálne chodidlo, reakcia členku na zaťaženie je primeraná. Takýto pohyb je pri behu najbezpečnejší, minimalizuje totiž riziko zranenia. Šťastní majitelia neutrálneho chodidla môžu behať v neutrálnej obuvi alebo v spevnených topánkach s hrubšou podošvou.

Toľko z teórie – a ako správne určiť typ chodidla v praxi? Postačí, ak sa pozriete na svoje staré topánky. Všimnite si, ktorá ich časť je najviac opotrebovaná. Pri supinačnom type chodidla si môžeme všimnúť vyšúchanie z vonkajšej strany podrážky. Naopak, pri pronačnom type bude možné pozorovať vyšúchanie v oblasti vonkajšej časti päty a v strede priehlavku.

Bežecká obuv – ako ju prispôsobiť povrchu?

Veľkosť by sme mali, typ chodidla tiež. Ďalším bodom na zozname je prispôsobenie topánky povrchu, po ktorom chcete behať. Pánska bežecká obuv na asfalt a iné tvrdé mestské povrchy musí byť mäkká a musí veľmi dobre spevňovať chodidlo. Cestné bežecké topánky, lebo aj tak sa zvyknú označovať, spoznáte podľa hrubej, pružnej podošvy a plochého dezénu.

Tip experta

Ak máte tú možnosť, vyhnite sa asfaltu a vyberajte si prírodné trasy (parky, hrádze, polia). Takýto beh je priaznivejší pre stavce.

Obľubujete behanie v prírode? Vyberte si pánsku terénnu obuv. Je určená na beh po mäkkom povrchu, preto netlmia nárazy tak dobre, ako obuv na tvrdé povrchy. Podošva takýchto topánok sa vyznačuje členitým dezénom, ktorý zvyšuje priľnavosť na mäkkom podloží. Čím náročnejší a členitejší terén, po ktorom budete behať, tým viditeľnejšie zárezy v podošve.

Ak hľadáte dámsku bežeckú obuv, prečítajte si článok venovaný tejto tematike.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Hoci sa možno zdá, že conversky a lodičky nejdú dokopy, práve tieto typy topánok patria k mojim najobľúbenejším. V mojom šatníku kraľuje čierna v kombinácii s kvetovanými motívmi. V súkromí som milovníčkou čierneho humoru, zvierat a filmov Quentina Tarantina.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.