Oblečenie sa hromadí na poličkách, vešiaky sa prehýbajú pod ťarchou nepotrebných šiat a vy si stále nemáte čo obliecť? Problém je v tom, že máte zle zorganizovaný šatník! Aj keď sa často hovorí, že z prebytku hlava nebolí, nie v každom prípade je to tak. Zistite, ako raz a navždy zaviesť poriadok vo svojom šatníku! Nie je to nič zložité.

Pokiaľ aj váš šatník ukrýva staré, nepotrebné oblečenie, je to znamenie, že je najvyšší čas urobiť v šatníku poriadok. Začnite od teórie!

Poriadok v šatníku – 5 jednoduchých a efektívnych trikov

Krok 1. Začnite od základov!

Skutočný poriadok dosiahnete… vytvorením neporiadku. Vytiahnite absolútne všetky veci zo šatníka – od zimného kabátu, až po ponožky. Rozložte oblečenie na posteľ alebo na zem. Presne tak, aby ste na všetko dobre videli. Skôr ako pristúpite k triedeniu, je dobré poutierať poličky a očistiť vešiaky od prachu. To je rozhodne najjednoduchší a najpríjemnejší krok!

Krok 2. Triedenie alebo čo si ponechať a čo posunúť ďalej

V ďalšom kroku sa musíte rozhodnúť, čo si ponechať a čo darovať, predať alebo vyhodiť. Najlepšie vám poslúži pravidlo magickej trojky. Odpovedzte si na nasledovné otázky:

  1. hodí sa táto vec minimálne k 3 outfitom?

  1. obliekla som si ju posledné 3 mesiace?

  1. obliekla som si ju posledné 3 roky?

Roztrieďte oblečenie podľa toho, ako často ho nosíte a podľa ročných období. Zvlášť odložte veci na sezónu jeseň-zima a zvlášť na jar-leto. Pokiaľ máte zmysel pre krásu, roztrieďte oblečenie podľa farieb a typov (nohavice k nohaviciam, svetre k svetrom atď.). V ďalšom kroku vám poradíme, čo urobiť s už nenoseným oblečením a topánkami.

Nezabúdajte!

Neskladujte primalé oblečenie len preto, že si myslíte, že sa doň ešte niekedy zmestíte. Má to zlý vplyv na vaše sebavedomie a je vo veľkej miere dôvodom neporiadku v šatníku. Ponechajte si len tie kúsky, ktoré si môžete aj reálne obliecť.

Roztrieďte oblečenie podľa typu a ročných období.

Krok 3. Čo urobiť so starým oblečením?

Teraz sa zamerajte na odložené veci. Je čas na vstupné triedenie! Sme presvedčení o tom, že to zvládnete. Roztrieďte oblečenie do troch skupín:

  • na predaj (na aukčných portáloch alebo v skupinách určených na predaj oblečenia),

  • na darovanie – kamarátke alebo susedke,

  • na vyhodenie (najlepšie do kontajnera na charitu) alebo na iné sekundárne využitie,

V poslednom čase vzniklo veľké množstvo internetových second handov, ktoré uľahčujú predaj nenosených kúskov oblečenia a topánok. Zarobené peniaze môžete potom použiť na nové kúsky alebo… praktické škatule s priehradkami, vďaka ktorým rýchlejšie a ľahšie zorganizujete svoj šatník.

Internetový predaj oblečenia je skutočne jednoduchý a efektívny.

Krok 4. Vešanie a skladanie oblečenia

Nadišiel čas na opätovné ukladanie oblečenia do šatníka. Pokiaľ máte málo miesta, odporúčame vám použiť vákuové vrecia, vďaka ktorým bez problémov uskladníte svetre počas sezóny jar-leto. Jednou z najobľúbenejších koncepcií je tvorenie hotových súprav oblečenia na oddelených vešiakoch – tzv. kapsulový šatník – rozhodne to skracuje čas pri výbere každodenných outfitov.

Na ukladanie spodnej bielizne alebo šatiek je dobré použiť špeciálne škatule s priehradkami. Ľahko tak udržíte poriadok, napríklad, ak veci zrolujete.

Mohlo by vás zaujímať: Ako uskladňovať topánky? Sprievodca pre poriadkumilovných >>>

Krok 5. Ako udržať poriadok v šatníku?

To je asi jedna z najťažších otázok! Urobiť a udržať poriadok v šatníku, to sú dve úplne odlišné veci. Pomoc sme naposledy našli u blogerky Kasi Szymków, ktorá nám prezradila, že si robí zoznam želaní, vďaka ktorým sa tak vyhýba zbytočným a nepremysleným nákupom. Napíšte si aj vy v bodoch zoznam vecí, ktoré potrebujete a… nenechajte sa zlákať na nepotrebné nákupy!

Okrem toho je dobré odkladať veci na svoje miesto a vytvoriť si tak šatník podľa sezón. Najdôležitejšia je dôslednosť. Pokiaľ dodržíte týchto 5 jednoduchých krokov, bez problémov usporiadate svoj šatník. Navyše, už nebudete riešiť večnú dilemu, čo si obliecť.

Držíme vám palce!

Autor

Agnieszka Bednarek

Som estetičkou a milovníčkou nekonvenčných kombinácií a martensiek. Stotožňujem sa s heslom Salvadora Daliho − „základom všetkých úspechov je... oblečenie!". Mám veľkú záľubu v šití a ručných prácach. Rada definujem nedefinované.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť