Paríž sa považuje za hlavné mesto módy a luxusné značky pochádzajúce z Francúzska ako Chanel, Dior, Louis Vuitton či Hermes inšpirujú módnych návrhárov po celom svete. V tejto krajine sa zrodilo skutočne veľa značiek, ktoré vytvárajú obuv v rôznych štýloch – nielen high fashion, ale aj v športovom, elegantnom či casual štýle. Tu je päť z nich, ktoré nájdete v internetovom obchode eobuv!

Chcete vniesť do svojho šatníka trochu francúzskeho šarmu? Objavte nasledovné značky.

1. Lacoste

Začíname od značky známej po celom svete predovšetkým vďaka polo tričku s charakteristickým aligátorom. Po prvýkrát uzrelo svetlo sveta v roku 1926 na turnaji US Open, počas ktorého Rene Lacoste – tvorca značky – hral v charakteristickom tričku s krátkymi rukávmi, golierom a dvomi gombíkmi. Vo vtedajších časoch to bol takmer škandál!

V roku 1933 tenista založil značku La Chemise Lacoste. Jeho spoločníkom bol Andre Gillier, majiteľ najväčšej francúzskej fabriky produkujúcej oblečenie. Práve biele polo tričko vyrobené z bavlny jersey petit pique – rovnakého materiálu ako oblečenie športovca z roku 1926 – bolo vlajkovým produktom firmy. Nachádzal sa na ňom aligátor – všetko vďaka prezývke, ktorú si vyslúžil Lacoste od amerických novinárov.

Pri príležitosti 80-ročnej existencie na trhu sa stal – a do dnes je – stelesnením športovej elegancie a je jednou z najznámejších značiek v štýle preppy. Viac o príbehu Lacoste sa dočítate v našom ďalšom článku.

2. Le Coq Sportif

„Vyšportovaný kohút”, pretože tak doslova môžeme preložiť názov tejto francúzskej značky, sa môže pochváliť 130-ročnou históriou! Francúzsky zástupca Emile Camuset ju založil presne v roku 1882 a začal od šitia športových tričiek. Neskôr bol sortiment Le Coq Sportif rozšírený aj o topánky – tiež lifestyle – ale športového charakteru.

Viete, že…?

Kohút, ktorému za svoj názov vďačí firma, je nadviazaním na galského kohúta – národný symbol Francúzska.

Značka Le Coq Sportif sa preslávila spoluprácou s mnohými profesionálnymi športovými tímami z rôznych oblastí. Sponzorovala o. i. tím Renault vo formule 1, tenistov Richarda Gasqueta a Chung Hyeona alebo boxera Lennoksa Lewisa. Značka však najradšej nadväzovala a aj nadväzuje spoluprácu s futbalovými klubmi. V minulosti to boli o. i. Ajax Amsterdam, Manchester City či Chelsea. Le Coq Sportif sponzoroval a obliekal národné tímy v tejto disciplíne – o. i. reprezentačný tím Francúzska, Španielska, Talianska, Argentíny či Senegalu.

3. Pierre Cardin

Hoci samotný projektant prišiel na svet v Benátkach ako Pietro Cardin, jeho značku môžeme pokojne zaradiť k francúzskym značkám – koniec koncov, mladý návrhár vstúpil do módneho sveta ako asistent Christiana Diora. Rozpoznávacím znakom diel Cardina boli jednoduché geometrické tvary, z ktorých dokázal návrhár vytvoriť nevšedné a novátorské formy.

Viete, že…?

Práve Pierre Cardin ušil prvú balónovú sukňu a navrhol nosenie pánskych rolákov namiesto košieľ.

Značka Pierre Cardin expandovala do viacerých krajín – aj do strednej a východnej Európy. Činnosť v niektorých krajinách tohto regiónu návrhár rozbehol už v roku 1989, pričom patril k prvým známym predstaviteľom zo západného sveta módy v krajinách bývalého východného bloku.

4. Mephisto

Značka vznikla v roku 1965 z iniciatívy Martina Michaeli a mala pomerne ambiciózny cieľ – vyrobiť najlepší pár topánok na svete. Návrhári si pod tým predstavovali spojenie pohodlia a francúzskeho štýlu. Obuv Mephisto je vybavená množstvom technológií, ktorých úlohou je zvýšiť komfort používania – prvá z nich bola patentovaná v roku 1973.

Najznámejšou a pre firmu aj charakteristickou technológiou je Soft-Air. Spočíva v dodatočnej našitej vnútornej podrážke. Má prinášať pocit chôdze po mäkkom povrchu. Táto elastická mäkká vložka zaisťuje chodidlu oporu, vďaka čomu sa natoľko nenamáha. V sortimente značky Mephisto sa nachádzajú tak elegantné, ako aj casual modely, ktoré v sebe spájajú pohodlie s minimalistickým štýlom.

5. Salomon

Poslednou značkou na našom zozname je firma dokonale známe všetkým milovníkom trekingu a aktívneho odpočinku. Salomon, pretože o tejto značke je reč, vznikol v srdci Álp – francúzskom meste Annecy. Na začiatku, v 40. rokoch 20. storočia, ponúkala firma Francoisa Salomona služby brúsenia lyží a venovala sa výrobe píl. V roku 1979 uzreli svetlo sveta prvé lyžiarske topánky francúzskej značky. V roku 1992 sa zasa v sortimente značky Salomon objavila trekingová obuv. Pri tejto príležitosti vám odporúčame náš ďalší článok, v ktorom sa dočítate viac o to, ako si vybrať topánky do hôr.

View this post on Instagram

The OUTline Prism GTX is key for all unexpected paths. 🔑⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Gear info: ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ☑️This lightweight shoe is perfect for all your outdoor adventures engineered for maximum flexibility and foothold, it is just as comfortable as any running shoe.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ☑️Extra grip, breathable mesh, a waterproof Gore-Tex membrane, and protective toe cap make this your ideal all-around hiking shoe.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Find out more via the link in our bio.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 📸@annebaillyphoto⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #SalomonWMN #TimeToPlay #hiking #choosemountains #optoutdoors #outdoortherapy #getoutstayout

A post shared by Salomon (@salomon) on

Dodnes sa táto obuv považuje za veľmi kvalitnú a odolnú. V sortimente značky sa nachádzajú aj sandále či šľapky a všetky modely topánok sa vyznačujú športovým štýlom charakteristickým pre značku Salomon.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Hoci sa možno zdá, že conversky a lodičky nejdú dokopy, práve tieto typy topánok patria k mojim najobľúbenejším. V mojom šatníku kraľuje čierna v kombinácii s kvetovanými motívmi. V súkromí som milovníčkou čierneho humoru, zvierat a filmov Quentina Tarantina.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť