V tomto článku:
Ako dezinfikovať topánky a prinavrátiť im pôvodnú sviežosť?
Dezinfekcia topánok je dôležitou súčasťou správnej starostlivosti o obuv a mali by sme ju vykonávať pravidelne najmä v prípade športovej a pracovnej obuvi. Je to dôležitá činnosť, ktorej cieľom je nielen odstránenie nepríjemného zápachu, ale zároveň predchádzanie vzniku baktérií a húb v budúcnosti.
Dezinfekcia topánok je povinným opatrením, ktoré by ste nemali zanedbať v prípade, ak ste trpeli mykózou chodidiel. Pomôžu vám pri tom špeciálne prípravky.
Ako dezinfikovať topánky?
Plesňové ochorenie nôh či nechtov je zdravotným problémom, ktorý sa často vracia a ťažko lieči, preto je mimoriadne dôležitá prevencia a efektívna dezinfekcia. Ak má vaša obuv vyberateľné vložky, vyhoďte staré a použite na miesto nich nové. Dobrou voľbou budú vložky s antibakteriálnymi vlastnosťami. Tie obsahujú nanočastice striebra a kremíka a predchádzajú tak rozvoju mikroorganizmov, pričom súčasne neutralizujú nepríjemný zápach. Často ich charakterizuje príjemná vôňa – napr. lesná.
Tip módneho experta
Pranie v práčke nie je dobrým spôsobom na dezinfekciu topánok po plesniach. Dokonca ani vysoká teplota nedokáže zničiť všetky patogénne látky, ktoré sa navyše môžu usadiť v bubne práčky a preniesť na iné oblečenie.
Ako dezinfikovať topánky po hubových ochoreniach? Dôverujte odborníkom
Najbezpečnejšou a veľmi šetrnou metódou dezinfekcie topánok je použitie špeciálnych prípravkov. Vyskytujú sa najčastejšie vo forme spreja, vďaka ktorému sa zabezpečí rovnomerné nanesenie prípravku na celý povrch topánky. Skôr, ako ho použijete, sa ubezpečte, či má vybraný prípravok aj fungicídne vlastnosti a ako často sa má aplikovať. V mnohých prípadoch totiž jedno použitie nepostačí. Všetky tieto informácie nájdete na príbalovom letáku alebo na balení spreju.
Čo je tiež dôležité, dezinfikovať by ste mali nielen obuv, ktorú ste používali počas ochorenia, ale aj iné páry topánok. Eliminuje sa tým riziko šírenia plesní a prepuknutie ochorenia chodidiel v budúcnosti.
Športová obuv často vyžaduje dôkladné osvieženie.
Prevencia predovšetkým
Liečba plesňových ochorení môže byť dlhodobým procesom, ktorý neraz trvá aj niekoľko týždňov. Preto je dôležitá trpezlivosť a efektívne ničenie nebezpečných mikróbov vo svojom okolí. Najlepším riešením v boji proti plesniam je účinná prevencia, vďaka ktorej predídete náročnému liečebnému procesu.
Predovšetkým by ste mali pravidelne používať antibakteriálne prípravky najmä v prípade topánok, v ktorých cvičíte alebo pracujete. Práve v nich sa totiž chodidlá potia najviac a vlhké prostredie je ideálne pre rozvoj baktérií a plesní. Proces predchádzania infekciám sa začína už vo fáze výberu topánok. Najlepšou voľbou bude obuv vyrobená z prírodných materiálov – napr. z prírodnej kože. Topánky z umelých materiálov neposkytujú chodidlám potrebnú priedušnosť.
Veríme, že už viete, čím dezinfikovať topánky po plesňovom ochorení chodidiel. Určite neprehliadnite ďalšie články na našom blogu. Dozviete sa z nich, ako sa zbaviť zápachu zatuchliny z topánok a ako eliminovať zápach nových topánok.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.