Pánske lakované topánky – k čomu sa hodia?

2 min.

Pri vytváraní elegantných outfitov je dôležitý každý detail – neznalosť pravidiel obliekania jednotlivých častí oblečenia môže viesť k módnemu faux pas. Čím dôležitejšia udalosť a slávnostnejší outfit, tým menšiu slobodu si môžete dovoliť. K čomu si obúvať pánske lakované poltopánky, ktoré sa považujú za najformálnejšiu obuv?

Napriek všeobecnému presvedčeniu treba povedať, že dobre strihaný oblek nie je vrcholom pánskej módnej elegancie.

Hodia sa pánske topánky z lakovanej kože k obleku?

Dalo by sa tvrdiť, že nosenie lakoviek k inému oblečeniu ako je smoking alebo frak by sa dalo porovnať s nosením tenisiek k elegantnému outfitu. A hoci vidieť muža v obleku a športových topánkach nie je už dnes ničím výnimočným, práve tohto pravidla by sme sa mali držať.

Pánske lakovky sa k obleku väčšinou nehodia – nie je to natoľko formálne oblečenie, aby sme si k nemu zvolili takúto elegantnú obuv. Ak sa teda plánujete zjaviť na slávnostnej udalosti v tomto prvku šatníka, bude lepšie staviť na trochu menej formálne, ale stále veľmi vkusne pôsobiace elegantné topánky z lícovej kože.

Pánske lakovky k smokingu…

Duet smoking + lakované topánky sú nerozlučiteľnou kombináciou. Výnimočné oblečenie vyžaduje výnimočné doplnky – preto sa ich kombinovanie s topánkami z lícovej kože môže považovať za módny prešľap. Zatiaľ čo oblek je ideálnym prvkom šatníka na slávnostné a formálne príležitosti v priebehu dňa (hodí sa napr. do práce alebo na pracovné stretnutie), smoking a frak je určený na slávnostné večerné udalosti. Rovnako ako lakovky.

4857

Viac o topánkach k smokingu sa dočítate v tomto článku.

Smoking pozostáva zo saka s úzkym hodvábnym golierom a nohavíc s pukom. Lesklé lakované topánky perfektne ladia s hodvábnymi prvkami oblečenia. K smokingu sa oblieka biela košeľa s lámaným golierom a čiernym motýlikom. Ako sme už spomínali, tento prvok šatníka sa najviac hodí na výnimočné príležitosti. Uvažujete nad tým, či si obuť pánske lakovky na svadbu? Dobrá voľba to bude len v prípade, ak siahnete po smokingu.

Viete, že…?

Existuje aj menej formálna verzia smokingu – letný smoking, ktorého charakteristickou črtou je biele sako.

…a k fraku

Zatiaľ čo oblek zastáva v hierarchii najelegantnejšieho pánskeho oblečenia najnižšiu pozíciu, na čele tohto rebríčka sa nachádza frak. Ide o najformálnejší prvok pánskeho šatníka, ktorý sa nosí na najslávnostnejšie príležitosti – napr. honosné plesy. Jeho charakteristickou črtou sú predĺžené zadné časti a dva rady gombíkov, ktoré sa nemajú zapínať. Nohavice nemajú manžety, ale zato majú ozdobné vrecká a puky. Povinným doplnkom fraku sú motýlik bielej farby a pánske čierne lakovky. Podobne ako v prípade smokingu, k tomuto oblečeniu by sme si nemali obúvať žiadny iný typ topánok.

Aký strih pánskych lakovaných topánok vybrať?

Už viete, v akých outfitoch budú pánske lakovky vyzerať najlepšie? Materiál vyhotovenia však ešte nie je všetko – topánky k fraku alebo smokingu by mali mať aj vhodný strih. Najlepšiu voľbou bude tzv. model wholecut – teda topánky bez švíkov, ktorých zvršok je vyrobený z jedného kusu kože. Vysoko v rebríčku sa nachádzajú aj oxfordky vyznačujúce sa jednoduchou formou. Viac o elegantných pánskych topánkach sa dočítate v inom článku na našom blogu.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
lasocki, panske tenisky, black friday 2022, zateplene gumaky, dievcenske cizmy, zimne topanky, vans, adidas superstar

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť