Na čo sa zamerať pri výbere prvých topánok pre dieťa

2 min.

Vaše dieťa už začína robiť prvé kroky. Po počiatočnej radosti vám určite preletela hlavou myšlienka týkajúca sa nákupu prvých topánok. Skôr, ako sa unáhlite, si prečítajte naše tipy, vďaka ktorým sa dozviete, ako vybrať správnu obuv, ktorá umožní malým nôžkam správny vývin.

Ako vybrať pre dieťa prvé topánky? Aké zabezpečia drobcovi maximálny komfort? Poradíme vám!

Kedy kúpiť dieťaťu prvé topánky?

Určite poznáte známe príslovie – pomaly ďalej zájdeš. Týka sa to aj nákupu prvých detských topánok. S ich nákupom by ste sa totiž nemali príliš ponáhľať. Ak sa vaše dieťa pohybuje na vlastných nohách zatiaľ výlučne v rámci domu, mali by ste mu umožniť čo najdlhšie kráčať naboso alebo v ponožkách. Práve vďaka tomu si dieťa osvojuje vlastnú techniku chôdze a spoznáva rôzne povrchy. Až vtedy, keď dieťa začína kráčať aj vonku a zdoláva rôzne typy povrchov – betón, piesok alebo trávu – je potrebné rozhliadnuť sa po prvých topánkach, ktoré mu umožnia bezpečnú chôdzu.

Aké majú byť prvé topánky pre dieťa? Na čo sa zamerať

Chôdza v prvých topánkach sa musí v čo najväčšej miere podobať na chôdzu naboso. Nie je preto správne – napriek kedysi rozšírenému názoru – siahať po vysokých a pevných topánkach, ktoré obmedzujú pohyby členku a chodidla. Vyššia obuv so spevnenou pätkou sa určite zíde, ale nie pri prvých krokoch. Takéto modely budú vhodnejšie pre staršie deti – napr. ako papuče do škôlky. Zatiaľ zvoľte model s elastickou pätkou.

Zvršok by teda mal byť ľahký a elastický, prispôsobený prirodzeným pohybom detského chodidla. Najlepšie sa tu osvedčia prírodné materiály zaručujúce dodatočnú ventiláciu, ktoré umožňujú chodidlu dýchať. Podrážka takýchto topánok musí byť pružná a pomerne tenká. Taká umožňuje správnu prácu svalstva chodidiel – na rozdiel od pevnej, ťažkej obuvi. Ďalším plusom bude profilovaná podrážka, najlepšie vyrobená z kože, v ktorej sa bude chodidlo potiť menej.

Tip experta

Prvé topánky pre dieťa by sa mali ľahko ohýbať v 1/3 dĺžky – je to dôležité pre správnu techniku chôdze.

Šnurované alebo na suchý zips?

Pokiaľ ide o vzhľad samotných topánok, je dobré prizrieť sa mechanizmu ich zapínania. Šnurovaná obuv zabezpečuje chodidlu lepšiu stabilitu. Obuv na suchý zips je zasa praktickejšia – na chodidlá neposedného dieťaťa sa obúva podstatne jednoduchšie. Staršie dieťa si ich bez problémov obuje aj samostatne. Vyhnúť sa treba topánkam bez zapínania – chodidlu nezabezpečia potrebnú oporu.

Tvar prvej detskej obuvi je taktiež dôležitý. Dbajte o to, aby boli špičky topánky okrúhle a dostatočne široké, vďaka čomu budú mať prsty dostatok miesta.

Veľkosť prvých detských topánok

Vybrali ste si už model, ktorý spĺňa všetky vaše kritériá? Skvelé! Teraz je potrebné vybrať správnu veľkosť. Prečo je to také dôležité? Príliš malé topánky môžu chodidlo deformovať. Naopak, v príliš veľkých sa môže dieťa potkýnať alebo sa snažiť udržať topánku na chodidle sťahovaním prstov, čo má za následok ich nesprávny vývin. Z tohto dôvodu môže byť kupovanie veľkých topánok pre detské chodidlo škodlivé. Ako zmerať veľkosť topánky? K dĺžke detského chodidla obkresleného na papier pridajte jeden centimeter, aby malo chodidlo dostatok miesta. Keď premýšľate nad tým, kde kúpiť prvé detské topánky, pozrite si ponuku obchodu eobuv. Buďte bez obáv – keď nesplnia vaše očakávania, máte 30 dní na vrátenie zdarma z pohodlia domova.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
zimne topanky panske, black friday 2022, adidas superstar, dámske ruksaky, zateplene gumaky, elegantné členkové čižmy, air jordan 1, halovky

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť