Lakovaná koža – ako sa o ňu starať?
Kabelky a topánky z lakovanej kože vyžadujú pre zachovanie ich bezchybného vzhľadu špeciálnu starostlivosť. Ako sa správne starať o lakovanú kožu? Nezabúdajte na to, že kľúčom k úspechu je predovšetkým jej pravidelné čistenie a leštenie. Vďaka tomu lakovaná vrstva nebude náchylná na praskanie a poškodenie a doplnky vyrobené z tohto typu kože budú vyzerať elegantne aj niekoľko sezón.
Starostlivosť o lakovanú kožu nie je taká náročná, ako si mnohí myslia. Dôležitá je len pravidelnosť a dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel.
Ako sa starať o lakované topánky?
Ak chcete, aby vaše lakovky – bez ohľadu na to, či sú to lodičky, oxfordky, mokasíny alebo čižmy – nepraskali, snažte sa pri ich používaní dodržať tieto základné pravidlá:
- Lakované topánky vyčistite ihneď po ich použití. Viac na tému čistenia topánok z tohto materiálu si dočítate tu.
- Po čistení lakovaných topánok (napr. pomocou flanelovej handričky navlhčenej mliekom, ktoré nevysuší kožu tak ako voda) nezabúdajte na ich správne ošetrovanie na to určenými prípravkami – nielenže topánky vyleštia, ale navyše ich ochránia pred poškodením.
- Na leštenie používajte handričku, nikdy nie kefu, pretože môže na povrchu topánky vytvoriť ryhy.
- Lakované topánky nenoste do mrazivého počasia – lakovaná koža môže pod jeho vplyvom ľahko popraskať.
- Ak sa na vašich lakovaných topánkach objavili ryhy, na ich umývanie použite vatu alebo vatový tampón a odstráňte ich pomocou odlakovača na nechty bez acetónu.
- Snažte sa lakované topánky šnurovať na vyrovnanom chodidle – vyhnete sa tak tvorbe riasenia v mieste ohýbania prstov.
- Nenechávajte lakované topánky v blízkosti tepelného zdroja, napr. radiátora. Koža sa vtedy môže riasiť alebo praskať.
Pozor!
Na ošetrovanie lakovanej kože nikdy nepoužívajte prípravky s voskom – môže spôsobiť popraskanie tohto materiálu a jeho zničenie, ktoré sa už nebude dať odstrániť.
Kabelky, peňaženky či dokonca opasky z lakovanej kože vyzerajú neobyčajne elegantne a efektne len vtedy, keď sú v dobrom stave. Podobne ako v prípade topánok, ak chceme, aby sme lesk takýchto doplnkov udržali čo najdlhšie, treba sa o ne pravidelne starať.
Môžete využiť rovnaké triky, ktoré sa osvedčia aj pri ošetrovaní lakovanej obuvi alebo použiť niekoľko ďalších spôsobov:
- Ak chcete vyčistiť kabelku vyrobenú z lakovanej kože, použite vodu s mydlom. Zmiešajte tekuté mydlo s vodou v pomere 1:4, kabelku pretrite handričkou namočenou v takomto roztoku a následne vysušte pomocou utierky.
- Chcete dodať lakovaným doplnkom ešte viac lesku? Použite roztok octu a vody. Zmiešajte 3 lyžičky kuchynského octu a polovicu pohára vody. Týmto roztokom pretrite povrch kabelky, peňaženky alebo opaska a následne z nej odstráňte zápach z octu pomocou vlhkej handričky.
- Navlhčená lakovaná koža je menej náchylná na praskanie a poškodenie. Na navlhčenie doplnkov vyrobených z tohto materiálu použite kozmetickú vazelínu alebo minerálny olej. Postačí naniesť neveľké množstvo takéhoto produktu, vyleštiť a nechať vyschnúť.
Lakovanú obuv, doplnky, ako aj produkty určené na ich čistenie a leštenie nájdete v bohatom sortimente eobuv. Nezabúdajte venovať svojim lakovaným topánkam a doplnkom dostatok starostlivosti, aby ste sa z nich mohli tešiť mnoho rokov.
Upozornenie!
Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.