Sprievodca elegantnými pánskymi topánkami: Nebojte sa vyjsť s kožou na trh

2 min.

Áno, topánky a jednotlivé outfity často riešia hlavne dámy. Na druhej strane by na túto časť šatníka nemali zabúdať ani páni. Nielen oblečenie, ale aj obuv robí človeka, a preto sme si pripravili povinné čítanie pre pánov, ktorí chcú ísť cestou elegancie a dobrého vkusu. Viete, ako sa rozdeľujú jednotlivé typy koženej pánskej obuvi? Nie je vám jasné, na ktoré staviť? Prezradíme vám to v našom článku.

Oxfordky ako najlepšia formálna klasika

Hlavným znakom oxfordiek je uzavreté šnurovanie, ktoré sa vyznačuje prešitím vedúcim z jednej strany na druhú. Presne tak ich rozlíšite od ďalších typov obuvi. Topánky typu Oxford sa na nohách pánov objavili už v 18. storočí a ak ich preferujete v nezdobenej a čiernej farbe, sú to vôbec najformálnejšie topánky, aké môžete nosiť a vlastniť.

5842

Čo tak farebné šnúrky do elegantných topánok? Nebojte sa experimentovať a celý outfit ladiť do bežnej a zároveň jednej dominantnej a výraznej farby.

V minulosti sa kvôli formálnemu vzhľadu objavovali hlavne na slávnostných príležitostiach. Dnes je tento stereotyp už dávno zažehnaný a páni nosia oxfordky aj k bavlneným nohaviciam či casual košeli. Noha v kvalitnej oxfordke vyzerá naozaj dobre a upravene.

 

Tip experta

Ak máte na nohe vyšší priehlavok, nezabudnite oxfordky poriadne zašnurovať, aby vám medzi vrchnými časťami kože nevznikla medzera.

Prekvapte zaujímavými kúskami štýlu oxford

Chcete sa ešte viac odlíšiť? Odporúčame wholecut oxfordky. Už podľa názvu odhadnete, že sú z jedného kusu kože a väčšinou nemajú žiadne švy. Vyniknete tak jedinečným strihom a kvalitným koženým prevedením.

Oxfordky existujú takisto v lakovanej verzii, ktorá sa dokonale hodí či už k smokingu alebo k obleku. Lakované poltopánky a svadobný oblek sú dokonalou kombináciou, hlavne, ak chcete pritiahnuť pohľad nielen vašich svadobných hostí, ale aj nevesty.

Pridajte viac kože a zoznámte sa s derbami

Bratom oxfordiek sú derby. Aký je medzi týmito topánkami rozdiel? Tento typ sa pýši otvoreným šnurovaním a tzv. derbou, teda časťou naviac. Bočné diely kože sú tak prišité k tomu prednému a netvoria jeden celok.

 

Vedeli ste, že…?

V americkej angličtine možno topánku derby označiť aj ako „blucher“, aj keď má technicky odlišný dizajn. Toto označenie súvisí s pruským maršálom von Blücherom, ktorý prispel k porážke Napoleona pri Waterloo. Generál si vtedy objednal topánky s bočnými kusmi kože preloženými cez predok v snahe poskytnúť svojim jednotkám vylepšenú obuv. Tento návrh nakoniec prijali armády po celej Európe.

 

Hoci sú derby spoločenské topánky, sú menej formálne, a preto sú na denné nosenie k menej elegantnému obleku či bežnému oblečeniu ako stvorené. Vyrábajú sa v rôznych farebných kombináciách kože, máte si naozaj z čoho vyberať. Vďaka voľnejšej konštrukcii sa tieto topánky obúvajú jednoduchšie a na svoje si prídu aj muži s vysokým priehlavkom.

5843

Ak chcete dodať vášmu outfitu casual nádych, môžete takisto staviť na brúsenú kožu. Nezabudnite sa však o ňu dobre starať – tak ako o každé ďalšie topánky vo vašom šatníku.

Zdobenie na elegantných topánkach? Nič nezvyčajné

Padnú vám hneď do oka a vy viete, že jednoduchosť tentokrát necháte stranou – aj také sú topánky typu brogue. V podstate ide o oxfordky alebo derby s výrazným zdobením. Je tu však jedno nepísané pravidlo. Brogue a oblek nejdú dokopy. Tieto topánky tak z naozaj slávnostných príležitostí vynechajte.

Monk – nové topánky businessmanov

Nie, nehovoríme o známom seriáli a detektívovi Monkovi. Tentokrát sa toto označenie pochádzajúce zo slova monk, teda mních, týka topánok. Pýtate sa, čím sú topánky typu monk výnimočné?

Táto obuv pripomína svojím vzhľadom typ topánok, ktoré nosili stredovekí mnísi. Vyznačujú sa pásikom či viacerými pásikmi, ktoré prekrývajú časti topánky a končia sponou. Podľa počtu spôn sa následne rozdeľujú na monk, doublemonk a niekedy aj triplemonk.

A čo je ich najväčšou výhodou? Už nikdy sa nebudete musieť báť rozviazaných šnúrok!

5844

Business štýl sa už dlho radí medzi trendy a monky vám ho iba príjemne zvýraznia. Popremýšľajte však nad nosením týchto topánok pri slávnostnejších udalostiach – hodia sa skôr k bežnému dennému, no formálnejšiemu outfitu.

Nebojte sa teda investovať do kožených topánok a elegancie, vďaka ktorej osviežite svoj outfit a každodenný štýl. A ak chcete vyzerať vždy atraktívne a elegantne, nechajte sa inšpirovať naším článkom o tom, aké topánky vybrať k smokingu tak, aby ste vyzerali ako James Bond!

Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
topanky, michael kors kabelky, hogl, damske tenisky, skechers detske, damske botasky vypredaj, svadobne topanky, nike damske tenisky

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť