Prečo mať vo svojej zbierke trekingovú obuv Gore-Tex?

2 min.

Ak ešte len začínate s horskou turistikou, určite premýšľate nad tým, aké topánky zvoliť. Jednoznačne kvalitné a vodeodolné, pevné s protišmykovou podrážkou prispôsobenou terénu, po ktorom budete chodiť. V tomto článku vám priblížime jednu z najznámejších technológií používaných pri výrobe trekingových topánok – Gore-Tex.

Topánky s využitím tohto materiálu odporúčajú aj tí najskúsenejší turisti. Zistite, prečo.

Čo je to Gore-Tex?

Jednoducho povedané, táto technológia spočíva v membráne vytvorenej z mikroporézneho teflónu. Jej úlohou je predchádzať premokaniu topánok alebo iných častí šatníka, vďaka čomu ich možno zaradiť k vodeodolným. Stáva sa však, že topánky, ktoré sú vybavené membránou – teda dodatočnou vrstvou – nie sú dostatočne priedušné, čo vedie k zvýšenému poteniu nôh. Nie však v prípade hlavného hrdinu tohto článku. Výrobca tejto technológie garantuje, že trekingová obuv s Gore-texovou membránou je odolná proti vetru a zároveň dostatočne priedušná.

Ako je to možné? Na každom centimetri štvorcovom tejto membrány sa nachádza viac ako 1,4 miliardy mikroskopických pórov. Sú 20 tisíc násobne menšie ako kvapka vody, vďaka čomu voda nemá šancu dostať sa dovnútra. A keďže je obuv suchá, poskytuje maximálny komfort.

View this post on Instagram

Widok zapierający dech w piesiach! ? Lubicie to uczucie? Jakie miejsca i widoki je u Was wywołują? ? ⠀ ⠀ Skuście się na promocję – teraz buty Salomon ze zdjęcia na naszej stronie znajdziecie w okazyjnej cenie!⠀ ⠀ #? @mamasaidbecool.pl⠀ ⠀ #eobuwie #eobuwiepl #salomon #timetoplay #salomonoutlinegtx #outlinegtx #travel #travelblogger #travelphotography #adventure #thelifestylecollective #postitfortheaesthetic #femmetravel #vacation #instatravel #wanderlust #ilovetravel #instavacation #getaway #travelgram #letsgoeverywhere #beautifuldestinations #speechlessplaces #travelingtogether #travelaroundtheworld #placestosee⠀

A post shared by eobuwie.pl (@eobuwie) on

Vďaka čomu sú turistické topánky Gore-Tex odolné proti vetru?

A keď už je reč o zaistení optimálneho komfortu, výrobcovia ručia za to, že trekingová obuv s Gore-Texovou membránou je odolná proti vetru. Odolnosť proti vetru sa vyjadruje v objeme vzduchu prenikajúceho cez jeden meter štvorcový materiálu za jednu sekundu a udáva sa v litroch. Za látku odolnú proti vetru sa považuje materiál, ktorý prepúšťa 5 l vzduchu na jeden meter štvorcový za sekundu. Takáto textília zabraňuje prieniku studeného vzduchu do vnútra topánky.

Viete, že…?

Názov Gore-Tex je odvodený z priezviska zakladateľa firmy WL Gore and Associates založenej v roku 1958.

Priedušnosť trekingových topánok Gore-Tex

Čo to znamená, že obuv s touto membránou „dýcha”? Pod pojmom priedušnosti sa skrýva schopnosť daného materiálu odvádzať vo vnútri nahromadený pot na povrch v podobe vodnej pary. Nejde teda len o prenikanie vzduchu cez látku. Práve tú prvú spomínanú vlastnosť má technológia Gore-Tex. Trekingová obuv vybavená takouto membránou poskytuje používateľovi maximálny komfort a jeho nohy tak zostanú aj pri zvýšenej námahe suché.

Ako to funguje? Outdoorové topánky Gore-Tex sú vybavené vnútornou „ponožkou”, ktorej póry sú 700 násobne väčšie ako čiastočky vodnej pary. Vďaka tomu sa môže slobodne dostať von a vy sa tak aj naďalej môžete venovať obľúbeným aktivitám na horách.

View this post on Instagram

#travellover ✈️ Kto z Was jest zawsze gotowy na przygodę?! ?‍♂️? My wiemy, że podstawą do tego są wygodne i porządne buty! ⠀ ⠀ ➡️ W komentarzu pod zdjęciem oznacz osobę, z którą chciałbyś zrobić sobie takie zdjęcie! ? ? @mamasaidbecool.pl #eobuwie #eobuwiepl #salomon #timetoplay #salomonoutlinegtx #outlinegtx #travel #travelblogger #travelphotography #adventure #thelifestylecollective #postitfortheaesthetic #femmetravel #vacation #coupleswhotravel #instatravel #wanderlust #ilovetravel #instavacation #getaway #travelgram #letsgoeverywhere #beautifuldestinations #speechlessplaces⠀ #travelcouple #travelingtogether #travelaroundtheworld #placestosee #withyou

A post shared by eobuwie.pl (@eobuwie) on

Kedy nosiť trekingovú obuv Gore-Tex?

V rámci tejto technológie rozlišujeme tri typy, ktoré sú vhodné na rôzne ročné obdobia a do rôznych podmienok:

Ak vás zaujímajú skôr letné topánky, Gore-Tex nie je v tomto prípade potrebný. V takýchto topánkach by vám mohlo byť teplo a v prípade slnečného počasia je dodatočná membrána zbytočná. Lepšou voľbou budú kožené topánky. Viac o tom, ako vybrať trekingovú obuv sa dočítate v našom ďalšom článku.

Už viete, čím sa vyznačujú trekingové topánky Gore-Tex. Pánske a dámske modely na vysokohorskú turistiku nájdete v internetovom obchode eobuv.sk! Ak napriek všetkému nebudú spĺňať vaše požiadavky, máte právo vrátiť tovar do 30 dní. Bezplatne a z pohodlia domova.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
panske tenisky, adidas superstar, ugg, dievcenske cizmy, lasocki, ccc, rieker čižmy, dámske ruksaky

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť