Lodičky s remienkami – T-bar a Mary Jane – komu pristanú?

2 min.

Hoci vám možno ich názov veľa nehovorí, sme si istí, že ste sa s nimi už stretli a možno máte jeden pár aj vo svojom šatníku. Reč je o lodičkách s charakteristickými remienkami – Mary Jane a T-bar. Svojím dizajnom pripomínajú retro štýl a sú zaujímavou verziou klasických lodičiek. Poradíme vám, ako ich nosiť.

Lodičky T-bar a Mary Jane si môžete obúvať tak na každodenné nosenie, ako aj formálne príležitosti.

Mary Jane – topánky nielen pre malé slečny

Dejiny topánok s tajomným názvom Mary Jane siahajú do 20. rokov minulého storočia. V pôvodnej forme išlo o modely s okrúhlymi špičkami na hrubom opätku. Postupom času prešli väčšími zmenami, nezmenil sa však ich charakteristický prvok – remienok lemujúci chodidlo v oblasti priehlavku do výšky členka. Spočiatku išlo o model rezervovaný pre najmenších a spájal sa s elitným, konzervatívnym prostredím. Stále ide o ideálnu dievčenskú obuv na slávnostné príležitosti, ktorá sa osvedčí aj na prvé sväté prijímanie.

Modely Mary Jane ale v súčasnoti nenosia len malé slečny, čoho dôkazom je aj Carrie Bradshaw. Hlavná hrdinka seriálu „Sex v meste” si zamilovala model od návrhára Manola Blahnika.

Viete, že…?

Topánky Mary Jane vďačia za svoj názov hrdinke komixu „Buster Brown” zverejneného v časopise „New York Herald”. Dievčatko nosilo práve topánky s horizontálnym remienkom.

1782

Lodičky s remienkom oživia každodenný outfit.

Topánky typu T-bar – obuv tanečného pôvodu

Topánky s remienkom T-bar sa objavili v móde v rovnakom čase ako Mary Jane. Oba modely s veľkou obľubou nosili v 20. a 30. rokoch práve tanečnice. To všetko vďaka dvom remienkom – v oblasti pod členkom pozdĺž chodidla, v tvare písmena T – ktoré dokonale fixovali chodidlo. V 50. rokoch si model Mary Jane obľúbili tak dievčatá, ako aj chlapci.

Postupom času sa charakteristické remienky (užšie ako v „detskom” vydaní) objavili aj v mnohých modeloch dámskych topánok. Tie, ktoré boli určené pre tanečníčky, mali nižší opätok – dnes ich nájdeme aj v oveľa vyššom vydaní.

1783

Pozrite sa, ako dokážu červené poltopánky T-bar oživiť celkový outfit a dodať nádych retro štýlu!

Komu pristanú lodičky s remienkami?

Premýšľate, či sú topánky Mary Jane vhodné aj pre vás? Všetko závisí od výšky, v ktorej je umiestnený priečny remienok. Čím je bližšie k členku, tým viac môže opticky skracovať nohy a trochu rozširovať. Modely, v ktorých je remienok blízko členka, budú preto najlepšou voľbou pre majiteľky dlhých nôh (ktorým optické skrátenie nôh neublíži) a veľmi štíhle dámy (vyrovnajú proporcie). Viac o tom, s čím nosiť topánky s remienkom okolo členka, sa dočítate v našom ďalšom článku.

Modely s remienkom nachádzajúcim sa vo výške priehlavku lichotia postave o niečo viac. Môžu ich teda nosiť všetky dámy! Mimoriadne praktickým riešením budú pre ženy s úzkymi chodidlami – vďaka remienku budú na nohe dokonale držať.

1784

Čierne lodičky Mary Jane sú klasickou voľbou.

A čo modely T-bar? Podobne ako Mary Jane ide o model ako stvorený pre majiteľky úzkych chodidiel. Výbornou voľbou budú v prípade štíhlych, dlhonohých dám, avšak vďaka remienku pozdĺž chodidla budú zásahom do čierneho aj v prípade dám plnších tvarov. Nemali by ich však nosiť ženy s krátkymi, pevnejšími nohami – takýto strih by ich postavu ešte viac zaťažil.

Rozhodli ste sa, že lodičky s remienkami budú pre vás najlepším riešením? Výborne! V eobuv máte k dispozícii veľké množstvo modelov. Ak vám napriek všetkému nesadnú, nezabúdajte, že v našom internetovom obchode máte 30 dní na vrátenie tovaru zdarma.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť