V tomto článku:
Zimné trekingové topánky – aké vybrať?
Mnoho ľudí začína s turistikou na jar alebo v lete, keď sú teploty pomerne vysoké a podmienky priaznivé. Vy však už dávno nie ste začiatočníkom a čoraz viac vás lákajú túry po zasnežených chodníkoch? Skôr ako sa vyberiete do hôr, zaobstarajte si potrebnú výbavu, ktorá zdolá všetky výzvy zimného obdobia vo vysokohorských podmienkach. A to predovšetkým kvalitné zimné trekingové topánky.
S čím treba počítať počas zimnej výpravy do hôr a na čo sa v súvislosti s tým zamerať pri výbere trekingových topánok?
Zimná obuv do hôr – na čo sa zamerať?
Zima to nie sú len prekrásne výhľady na okolitú zasneženú panorámu. Sú to aj nízke teploty často sprevádzané silným studeným vetrom, zľadovatené chodníky, na ktorých je niekedy pomerne ťažké udržať rovnováhu a miestami aj zdolávať záveje. Naším zámerom ale nie je odrádzať vás od zimných dobrodružstiev – práve naopak! Chceme len, aby ste vedeli, s akými podmienkami budete neraz konfrontovaní a zimná trekingová obuv je preto nevyhnutná.
Mnohí začiatočníci na to zabúdajú, ale letné trekingové topánky nie sú vhodné na zimnú turistiku a naopak. V teplejších mesiacoch treba staviť na ľahšie a priedušné modely, zatiaľ čo v zime bude našou prioritou stabilita a efektívne izolovanie nôh od snehu či mrazu.
Nízky alebo členkový strih? S membránou alebo bez?
Zimná obuv do hôr musí mať členkový strih. V lete sa, naopak, osvedčia ľahšie a priedušné modely. Zasnežené chodníky a vlhký terén zasa vyžadujú topánky vyššieho strihu.
Tip experta
Pri plánovaní zimných túr si zaobstarajte špeciálne chrániče do topánok, ktoré ochránia vaše chodidlá pred snehom alebo drobnými kamienkami.
Hoci chrániče minimalizujú riziko prenikania vody do vnútra topánok, chránia výlučne zhora. Vlhkosť sa môže do topánok dostať aj cez zvršok, ale aj na to existuje overené riešenie. Pri výbere zimných trekingových topánok stavte na model vybavený membránou. Vďaka tomu budú chodidlá chránené pred chladom a premočením a súčasne budú môcť slobodne dýchať.
Riziko prenikania vlhkosti do vnútra topánok závisí aj od množstva švíkov v danom modeli. Voda cez ne pomerne ľahko preniká, preto platí, že čím ich je menej, tým lepšie. Ideálnym riešením sú topánky vyrobené z jedného kusu kože, napr. značky Zamberlan, ktoré sa tvarujú pomocou špeciálneho patentovaného napínadla.
Zimná trekingová obuv – aká podrážka?
Mimoriadne dôležitá je aj podrážka, ktorá by mala zaisťovať dobrú priľnavosť. V normálnych podmienkach postačí podrážka z kvalitného materiálu s členitým dezénom. Takú nájdete napr. v zimných dámskych trekingových topánkach The North Face Storm Strike WP s podrážkou Winter Grip alebo v pánskych trekingových topánkach Merrell Coldpack Ice+, ktoré sú vybavené podrážkou Vibram Arctic Grip zaručujúcou lepšiu priľnavosť na klzké povrchy.
Viete, že…?
Podrážka modelu The North Face Storm Strike WP bola vyrobená z mäkkej gumy IcePick, ktorá tvrdne pri teplotách pod nulou. Vďaka tomu zaisťujú tieto topánky dobrú priľnavosť na klzkom snehu.
Horská turistika sa často stáva životnou vášňou. Aj vy chcete zažiť pravú vysokohorskú atmosféru v zasnežených podmienkach? V tom prípade si určite zaobstarajte dámske alebo pánske zimné trekingové topánky – ide totiž nielen o vaše pohodlie, ale najmä bezpečnosť.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.