Nevšedný príbeh sandálov. Z generácie na generáciu!

2 min.

Viete, že počiatky sandálov siahajú až do čias doby ľadovej? A hoci sú tieto časy už len akousi zabudnutou epochou zahalenou rúškom tajomstva, jedno je isté – ide o prvý výtvor človeka určený pre jeho chodidlá. Nájdite si chvíľku času a dovoľte nám, aby sme vás zasvätili do tajov zarážajúcich dejín sandálov. Uisťujeme vás, že nebudete sklamaní!

Určite ste ich už mali na nohách – sandále, pretože o nich je reč – patria k základným kúskom šatníka. Zistite, akou cestou si prešli, kým sa stali každodennou súčasťou našich outfitov!

Sandále spred nášho letopočtu

Spočiatku slovo „sandál” označovalo podrážku vyrobenú z ľubovoľnej prírodnej suroviny. Tá sa upravovala podľa tvaru nohy a pripevňovala sa čímkoľvek sa dalo, t.j. upletenou trávou, prútím alebo koženým remienkom. Dalo by sa povedať – čo civilizácia, to sandále. V starovekom Japonsku to boli zōri, v Indii paduka, v Taliansku zasa rimanky, niekedy označované aj ako tzv. kristusky. Sandále mali nielenže odhaľovať chodidlá, ale aj priťahovať pozornosť.

4943

To, čo dnes označujeme pojmom sandále, sa kedysi považovalo za podrážku.

Sandále boli neraz ukazovateľom spoločenského statusu. Vďaka nim sa jednoducho dal odlíšiť zámožný obyvateľ od nevoľníka, ktorý sa, nota bene, najčastejšie pohyboval naboso. Čím premyslenejšia bola obuv, tým vyššie bolo postavenie osoby. Sandále určené pre faraóna pútali pozornosť svojím zdobením a kvalitou materiálov využívaných pri ich výrobe.

4944

Tradičné japonské sandále zōri vdýchli život dnes populárnym žabkám.

Dámske sandále ako… hriešny počin?

Prekvapíme vás, ak povieme, že v určitom období sa sandále považovali za neslušnú obuv? Nie je žiadnym tajomstvom, že obuv odhaľujúca časť chodidla sa považovala za… nemorálnu. Svätý Klement z Alexandrie priamo zakazoval ukazovanie prstov na nohách a nosenie takýchto topánok sa považovalo priam za bezočivosť. Na naše veľké šťastie, tieto časy sú už za nami!

Posledný výkrik módy! Evolúcia (a revolúcia!) sandálov

Sandále prežívali svoju veľkú renesanciu v 20. rokoch 20. storočia. Topánky odhaľujúce vrch chodidla sa objavili najskôr na plážach a neskôr – pričinením francúzskeho módneho návrhára Andrého Perugiu – aj na tanečných parketoch. Bleskurýchle sa udomácnili aj na filmových plátnach a v šatníkoch takých hviezd ako vojvodkyňa z Windsoru, Judy Garland, Grace Kelly či Elizabeth Taylor.

Americká speváčka a herečka Judy Garland v ažúrových sandáloch s opaskom:

View this post on Instagram

???? #judygarland #judy

A post shared by Judy Garland (@garlandofjudy) on

Čo na to Bernice Fitz-Gibbon?

Kreativita spočíva v objavovaní toho, čo existuje už oddávna.

Sandále na klinovom podpätku, drevenom hrubom podpätku, známe aj pod názvom dreváky, s otvorenou pätou alebo na podpätku – v priebehu niekoľkých posledných desaťročí naberali tieto topánky tie najrôznejšie podoby. V 50. rokoch boli módne nenápadné remienky v tvare písmena T. V 60. rokoch, kedy sa objavila generácia hippies, boli populárne modely na kvalitnej korkovej podrážke. V roku 1964 firma Birkenstock, o ktorej sa viac dočítate v tomto článku, vypustila na trh sandále, ktoré vychádzali v ústrety novej klientele – z prírodného materiálu a profilovanou vložkou.

4945

Kožené sandále značky Birkenstock sa až dodnes tešia obrovskej popularite, tak medzi ženami, ako aj mužmi.

V súčasnosti na obuvníckom trhu existuje veľké množstvo typov sandálov. Väčšinu z nich nájdete aj v internetovom obchode eobuv.sk. Veríme, že ste prišli spolu s nami až na záver tohto článku a… svoju zbierku sandálov teraz vidíte v úplne inom svetle!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť