Sandále? Vhodné aj do hôr? Možno si pomyslíte, že takéto spojenie vás môže priviesť jedine k zraneniu. Samozrejme, že áno, pokiaľ sa bavíme o modeloch, ktoré sú vhodné na každodenné nosenie. Špeciálne trekingové sandále sú čím ďalej, tým obľúbenejšie medzi príležitostnými turistami, ktorí radi trávia čas prechádzkami. Kedy ich nosiť a na čo si dávať pozor pri ich výbere?

Pri výbere tejto obuvi sa zamerajte na podrážku a konštrukciu topánok.

Kedy je dobré vziať si so sebou turistické sandále?

Na začiatku je potrebné zdôrazniť, že trekingové sandále nie sú letnou alternatívou pre outdoorové členkové topánky. Žiadna odkrytá obuv nezaistí vašim chodidlám optimálnu stabilitu a ochranu pred zranením v prípade náročnejších horských trás (pri tejto príležitosti vám odporúčame naše ďalšie články, ktoré sa venujú problematike, ako si vybrať trekingovú obuv alebo akú turistickú obuv zvoliť v lete). Sandále sa budú hodiť na:

  1. na spevnených cestách,

  1. na asfalte,

  1. na piesku alebo drobnom štrku,

  1. na tráve,

  1. na ľahkých a jednoduchých horských trasách,

  1. na túrach, kde sú potoky či rieky.

Inými slovami, otvorené topánky majú za úlohu poskytnúť chodidlám lepšiu priedušnosť v jednoduchších terénnych podmienkach a poslúžiť ako náhrada za vysokú outdoorovú obuv. Pýtate sa, či si teda môžete vziať trekingové sandále aj na horskú túru? Samozrejme, ale len do nižších nadmorských výšok na túru nenáročného charakteru.

5244

Outdoorové sandále budú skvelou alternatívou.

Dobré trekingové sandále – aké sú to?

Podľa čoho spoznáme kvalitu turistických sandálov? Veľmi dôležitým prvkom je v tomto type topánok predovšetkým podrážka. Musí mať členitý dezén – podobne ako „tradičné” trekingové topánky. Podrážka má zaistiť užívateľovi stabilitu na rôznych povrchoch.

Ďalším dôležitým kritériom je tvrdosť podrážky, ktorá by sa mala vyberať podľa druhu povrchu, po akom sa budete pohybovať. Na hladkom, rovnom a nie príliš tvrdom povrchu si môžete dovoliť vziať trekingové sandále s mäkkou podrážkou. Zato tvrdšia podrážka sa osvedčí na členitejších turistických chodníkoch, ako sú napríklad kamenisté alebo štrkové povrchy. Pri výbere sandálov sa zamerajte na také, ktoré majú tvarovanú podrážku – nemôže byť úplne plochá, ale má sa prispôsobiť tvaru vášho chodidla.

5245

Podrážka je jedným z najdôležitejších elementov, na ktoré sa treba zamerať pri výbere trekingových sandálov.

Aké trekingové sandále – plné alebo nie?

Sandále sa nám spájajú predovšetkým s topánkami, ktoré majú odkryté prsty. Turistická verzia sa ale vyrába aj s plnou špičkou.

Viete, že…?

Ako prvá prišla s nápadom vytvoriť plné trekingové sandále značka Keen.

Priaznivci klasických modelov si ich pochvaľujú predovšetkým za ideálnu priedušnosť. Práve tieto topánky by ste si mali vybrať, ak hľadáte ľahké trekingové sandále. Avšak, keďže nemajú chránené prsty, noste ich len na ľahšie túry.

Nespornou výhodou plných turistických sandálov je väčšia ochrana pred úrazmi, čo sa môže hodiť pri chôdzi po kamenných terénoch. Takéto topánky sú vybavené hrubšími remienkami po bokoch zvršku a majú odkrytú pätu, takže vám zaistia dostatočné vetranie. Na dlhé trasy ale môžu byť trochu ťažké.

Ako vidíte sami, dámske a pánske trekingové sandále sa vám určite osvedčia ako skvelá alternatíva na letné výlety. Pokiaľ plánujete práve takýto výlet, zoznámte sa so širokou ponukou týchto topánok na eobuv.sk a vyberte si model, ktorý bude pre vás ako stvorený!

Autor

Agnieszka Ślęzak

Hoci sa možno zdá, že conversky a lodičky nejdú dokopy, práve tieto typy topánok patria k mojim najobľúbenejším. V mojom šatníku kraľuje čierna v kombinácii s kvetovanými motívmi. V súkromí som milovníčkou čierneho humoru, zvierat a filmov Quentina Tarantina.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť