Sú kožené topánky nepremokavé?

1 min.

Len nedávno ste si kúpili vysnívané topánky z prírodnej kože? Určite si hovoríte – osvedčia sa počas jesenných daždivých dní a ochránia chodidlá pred premočením. Po prvých dažďoch ale prichádzate domov s vlhkými a premrznutými nohami a pred vami sa vynára otázka: kožené topánky nie sú nepremokavé?

Fakt, že topánky premokli, je pre mnohých znamením, že materiál použitý pri ich výrobe nie je prírodný. Je to ale naozaj tak?

Kožené topánky – premokajú alebo nie?

V normálnych podmienkach by kožená obuv vyrobená v súlade s jej určením nemala premokať. V praxi to znamená, že vlhkosť sa do vašich topánok nedostane, keď prejdete po mokrom chodníku alebo zarosenej tráve.

Nezabúdajte však na to, akú štruktúru má materiál použitý pri výrobe topánok. Ako každá iná koža, obsahuje drobné mikropóry, ktoré na jednej strane zaisťujú priedušnosť a na druhej strane umožňujú prienik… vody. Nemožno preto očakávať, že po vkročení do hlbokej mláky alebo pri intenzívnych zrážkach si obuv zachová vlastnosti gumákov.

Dôležité!

Kúpili ste si topánky, ktoré sú šité a nie lepené? Takéto topánky môžu prepúšťať vodu napriek tomu, že sú vyrobené z prírodnej kože.

Ako chrániť koženú obuv pred premočením?

Musia teda kožené topánky premokať? Vôbec nie! Hoci pri netesnostiach bude jediným receptom vyhýbanie sa kalužiam, v ostatných prípadoch sa môžete pokúsiť o zvýšenie odolnosti kože. Overeným a často odporúčaným spôsobom je pravidelné krémovanie topánok.

732

Prvú ochrannú vrstvu krému sa odporúča naniesť ihneď po nákupe topánok. Následne je potrebné obuv čistiť a pastovať každé 2-3 týždne. Rovnako nezabúdajte, že po intenzívnych dažďoch alebo premočení topánok je dôležité dôkladné čistenie kožených topánok – vysušte ich, odstráňte eventuálne nečistoty a na záver dôkladne nakrémujte.

Tip experta

Krém nanášajte až vtedy, keď sú topánky úplne suché – v opačnom prípade by mohlo dôjsť k ich poškodeniu. Mimoriadnu pozornosť venujte okoliu švíkov, pretože práve na týchto miestach sú topánky najnáchylnejšie na premokanie.

Ošetrovanie a impregnácia kožených topánok

Veľmi dôležité je zároveň každodenné ošetrovanie a impregnácia obuvi – prírodná koža vystavená pôsobeniu škodlivých vonkajších faktorov môže strácať svoje vlastnosti a ochrannú vrstvu. Vďaka systematickej starostlivosti pri použití vhodných prípravkov na impregnáciu budú vaše topánky vyzerať bezchybne a zároveň vás nesklamú ani v daždivom počasí.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
zimne topanky panske, panske tenisky, dámske ruksaky, rieker čižmy, zimne topanky, hoka tenisky, lasocki, vans

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť