Chcete začať svoje dobrodružstvo s cyklistikou, no nemáte na to patričné znalosti či skúsenosti? Zaujíma vás, aké cyklistické topánky, oblečenie a doplnky vám umožnia pohodlne a bezpečne šliapať do pedálov? Tento článok vznikol v spolupráci s odborníčkou a nadšenkyňou cyklistiky – Joannou Ślebodou. Prečítajte si, ako sa pripraviť na výlet na bicykli, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam a spríjemnili si jazdu.
Cyklistické oblečenie je navrhnuté tak, aby vám poskytlo pohodlie aj bezpečnosť. Vytvorte si cyklistickú súpravu s Joasia Cycling!
Aké topánky na bicykel? 5 dôležitých vlastností
Zaujíma vás, ktoré cyklistické topánky budú spoľahlivé? Najlepšou voľbou sú bezpochyby profesionálne cyklistické topánky, zaisťujúce dokonalé padnutie vďaka suchým zipsom, pohodlie a optimálnu pevnosť vďaka ergonomickému dizajnu podrážky. Ak však nechcete investovať hneď na začiatku, vyberte si bežnú športovú obuv, pričom dbajte na nasledujúce vlastnosti:
spôsob viazania (upevňovania) topánok – klasické šnúrky sa v tomto prípade neosvedčia. Môžu sa totiž dostať do ráfikov kolies a súčasne spôsobiť úraz. Oveľa lepšou voľbou budú modely na suchý zips alebo elastické šnúrky, ktoré nevyžadujú šnurovanie.
podrážka – mala by zaisťovať maximálnu priľnavosť k pedálom. Tak, aby ste mali istotu, že pri zdolávaní ďalších kilometrov (či už za slnečného počasia, za dažďa alebo snehu) sa noha z pedálu nezošmykne. Okrem podrážky zohráva dôležitú úlohu aj vložka. Vložky vyrobené z pružnej peny (napr. v technológii EVA) zaručia optimálne tlmenie nárazov.
materiál – dôležitým aspektom pri výbere topánok na bicykel je ich priedušnosť. Optimálny prienik vzduchu zaistia sieťkované materiály redukujúce potenie nôh, čím sa zároveň znižuje riziko vzniku otlakov. Ak sa však chystáte na bicykel v zimnom období, rozhodnite sa pre topánky s väčšou odolnosťou proti prenikaniu vody, napr. s membránou.
Zvršok – aby ste predišli vzniku otlakov a odrenín, dbajte na to, aby bola zadná časť topánky vykrojená pod úrovňou členka. Okrem toho, pri úraze alebo vyvrtnutí chodidla sa lepšie vyzúvajú topánky nižšieho strihu.
Vložka – spĺňa množstvo dôležitých funkcií! Má zaistiť maximálny komfort a hygienu chodidiel pri vykonávaní fyzickej aktivity a zároveň redukovať otrasy.
Akú cyklistickú prilbu? Odborník navrhuje
Ak chceme začať pravidelne bicyklovať, v prvom rade by sme mali dbať na svoju bezpečnosť. Základom je funkčný bicykel a prilba! Bohužiaľ, mnohí z nás veria, že prilba je zbytočná, najmä ak nejazdíme veľmi rýchlo alebo na dlhé vzdialenosti. Je však potrebné pripomenúť, že pád – s následkom bolestivého zranenia – sa môže stať aj počas jazdy v miestnom parku. A štatistika je nemilosrdná: k väčšine zranení dochádza pri jazde na mestských cyklotrasách.
Ako nám pripomína Joanna: cyklistická prilba je jediná vec, ktorá môže stáť medzi našou hlavou a zemou, keď spadneme. Na trhu je množstvo modelov, ktoré sú nielen estetické, ale aj pohodlné a vzdušné. Dobrá prilba nemusí byť ťažká! Môže vážiť najviac 250 g, čo sú menej ako 3 čokoládové tyčinky! Stojí za to venovať osobitnú pozornosť tomuto parametru. Ľahká cyklistická prilba je na hlave takmer nepostrehnuteľná a nezaťažuje krk a ramená po dlhšej jazde.
Druhým dôležitým parametrom je počet vetracích otvorov. Priedušná prilba funguje obzvlášť dobre v horúcich dňoch a umožňuje našej pokožke hlavy dýchať. V cyklistickej komunite sa prilba stala nepostrádateľným prvkom cyklistického oblečenia a jeho doplnkom. Keď sa povie „bicyklový štýl“ – prilba v ňom má kľúčové miesto.
Prilby majú rôzne veľkosti, ktoré závisia od obvodu hlavy používateľa. Dobré uchytenie navyše zabezpečujú nastaviteľné popruhy na krk a gombík na krku, ktorý umožňuje stabilné umiestnenie prilby na hlave a zabraňuje jej pohybu. Nezabúdajte, že prilba by mala chrániť aj čelo. Presun na zátylok je síce pohodlný, no v prípade pádu nás plne neochráni.
Kedy je potrebné vymeniť prilbu za novú
Existujú dve situácie, kedy je potrebné prilbu vymeniť. Prvým je náraz. Keď spadneme a narazíme si hlavu na tvrdý povrch, musíme prilbu vymeniť. Bez ohľadu na to, či na jeho povrchu vidíme nejaké poškodenie alebo sa zdá neporušený. Naša hlava bola chránená, prilba splnila svoj účel, ale mohla sa poškodiť jej konštrukcia a pri najbližšom náraze sa môže ukázať ako zbytočná alebo nám dokonca ublížiť.
Druhá situácia je, keď prilbe vyprší životnosť. Áno, môže sa to zdať zvláštne, ale prilby majú určitú trvanlivosť. Životnosť prilby je približne 3-5 rokov. Po tomto čase strácajú materiály, z ktorých je model vyrobený, svoje vlastnosti vplyvom slnečného žiarenia alebo teplotných zmien. Každá prilba by mala mať na vnútornej strane nálepku s dátumom výroby a od tohto dátumu sa počíta čas na výmenu.
Ako sa obliecť na jazdu na bicykli? Rada Joanny Ślebodovej
Jar je ideálny čas začať športovať! Bicyklovanie je skvelá forma aktivity – umožňuje vám kontakt s prírodou, zlepšuje vašu pohodu a prináša uspokojenie.
Cyklistické šortky – s vložkou, s trakmi, cyklistické šortky…? Pozrite si rady odborníka!Ako naznačuje naša nadšenkyňa cyklistiky: to, čo nosíme, nepochybne ovplyvňuje náš komfort jazdy. Pohodlie a funkčnosť sú kľúčové pri oblečení, ktoré si vyberáme na cyklistiku. Začínajúci cyklista by si mal dávať pozor na materiály, z ktorých je cyklistické oblečenie vyrobené. Musíme pamätať na to, že pri pohybe sa naše telo zahrieva a pokožka potrebuje vzdušné, rýchloschnúce materiály a poloha na bicykli zase oblečenie, ktoré nás nebude obmedzovať v pohybe.
Cyklistické nohavice – s vložkou, s trakmi, cyklistické šortky…? Pozrite si rady odborníčky!
Začnime cyklistickými nohavicami, ktoré vám pri nesprávnom osadení dokážu vziať radosť z jazdy. Vzdajte sa tuhých džínsov, pokiaľ nemáte len krátku trasu, napr. pri jazde na bicykli musíme udržiavať určitú polohu, telo je ohnuté, takže tradičné nohavice nás môžu tlačiť alebo dokonca odierať. Oveľa lepším nápadom by boli tepláky alebo legíny. Sú vyrobené z mäkkých pružných materiálov, takže nebudú stláčať ani obmedzovať pohyb. Medzi dámskymi šortkami sa stal veľmi obľúbeným model „cyklistických nohavíc“, ktorý svoj názov prevzal podľa šortiek používaných cyklistami (len s tým rozdielom, že nemajú vložku tlmiacu nárazy).
Cyklistické šortky majú zvyčajne všitú vložku, ktorej hlavnou úlohou je tlmiť nárazy, ktorým je naše telo vystavené, keď sedíme na sedadle. To znižuje nepohodlie a obmedzuje výskyt odrenín. Spočiatku sa nám tento prvok oblečenia môže zdať zvláštny. Najmä keď máme do činenia so šortkami, ktoré majú aj traky. Vložku však rýchlo oceníme, keď sa vzdialenosti, ktoré prekonávame, budú stále predlžovať (najmä pri tvrdom sedadle a jazde po nerovnom teréne).
Prečo majú cyklistické šortky traky?
Cyklistické šortky majú väčšinou traky. Na čo sú? V prvom rade zlepšujú komfort jazdy a zabraňujú posúvaniu materiálu. Čo je dôležité: pod cyklistické šortkynenosíme spodnú bielizeň. Vložka nebude plniť svoju funkciu, ak je medzi ňou a našou pokožkou ďalšia vrstva materiálu. Horšie: nosenie spodnej bielizne môže spôsobiť ďalšie odreniny a dokonca aj infekcie. Mnohé vložky majú antibakteriálne vlastnosti a sú vyrobené z veľmi jemných materiálov. Samozrejme, takéto šortky treba po každej jazde prať, najlepšie naruby.
A čo traky? Ako ich nosiť? Poradie je nasledovné: oblečte si šortky pred navlečením trička. Traky dávame na holé telo alebo po navlečení podprsenky (u žien). Jediný problém je použiť v nich toaletu (treba sa vyzliecť takmer „až donaha“). Našťastie sú na trhu vystužené šortky, ktoré nemajú traky a v žiadnom prípade nie sú horšie ako tie s trakmi. Tu veľa závisí od osobných preferencií.
Ak však nechceme alebo nepotrebujeme cyklistické šortky s vložkou, môžeme si vybrať z voľnejších strihov, často využívaných v horskej cyklistike. Takéto šortky sú vyrobené z mäkkých príjemných materiálov a ich veľkou výhodou je, že často majú vrecká na zips a môžete v nich pokračovať vo výlete pešo.
Cyklistické tričko – ktoré je najlepšie?
Cyklistické tričká a mikiny môžu byť tiež vo viacerých verziách. Ak svoje dobrodružstvo s cyklistikou ešte len začínate, bude vám stačiť obyčajné športové tričko. Nevyberajte si bavlnené modely, hoci ide o jemný a prírodný materiál, rýchlo saje pot, nechladí nás pri pohybe, ale, žiaľ, pôsobí dosť nevkusne, keď saje vlhkosť. Materiály, z ktorých sú športové tričká vyrobené, majú mnoho užitočných vlastností. Hlavnou výhodou takýchto tkanín je, že rýchlo schnú, nezostávajú na nich vlhké škvrny a navyše pri aktivite pociťujeme mierny chladivý pocit.
Prvým typom sú cyklistické tričká, ktoré tesne priliehajú k telu, často majú zips po celej dĺžke alebo ¾. Na zadnej strane takýchto tričiek často nájdeme vrecká (zvyčajne tri). Môžeme si do nich vložiť telefón, peňaženku, kľúče alebo malé občerstvenie. Tieto tričká majú strih prispôsobený polohe, ktorú zaujmeme pri jazde na bicykli, t.j. predok je kratší ako zadný diel. Keď si tento typ trička zmeriame a postavíme sa rovno, zdá sa nám zvláštne krátke. Stojí za to stáť bokom k zrkadlu a mierne sa nakloniť, simulovať pozíciu na bicykli. Potom budeme vedieť, či outfit bude dobre sedieť a bude pohodlný.
Samozrejme, tak ako v prípade šortiek, aj cyklistických tričiek si môžeme vybrať z voľnejších strihov. Často majú dlhší chrbát a materiál na chrbte je tvorený sieťovinou pre zlepšenie ventilácie pri jazde.
Príslušenstvo na bicykel – aby bola jazda ešte príjemnejšia
Dôležitá je nielen cyklistická obuv a oblečenie, nemenej dôležité sú cyklistické doplnky, ktoré bližšie vysvetľuje naša odborníčka Joanna Śleboda.
Aké okuliare nosiť na bicykel?
Sme plne oblečení a prakticky pripravení na jazdu. Čo ešte stojí za zamyslenie? Určite cyklistické okuliare, pretože naše oči potrebujú neustálu ochranu. Počas jazdy môže nápor vzduchu podráždiť oči a negatívne ovplyvniť ich hydratáciu (nehovoriac o prachu vznášajúcom sa vo vzduchu a všadeprítomnom hmyze). Ak sa o to nestaráme, môžeme po jazde pociťovať pálenie a suché oči.
Ľudia, ktorí nosia dioptrické okuliare, už majú určitú ochranu, no mnohí z nich sa rozhodnú používať kontaktné šošovky a kupujú si špeciálne okuliare určené na cyklistiku. Prvým charakteristickým znakom cyklistických okuliarov je, že majú veľké sklá. Často je namiesto dvoch šošoviek jedno široké sklo. Ide o ochranu oka proti prúdeniu vzduchu a rôznym škodlivinám, ktoré do neho padajú.
Cyklistické okuliare majú najčastejšie tónované sklá pre jazdu počas slnečných dní. Existujú aj modely s len mierne zafarbenými sklami, určené na jazdu v dňoch, keď nie je veľa slnka. Pri kúpe sa oplatí venovať pozornosť účelu jednotlivých modelov a či majú UV ochranu, ktorá poskytne našim očiam dodatočnú ochranu.
Akú fľašu s vodou na bicykel?
Pri jazde na bicykli potrebujete piť! Hydratácia je nevyhnutná a keď športujeme, naša potreba tekutín sa zvyšuje. Našťastie sú naše bicykle vybavené držiakmi, do ktorých si môžeme dať fľašu s vodou. Pri výbere cyklistickej fľaše na vodu sa nemusíme báť, či sa nám zmestí do držiakov. Existuje bežný štandard a ak výrobca tvrdí, že daná fľaša je určená na bicykel, bude mať príslušný priemer.
Najbežnejšia kapacita fliaš na vodu je 500 ml, ale do jednej fľaše môžeme nabrať až 750 ml nápoja. Výberom fľaše na vodu a odberom vlastnej vody z domu ušetríte plasty na životnom prostredí a ušetríte peniaze. Navyše, fľaše na vodu sa dodávajú v mnohých krásnych farbách, ktoré môžu byť dokonalým doplnkom nášho cyklistického štýlu!
Cyklistické ponožky – aké si vybrať?
A keď už sme pri farbách, vrcholom celého looku sú nepochybne ponožky. Cyklistické ponožky sú rovnako ako ostatné odevy vyrobené z rýchloschnúcich materiálov. Nohy sa nám v nich potia menej ako v tradičných bavlnených modeloch. Navyše majú dizajn, ktorý jemne tlačí na nohu a pri jazde sa nehýbe.
Cyklistická taška
Ak si vyberieme outfit bez vreciek, oplatí sa kúpiť si pohodlnú ľadvinku, do ktorej si odložíme telefón, doklady alebo kľúče. Ľadvinku si presunieme na chrbát, takže takmer necítime, že ju máme pri sebe. Vzdajme sa však ľadviniek vyrobených z kože alebo jej ekologického variantu. Na mieste, kde sa nám taška prilepí na telo, sa nám rýchlo potí chrbát. Mnohé športové a outdoorové značky ponúkajú ľadvinky rôznych veľkostí: od maličkých až po dosť veľké, ktoré majú dokonca špeciálne vrecko na fľašu s vodou!
Bicykel je úžasný stroj, ktorý vám môže poskytnúť veľa radosti. Jazdím na ňom od roku 2018 a prajem každému začínajúcemu cyklistovi, aby v tejto činnosti našiel svoju novú vášeň, ktorá neoslabne dlhé roky. Bicykel nás môže zaviesť na neobyčajné miesta, ukázať nám radosť a krásu aj pri každodenných jazdách po vychodených cestách. Zabavte sa pri tomto športe, nájdite si svoj spôsob bicyklovania a nech vám dáva veľa radosti a pohody. Vidíme sa na ceste!
Už viete, akú cyklistickú obuv, outfit a doplnky si vybrať? Vytvorte si celú výbavu s eobuv.sk a MODIVO.
Milovníčka bicyklov od roku 2018. Venujem sa najmä takzvanej „romantickej cyklistike“ – mojím cieľom je objavovať nové miesta, fotografovať ich a zbierať spomienky. Športovým zápoleniam sa nevyhýbam a najviac som hrdá na účasť na Ultra Race Roztocze, kde som na bicykli najazdila 350 km a do cieľa prišla ako štvrtá žena. Chcem sa zúčastniť ďalších ultra súťaží na vzdialenosť 500 km. V novembri 2022 som urobila ďalší pokus spriateliť sa s behom, tentoraz úspešne! Mojím najväčším doterajším bežeckým úspechom je účasť na zimnom polmaratóne Stolových hôr a práve hory ma chytili za srdce. Čo sa týka môjho športového rozvoja, som neustále plná nápadov. V súkromí sa snažím skĺbiť rodinný život, profesionálnu prácu, športovú vášeň a prevádzkovanie profilu na Instagrame @lazy.fighter
Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.