V tomto článku:
Dámska bežecká obuv – ako si vybrať?
Pomáha nám zhadzovať nadbytočné kilogramy, zlepšuje náladu a má priaznivý vplyv na činnosť mozgu a srdca – beh je šport, ktorému sa môžeme venovať kedykoľvek, kdekoľvek, bez ohľadu na počasie a vek, ale vždy s potrebnou rozvahou. Na začiatok postačí výber dámskych topánok na behanie – aké si vybrať, aby ste mali z behu radosť?
Ako sa zorientovať v širokom výbere topánok na jogging? Na čo sa zamerať? Poradíme vám, po akých topánkach siahnuť, aby ste mohli prekonávať nové životné rekordy.
Aká obuv je vhodná na beh?
Taká, ktorá sa prispôsobí vášmu chodidlu. Nejde pritom len o jej dĺžku a šírku. Veľmi dôležitým aspektom, ktorý musíte brať do úvahy, je pohyb, ktorý vaše chodidlo vykonáva pri kontakte s podložím. Prispôsobenie topánky z tohto hľadiska vám zaručí nielen pohodlie, ale vás zároveň ochráni pred zranením.
Pri výbere bežeckej obuvi je rozhodujúce, ako sa pri pohybe vaša noha pohybuje.
Chodidlo neutrálneho typu
V ideálnej situácii sú majiteľky chodidla neutrálneho typu. Takýto typ pohybu je pre bežca najbezpečnejší. Pri došľape z päty na prsty sa najskôr zaťažuje vnútorná časť chodidla a vzápätí sa váha tela prenáša rovnomerne po celom chodidle. Cieľom vhodne zvolených topánok je dosiahnutie presne tohto pohybu. To, že nemáte neutrálne chodidlo, teda ešte neznamená, že nemôžete začať behať – postačí nájsť vhodnú obuv a hor sa do toho!
Pronačný typ chodidla
Pronačný typ chodidla – ak sa pri došľape a prenášaní váhy z päty na prsty členok vychyľuje smerom do vnútra a pri chôdzi zaťažuje vnútornú stranu chodidla, znamená to, že je to váš typ chodidla. Často sprevádzaný prepadnutou pozdĺžnou klenbou a plochou nohou, nemusí to však byť pravidlo. Bežecká obuv pre majiteľov tohto typu chodidla by v ideálnom prípade mala byť vybavená stabilizačnými prvkami vo vnútornej časti obuvi. Nestabilný krok súvisiaci s vykonávaním takéhoto pohybu môže vyvolávať bolesť chrbtice, bedrových kĺbov a kolien.
Supinačný typ chodidla
Supinačný typ chodidla – v tomto prípade sa členok pri došľape a prenášaní váhy tela z päty na prsty vychýli smerom von a zaťažuje tak vonkajšiu stranu chodidla. Tento typ došľapu býva spravidla sprevádzaný vyklenutým chodidlom. Bežci z tejto kategórie sa najčastejšie sťažujú na bolesť priehlavkového kĺbu a menšie tlmenie otrasov pri behu, preto budú pre nich ideálne topánky s väčším spevnením v oblasti päty a stabilným zvrškom, aby sa predišlo namáhaniu oblasti členka. Preto by na päte v takýchto topánkach mali byť umiestnené prvky tlmiace nárazy.
Svoj typ chodidla ľahko skontrolujete na svojich starých topánkach. Všimnite si, ktorá ich časť je najviac opotrebovaná. Ak je to vnútorná hrana podošvy – máte pronačný typ chodidla, ak vonkajšia – máte supinačný došľap. V prípade neutrálneho chodidla bude najviac opotrebovaná vonkajšia časť päty a stred priehlavku.
Dámska bežecká obuv – ako si dobre vybrať
Aké topánky nosiť na beh? Jednoznačne pohodlné! Nič nedokáže odradiť od fyzickej aktivity tak, ako nepohodlná obuv. Dámske bežecké topánky sú obyčajne dostupné v širšej škále farebných prevedení ako je to v prípade pánskych modelov, ale toto kritérium výberu obuvi by sme radšej nechali na úplný koniec. Určite si ale vyberte topánky, ktoré sa vám naozaj páčia – také si budete obúvať s úsmevom na tvári!
Teraz sa zameriame na to, ako si vybrať topánky z hľadiska veľkosti.
Veľkosť topánok na beh musí byť o trochu väčšia, ako v prípade topánok, ktoré nosíte na každý deň. Ak teda bežne do práce nosievate lodičky s veľkosťou 39, na behanie budete pravdepodobne potrebovať 40 (nezabúdajte ani na rozdiely vo veľkostiach medzi jednotlivými značkami).
Nie je to nič nezvyčajné! Najdôležitejšie je, aby vám v topánkach na beh zostalo trochu viac miesta na prsty. Preto sa najskôr pozrite, ako zmerať veľkosť topánok, vzápätí pridajte od 0,5 do 1 cm. Robte to však s rozvahou – nezabúdajte, že čím je topánka dlhšia, tým je aj širšia a voľné topánky určite nie sú zárukou pohodlia.
Viete, že…?
Dámska bežecká obuv je spravidla užšia ako pánska, pretože ženské chodidlo nie je také široké ako pánske. Preto treba počítať s tým, že topánka takej istej veľkosti vo variantoch pre rôzne pohlavia nebude mať rovnaké rozmery.
Pozor na povrch
Behať sa dá všade – ale nie v jedných a tých istých topánkach. Na tvrdé povrchy (ktoré neodporúčame) si vyberte dámsku obuv na beh po asfalte. Takáto obuv je ľahká, elastická a mäkká. Takéto topánky sa vyznačujú menej členitým dezénom a hrubou, pružnou podošvou, ktorá dobre tlmí nárazy.
Dámska obuv na beh v teréne je určená na mäkké, prírodné povrchy, často pokryté pieskom alebo blatom. Ich podrážka je tvrdá a vyznačuje sa výrazne profilovaným dezénom – zaručujú teda dobrú priľnavosť a stabilitu na nerovnom povrchu.
Ako vidíte, výber topánok na beh nemá byť náhodný a pred ich samotnou kúpou treba zohľadniť mnohé faktory. Ak už viete, aké máte chodidlo a kde budete behať, zostáva už len posledné kritérium a to výber farby. V eobuv máme široký výber dámskej bežeckej obuvi, ktorá bude zároveň ozdobou vášho športového outfitu!
Eobuv.sk ponúka široký výber technologicky vyspelých bežeckých topánok pre ženy, vybavených modernými a inovatívnymi výhodami, ktoré uľahčia bezpečný a pohodlný tréning. Zoznámte sa s ponukou New Balance a nájdite si svoju vysnívanú ľahkú a mäkkú obuv, ktorá splní očakávania každého profesionála.
Ak hľadáte pánsku bežeckú obuv, prečítajte si, ako si poradiť s jej výberom.
Originálny text článku pre potreby blogu eobuv.sk preložila a prispôsobila: Jana Kačurová