Ako si vybrať pánsku bežeckú obuv? Prinášame niekoľko praktických tipov

2 min.

Beh je snáď najjednoduchším športom na svete – je dostupný pre všetkých, trénovať sa dá kdekoľvek a snáď jedinou podmienkou sú topánky. Precízny výber vhodného modelu však môže byť celkom slušnou výzvou. Ktoré pánske topánky na behanie vám umožnia dosahovať najlepšie výsledky bez rizika zranenia? Poradíme vám.

Aké topánky sú ideálne na behanie? Na túto otázku neexistuje jediná správna odpoveď. Všetko závisí od typu vášho chodidla a od terénu, po ktorom chcete behať.

Ako si vybrať obuv na beh?

Nepohodlné topánky sú azda to posledné, čo chce bežec zažiť. Preto pri výbere topánok na behanie dbajte na to, aby boli voľnejšie – ale nie príliš voľné! – ako tie, ktoré si obúvate na bežný deň. Pozrite sa, ako zmerať dĺžku chodidla a k výsledku pridajte 0,5 – 1 cm. Neprežente to, ale – príliš dlhé topánky sú zároveň príliš široké topánky. Okrem toho, príliš voľná obuv sa môže vyzúvať a to teda nie je náš cieľ.

Už viete, aká veľkosť bude pre vás najvhodnejšia? Výborne! To ale nie je koniec…

Na eobuv.sk nájdete celý rad špecializovaných bežeckých topánok pre mužov, vybavených modernými technológiami a inovatívnymi výhodami, vďaka ktorým bezpečne a pohodlne zdoláte každú trasu. Nahliadnite do ponuky New Balance a vyberte si z ľahkých, mäkkých a profesionálnych bežeckých topánok!

Veľkosť nie je všetko

Na to, aby ste si vybrali správnu veľkosť topánok, nepostačí poznať len veľkosť chodidla, dôležitý je aj typ chodidla a spôsob, akým sa pohybuje po kontakte s podložím. Ako to zistiť?

Toľko z teórie – a ako správne určiť typ chodidla v praxi? Postačí, ak sa pozriete na svoje staré topánky. Všimnite si, ktorá ich časť je najviac opotrebovaná. Pri supinačnom type chodidla si môžeme všimnúť vyšúchanie z vonkajšej strany podrážky. Naopak, pri pronačnom type bude možné pozorovať vyšúchanie v oblasti vonkajšej časti päty a v strede priehlavku.

Bežecká obuv – ako ju prispôsobiť povrchu?

Veľkosť by sme mali, typ chodidla tiež. Ďalším bodom na zozname je prispôsobenie topánky povrchu, po ktorom chcete behať. Pánska bežecká obuv na asfalt a iné tvrdé mestské povrchy musí byť mäkká a musí veľmi dobre spevňovať chodidlo. Cestné bežecké topánky, lebo aj tak sa zvyknú označovať, spoznáte podľa hrubej, pružnej podošvy a plochého dezénu.

Tip experta

Ak máte tú možnosť, vyhnite sa asfaltu a vyberajte si prírodné trasy (parky, hrádze, polia). Takýto beh je priaznivejší pre stavce.

Obľubujete behanie v prírode? Vyberte si pánsku terénnu obuv. Je určená na beh po mäkkom povrchu, preto netlmia nárazy tak dobre, ako obuv na tvrdé povrchy. Podošva takýchto topánok sa vyznačuje členitým dezénom, ktorý zvyšuje priľnavosť na mäkkom podloží. Čím náročnejší a členitejší terén, po ktorom budete behať, tým viditeľnejšie zárezy v podošve.

Ak hľadáte dámsku bežeckú obuv, prečítajte si článok venovaný tejto tematike.

Originálny text článku pre potreby blogu eobuv.sk preložila a prispôsobila: Jana Kačurová
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
zateplene gumaky, zimne topanky panske, dámske ruksaky, dievcenske cizmy, halovky, air jordan 1, zimne topanky, damsky batoh

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť