Vegánska obuv − čo je to?

2 min.

Pre mnohých je vegánstvo nielen o spôsobe stravovania, ale aj životný štýl. Vegáni sa často vedome vzdávajú všetkého, čo má živočíšny pôvod. Stravy, kozmetiky, oblečenia aj topánok. Čím sa odlišujú tzv. vegan shoes a odkiaľ máme istotu, že sú 100 % vegánske? Už o chvíľu nájdete odpoveď aj na tieto otázky!

Dokonca aj keď sa na výrobu topánok použila ekologická koža (teda: syntetická), neznamená to ešte, že sú topánky vegánske. Čítajte ďalej!

Čo sú to topánky pre vegánov?

Ide o topánky, pri ktorých výrobe neboli použité žiadne materiály živočíšneho pôvodu. Na tieto účely sa využívajú výlučne materiálny a umelé látky alebo materiály rastlinného pôvodu. Reč je nielen o materiáloch, ale aj lepidlách. Možno to neviete, ale lepidlá (o. i. glutínové, kazeínové či želatinové) sa získavajú z kostí a kože zvierat. Žiaľ, nie všetky značky uvádzajú takéto podrobné informácie. A tak môžeme skonštatovať, že: topánky, na ktorých výrobu sa použila eko koža a lepidlá živočíšneho pôvodu – rozhodne nie sú vegánske.

3599

Vegánske topánky sa vizuálne nijako nelíšia od nevegánskych. Na fotografii zľava: Glady DR. MARTENS, sneakersy SAUCONY, trekingová obuv LA SPORTIVA a športové topánky MERRELL

Ako mať teda istotu, že pri výrobe daného modelu topánok neutrpelo žiadne zviera? Pri nákupe topánok cez internet si overte, aké technológie boli pri výrobe použité. Pokiaľ sú označené poznámkou: „Vegan Friendly”, môžete spokojne spávať.

Vegan friendly, teda topánky ohľaduplné k zvieratám

Pod názvom Vegan Friendly sa ukrývajú topánky, v ktorých bolo použitých 0% zvieracích produktov a ktoré zaisťujú 100% pohodlie a štýlový vzhľad. Označenie tohto typu využívajú o. i. značky Dr. Martens či Merrell. Na fotografii nižšie vidíte metalické vegánske martensy dostupné v ponuke obchodu eobuv.sk.

View this post on Instagram

Our Vegan 1460 packs an impact, updated in high-shine metallic material. Shop it via the link in our bio.

A post shared by Dr. Martens (@drmartensofficial) on

Viete, že…?

V poslednej dobe sa veľkej popularite medzi vegánmi (a nielen medzi nimi!) tešia kúsky oblečenia a dokonca topánky z… listov ananásu. Nielenže sú ekologické, ale aj veľmi odolné a priedušné.

3600

Photo by Pineapple Supply Co. on Unsplash. Topánky z ananásu? To nie je vtip!

Ako dokazujú samotní výrobcovia, vegánske topánky môžu byť tak sneakersy, sandále, ako aj rockové glady. A hoci je ľahšie nájsť športovú obuv pre vegánov, na trh sa pomaly predierajú aj elegantné modely. Mimochodom, ak vám záleží na osude zvierat, určite vám nie je ľahostajné ani životné prostredie. V takom prípade neprehliadnite náš ďalší článok, v ktorom popisujeme fenomén eko-technológií.

Sú vegánske topánky drahšie?

Všetko závisí od značky a typu topánok. Niekedy sa dokonca stáva, že topánky pre vegánov sú lacnejšie, keďže sa na ich výrobu používajú umelé materiály a nie koža. Vegánske modely nie sú ničím výnimočné, ak teda chcete mať istotu, že pri ich výrobe neboli použité žiadne zvieracie produkty, hľadajte príslušné označenie (často ide o zelený lístok) alebo písmenko V) alebo sa obráťte na výrobcu. Na fotografii vidíte etiketu vegánskych martensov:

View this post on Instagram

Vegan for animals ??????????????????????? #drmartens #drmartens1460 #drmartensboots #drmartensstyle #drmartenstyle #drmartensofficial #drmartenslover #vegan #veganboots #veganmodel #drmartensvegan #veganmartens #vegandrmartens

A post shared by My first Dr. Martens (@myfirstdocmartens) on

Všetkým milovníkom vegánskej módy odporúčame topánky vyrobené technológiou Vegan Friendly, ktoré nájdete aj v ponuke nášho internetového obchodu. Žite a obliekajte sa v súlade s vaším presvedčením!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
damske botasky vypredaj, svadobne tenisky, biele lodičky, svadobne topanky, adidas tenisky damske, under armour tenisky, ruksak, michael kors kabelky

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť