Nike Air Max 90 – spoznajte legendu!

2 min.

Obujete si tenisky, zaviažete šnúrky a už ste vonku. Obvykle asi nepremýšľate nad vznikom týchto topánok. To je ale škoda, pretože máte na nohách kus zaujímavej histórie, vrátane použitia inovatívnych systémov a technologického výrobného podniku. V tomto článku sa dozviete viac o ikonickom modeli Nike Air Max 90 a použitej technológii Nike Air, vďaka ktorej si obuv získala množstvo priaznivcov.

Ako sa zrodila legenda? Spoznajte príbeh Nike Air Max 90 a zistíte, že stojí za to mať ich vo svojej zbierke.

Začiatky Air technológie

Skôr než začala výroba tenisiek Air Max, istý letecký špecialista prišiel s nápadom využiť stlačený plyn v topánkach. Bol to Frank Rudy, kto v roku 1977 navrhol značke Nike koncept nového amortizačného systému.

Viete, že…?

Ešte pred tým, ako Rudy predstavil svoju myšlienku firme Nike, niekoľko firiem jeho nápad odmietlo kvôli obavám, že by do výrobného procesu bolo nutné zaviesť zásadné zmeny.

Na základe Rudyho nápadu vznikol už o rok neskôr model Nike Air Tailwind (vtedy ešte bez Max), ktorý bol testovaný počas maratónu v Honolulu a v roku 1979 bol spustený predaj tohto prvého modelu.

Začiatok série Air Max siaha do roku 1987. Topánky s viditeľným systémom vzduchového vankúša navrhol uznávaný dizajnér Tinker Hatfield.

Prvý model Nike Air Max bol vytvorený pre bežcov a dnes sú tieto topánky jedny z najžiadanejších lifestylových modelov súčasnosti.

V 90. rokoch sa séria Air Max tešila čoraz väčšej popularite a ďalej sa vyvíjala – vznikol model Nike Air Max III, ktorý po reedícii v roku 2002 dostal pomenovanie Air Max 90.

Viete, že…?

S výrobou topánok Nike Air Max sa začalo v roku 1987 a odvtedy vzniklo v tejto sérii už 40 modelov!

Model Air Max 90 – inovatívne riešenia a nevšedný dizajn

To, čo odlišuje AM90 od zvyšných dvoch modelov je:

Prvá verzia Air Max 90 bola predstavená v roku 1990. Na výrobu týchto topánok bola použitá sieťovina a syntetický semiš. Spoločnosť Nike vyrobila dve farebné verzie: Hyvent Orange (aktuálne známa ako Infrared) a Laser Blue. Oba modely mali charakteristické plastové pruhy okolo vzduchového vankúšika a výraznú červenú alebo modrú farbu.

Vďaka odolnej podrážke a inovatívnej technológii vzduchového vankúšika, ktorý tlmí otrasy, sa postupom času Air Max 90 stali topánkami určenými nielen pre bežcov, ale aj na voľný čas. Neskôr sa tento model objavil v mnohých variantoch.

V súčasnosti tvoria návrhári svetovo známej firmy Nike modely v nevšedných farebných kombináciách s použitím rôznorodých materiálov.

Ako príklad môžeme spomenúť typ „Essential”, kde je topánka vyrobená z kvalitnej kože v kombinácii s priedušným textilným materiálom, zaisťujúcim potrebnú ventiláciu. Na výber máte množstvo farieb a odtieňov – klasicky čierne, odtiene béžovej alebo bielej s farebnými detailmi.

Vo verzii „LTR” je vrchná časť obuvi celokožená, preto sa hodí aj do daždivého počasia.

Air Max 90 White

Všetky verzie Air Max 90 majú gumovú podrážku s opláštením, čo zaisťuje lepšiu priľnavosť k povrchu za akýchkoľvek podmienok.

Nike myslí aj na náročných zákazníkov, preto na trh uvádza rôzne premium verzie. V týchto variantoch je obuv vyrobená z prírodnej usne, nubuku alebo z materiálov imitujúcich krokodíliu a hadiu kožu.

Hľadáte módnu športovú obuv? Vyberte si nadčasové sneakersy Nike Air Max 90!

Aj keď od vzniku týchto ikonických topánok uplynuli už tri desaťročia, stále korešpondujú so súčasnými trendmi. Ba čo viac, Air Max sú jedny z najčastejšie kupovaných športových topánok! Vďaka univerzálnemu dizajnu ich nosia všetci bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Ak hľadáte kvalitnú a štýlovú športovú obuv, Nike Air Max 90 budú tou správnou voľbou. Môžete ich nosiť so športovým oblečením a rovnako sa hodia ku casual outfitom – k saku a džínsom. Dámy ich môžu nosiť aj k dlhým šatám a sukniam.

Nike Air Max 90 stále vedú v rebríčku popularity športových topánok, preto by určite nemali vo vašom šatníku chýbať!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť