V tomto článku:
Sprievodca: ako a čím čistiť semišové topánky?
Prezeráte si ponuku topánok a tu sú – vaše vysnívané lodičky. Vaša obľúbená farba, dokonalá výška opätku a dokonalý tvar špičky. Vidíte však, že sú zo semišu a máte obavy, či starostlivosť o ne nebude príliš problematická. A nie! Aj keď je semiš náročný materiál, nečistoty z neho odstránite už za pár minút. Prečítajte si, ako čistiť semišové topánky!
Vedeli ste, že semiš je vlastne koža? Vzniká ako výsledok spracovania vnútornej strany tejto suroviny. A čistenie semišových topánok nie je vôbec ťažké, ako čoskoro uvidíte.
Semiš – aké sú vlastnosti tohto druhu kože?
Prirodzený vzhľad, textúra príjemná na dotyk a charakteristická mäkká povrchová úprava – to ponúka módna semišová obuv. Je zaujímavé, že nie každý vie, že tento materiál je vyrobený z vnútornej časti kože. Prírodný semiš je tmavohnedej farby, no často ho vďaka procesu farbenia vidíme aj v iných odtieňoch.
Semiš má veľa výhod. Je nielen estetický, ale aj odolný voči teplotám presahujúcim aj 50 stupňov Celzia. Z tohto dôvodu sa semišové topánky pod vplyvom slnka ani v horúcich dňoch tak rýchlo nezničia. Ak sa o ne správne staráte, nestratia svoju farbu po mnoho rokov. Semiš je tiež odolný voči poškriabaniu a deformáciám.
Semišové topánky navyše perfektne sedia na nohe, pretože sú flexibilné. Mnohí si ich cenia viac ako obuv z lícovej usne, ktorej trvá dlhšie, kým sa prispôsobí tvaru chodidiel. Semiš prepúšťa vzduch, takže je priedušný, čo je ďalšia výhoda najmä v teplých dňoch. Preto sa tento materiál na rozdiel od zdania často používa nielen na výrobu zimných topánok a čižiem, ale aj v tenisiek a lodičiek.
Ako čistiť semišové topánky?
Ak máte v šatníku semišové členkové alebo chelsea čižmy, určite viete, že vyžadujú pravidelnú starostlivosť. V opačnom prípade nečistoty a vlhkosť vsiaknu do materiálu a môžu vzniknúť tmavé škvrny.
Ak sa však o semišové topánky budete správne starať, budú vám slúžiť niekoľko rokov. Čo by ste teda mali používať na umývanie semišových topánok? Zaobstarajte si kefku s jemnými štetinami a ošetrujúcu kozmetiku dostupnú v kategórii príslušenstvo na čistenie obuvi. Aké sú najlepšie čistiace prostriedky na semiš? Môžete si vybrať z pien, sprejov a pást. Nezabudnite, že nečistoty z tohto materiálu sa neodstraňujú vodou ani čistiacimi prostriedkami, pretože by zničili mäkkú textúru topánok.
Ako vyčistiť semišové topánky? Tipy
Aby ste zachovali zamatovú a jemnú textúru semišu, budete potrebovať niekoľko doplnkov na údržbu. Zaobstarajte si:
- špeciálnu kefku s jemnými štetinami,
- sprej, penu, pastu alebo inú kozmetiku na semišové topánky,
- jemnú handričku z mikrovlákna na utretie všetkých zvyškov.
Na čo nezabudnúť pri čistení napríklad semišových tenisiek? Pri odstraňovaní nečistôt rozotierajte prípravok kefkou v smere vlasu – tak sa dostanete do každého zákutia materiálu. V obchode s obuvou si môžete kúpiť aj gumu, ktorá je vhodná na starostlivosť o svetlý semiš, pretože nezanecháva šmuhy ani stopy. Najobľúbenejším produktom na čistenie semišových sandálov je sprej. Nezabudnite ho nastriekať z primeranej vzdialenosti – asi 20 cm. Venujte pozornosť oblastiam tesne pri švoch, pretože materiál je náchylný na poškodenie, najmä v týchto oblastiach. Potom nechajte topánky prirodzene vyschnúť, mimo ohrievačov alebo slnka, aby nedošlo k zafarbeniu.
A ešte jeden cenný tip! Keď prídete domov a vyzujete si semišové topánky, neodkladajte ich – najlepšie je materiál ihneď očistiť od nečistôt. Vďaka tomu do konštrukcie neprenikne prach, piesok a iné nečistoty a obuv si dlhšie zachová svoj dokonalý vzhľad.
Ako impregnovať semišové topánky?
Oplatí sa vôbec semiš impregnovať? Samozrejme! Vďaka tomu sú topánky odolnejšie voči vlhkosti, zachovávajú si farbu a sú menej náchylné na poškriabanie. Impregnáciu samozrejme začnite čistením vašich obľúbených tenisiek alebo čižiem podľa vyššie uvedených rád.
Potom môžete pristúpiť k impregnácii. Investujte do profesionálneho impregnačného prostriedku z predajne obuvi, najlepšie vo forme spreja. Nastriekajte si topánky podľa pokynov výrobcu. Určite si ich prečítajte, pretože niektoré prípravky treba nanášať na suchú obuv a iné na mierne vlhký povrch.
Po každom čistení obuvi sa oplatí impregnovať, pokiaľ neexistujú kontraindikácie. Bonusový tip: ak si to môžete dovoliť, nechoďte von v semišových topánkach počas daždivého dňa, pretože vlhkosť tejto jemnej štruktúre neprospieva.
Semiš a nubuk – dôležitý tip
Stojí za to zdôrazniť, že existujú dva druhy semišu: prírodný, napr. ircha alebo velúr, a umelý, čo je materiál podobný koži. Topánky sa vyrábajú aj z nubuku, ktoré síce nie sú semišové, ale vzhľadom ho pripomínajú. Pred nákupom čistiacich prostriedkov sa uistite, z akého typu semišu sú vaše topánky vyrobené a na základe toho si vyberte ošetrujúci prípravok. Takto zaistíte, že vaše obľúbené topánky vydržia roky!
Mohlo by sa vám páčiť >>> Nubuk a semiš. Čím sa líšia tieto dva typy kože?
Hlavná fotografia: Photo by Jeremy Moeller/Getty Images