Za čo vďačí svetová móda Parížu?

2 min.

Miláno, Londýn, New York, ale predovšetkým… Paríž! Toto najväčšie francúzske mesto považujú mnohí za svetové hlavné mesto módy a kolísku tohto priemyslu. Čím to je, že toto na Sejne ležiace mesto neustále udáva módne trendy a parížsky štýl je dlhodobo neoddeliteľnou súčasťou módneho sveta?

Mesto milovníkov kultúry, zamilovaných, ale predovšetkým – mesto módy. Čomu vďačí Paríž za tento prívlastok?

La mode c’est moi!

Počiatky formovania svetových trendov obyvateľmi Paríža siahajú až do 17. storočia, do obdobia panovania Ľudovíta XIV. známeho aj pod menom Kráľ Slnko, autora slov „Štát som ja” („L’Etat c’est moi”), ktorý sa s obľubou obklopoval prepychom a luxusom – postačí, keď sa pozrieme na jeho versaillskú rezidenciu. Dbal však nielen o výzdobu interiéru, ale aj o vlastný vzhľad. Svoje oblečenie si vyberal tak, aby ukrývalo nedostatky jeho postavy a keď sa mu začali tvoriť plešiny, siahol po masívnych parochniach s kučerami. Onedlho tento zvyk prevzali aj francúzski aristokrati, ktorým tiež začalo záležať na dobrom vzhľade.

Nižšie spoločenské vrstvy získali lepší prístup k móde v 70. rokoch 17. storočia, kedy uzreli svetlo sveta prvé časopisy s touto tematikou. Práve vtedy širšia verejnosť spoznala pojem sezónneho oblečenia a meniace sa štýly. Onedlho na to, začiatkom 18. storočia, začali v uliciach Paríža rásť butiky a profesionálne krajčírstva ako huby po daždi.

Le début de haute couture

Móda bola takou dôležitou súčasťou dvorného života Habsburgovcov, že zakrátko sa do radov Márie Antoinetty pridala aj… ministerka módy. Túto funkciu plnila Rose Bertin, ktorá v roku 1770 otvorila v Paríži populárny butik Le Grand Mogol. To práve ona bola zodpovedná za obliekanie najdôležitejšieho páru Francúzska a vtedajších elít. Boli to začiatky haute couture (dosl. „vysoké krajčírstvo”) – šitie luxusného oblečenia na mieru a podľa želania klienta. Bolo opakom prêt-à-porter („pripravené na nosenie”), teda oblečenie vyrobené sériovo, ktoré bolo dostupné v obchodoch.

Po francúzskej revolúcii nebola najväčšou potenciálnou klientelou módneho priemyslu aristokracia, ale buržoázia. Tento biznis ovládol v meste nad Sejnou… Angličan. Charles Frederick Worth, ktorý prišiel do Paríža v 19. storočí, vyvolal vo svete módy skutočnú revolúciu. To práve jemu vďačíme za zavedenie celých kolekcií oblečenia a módne prehliadky s účasťou modeliek. Ako prvý vôbec dbal o prezentáciu a jednotný vzhľad značky.

Viete, že…?

Práve Charles Frederick Worth prišiel s nápadom náčrtu projektu ešte pred samotnou tvorbou – neraz drahej – vzorky.

Vďaka týmto zásluhám bol považovaný za prvého módneho návrhára – a nie krajčíra. Mnohí módni znalci ho označujú za „otca haute couture”.

Mademoiselle Chanel et monsieur Dior

20. storočie prinieslo skutočný rozmach módneho biznisu. Ženy boli konečne „oslobodené” od tesných korzetov a ťažkých šiat, ktoré boli nahradené pohodlnými a praktickými kúskami oblečenia. Najväčšiu zásluhu na tom mala Coco Chanel. Parížska módna návrhárka otvorila v roku 1919 prvý dom módy, v ktorom predstavila svoj nadčasový, až dodnes populárny štýl. Malé čierne, dámske nohavice, tvídové saká, malé prešívané kabelky a bižutéria – to sú len niektoré z trendov, za ktoré vďačíme tejto slávnej Francúzske. Práve ona preslávila béžové lodičky na nízkom opätku s čiernymi špičkami, ktoré opticky zoštíhľovali chodidlo.

Po 2. svetovej vojne sa Paríž znova ocitol v centre záujmu módneho sveta – to všetko vďaka kolekcii „New Look” Christiana Diora, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1947. Klientela zvyknutá na skromné, striedme materiály oblečenia bola v šoku, keď zazrela Diorom navrhnuté dlhé, rozšírené sukne, šaty a strihy zdôrazňujúce ženské tvary. Rozpoznávacím znakom jeho oblečenia boli zvýraznený dekolt a pás, ktoré spočiatku v spoločnosti vyvolávali značný rozruch. Dodnes sú jeho návrhy stelesnením ženského štýlu, ktorého neoddeliteľnou súčasťou sú lodičky. Práve Diorovi vďačíme za formu týchto topánok, ako ich poznáme dnes.

V dnešných časoch, kedy je móda dostupná snáď pre každého a kedy sa mnohé ďalšie mestá uchádzajú o titul svetového hlavného mesta módy, má Paríž významný vplyv na formovanie aktuálnych trendov. Najväčšie svetové módne domy – aj keď ich zakladateľmi nie sú Francúzi – dbajú o to, aby sa v tomto meste pravidelne objavovali a populárny Paris Fashion Week priťahuje milovníkov módy z celého sveta. Ak si chcete pozrieť viac inšpirácií priamo z francúzskych módnych prehliadok, neprehliadnite ďalší článok na našom blogu, v ktorom sa zoznámite s topánkami v parížskom štýle.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť