Krása spočíva v jednoduchosti. Dejiny modelu adidas Gazelle

2 min.

Jednoduchý, nízky strih a rovná podrážka – tenisky adidas Gazelle sa výrazne neodlišujú od ostatných sneakersov. Vedeli ste však, že išlo o prvú športovú obuv, ktorá bola vyrobená zo semišu a dejiny modelu siahajú až do 60. rokov 20. storočia? Dnes ide o jedny z najpopulárnejších lifestylových topánok. Spoznajte príbeh adidas Gazelle.

Tieto topánky s obľubou nosievali hviezdy hudobnej scény a showbiznisu.

Adidas Gazelle – prvé semišové športové topánky

Prvý pár topánok adidas Gazelle uzrel svetlo sveta v roku 1966, hoci semiš využíval nemecký koncern pri výrobe športových topánok už o osem rokov skôr. V tom čase vypustil na trh model adidas Rom určený pre reprezentantov Nemecka na olympijských hrách v Ríme. Mali charakteristickú zúbkovú podrážku a semišové špičky. Až tenisky Gazelle boli modelom, ktorého zvršok bol v celosti vyrobený z drsnej kože.

Viete, že…?

Prvý model adidas Gazelle bol vyrobený z kengurej kože.

Koncom 60. rokov boli tieto topánky dostupné v dvoch farbách: červenej a svetlomodrej. Čo je dôležité, v závislosti od odtieňa mali tieto topánky rôzne využitie. Červený model bol určený pre hádzanárov a bol vybavený priehľadnou, protišmykovou podrážkou s členitým dezénom. Naopak, modré poskytovali dodatočnú oporu členkom a klenbe a mali podrážku s mikroskopickými výbežkami. Boli teda určené na tréning.

View this post on Instagram

With a vintage premium suede upper and an off-white rubber sole, we've faithfully reproduced #GAZELLE in its early ‘90s form.

A post shared by adidas Originals (@adidasoriginals) on

Päť minút slávy a vlna nevôle

Vďaka minimalistickému dizajnu a použitiu semišu, który umožňoval získanie hlbšej farby ako má lícová koža sa už na začiatku 70. rokov stal model Gazelle jedným z najpopulárnejších topánok adidas.

Ich pozícia sa posilnila v roku 1972 počas olympiády v Mníchove. Počas medailovej ceremónie po pretekoch na 200 metrov voľným spôsobom ich sedemnásobný zlatý medailista – plavec Mark Spitz predstavil celému svetu. Nemal ich však na nohách, ale… držal ich nad hlavou pred a po zaznení hymny USA. Nestretlo sa to s pozitívnou odozvou Medzinárodnej olympijskej komisie, ktorá to označila za propagáciu produktu.

Fiasko modelu Jaguar a veľký návrat

V polovici 70. rokov zaznamenal model Gazelle pokles predaja a adidas vypustil na trh model Jaguar. Nadväzoval na svojho predchodcu, vyznačoval sa však masívnejším strihom. Jaguary však nenadviazali na úspech modelu Gazelle a na trhu sa neudržali príliš dlho. Veľký návrat prvých semišových sneakersov predpovedal v roku 1976 magazín „Popeye”, uznávaný za japonskú bibliu pánskej módy. Jeho redaktori vyhlásili adidas Gazelle za budúcu ikonu módy. Nemýlili sa.

Adidas Gazelle dobýjajú Veľkú Britániu

V ďalšej dekáde sa táto obuv stala takmer povinným prvkom oblečenia mládeže obývajúcej severnú oblasť Britských ostrovov. Športové topánky nadviazali na kultúru hip-hopu (o vplyve tohto hudobného žánru sa dočítate viac na našom blogu) a model Gazelle bol lacným a dostupným modelom. V tom čase slávil za oceánom svoj úspech model Superstar, o ktorom sa dočítate viac v našom ďalšom článku. Čo však ešte stojí za zmienku je fakt, že v roku 1985 uzrel svetlo sveta tretí farebný variant adidas Gazelle – zelený.

View this post on Instagram

Pieces from the past, reimagined for today. #GAZELLE

A post shared by adidas Originals (@adidasoriginals) on

Popularitu Gazelle vo Veľkej Británii umocnil v 90. rokoch žáner britpop s kapelou Oasis na čele. Táto obuv bola medzi Britmi mimoriadne obľúbená. Aj v tejto dekáde sa na trhu objavilo množstvo farebných verzií.

Nadčasové a univerzálne

Hoci skutočný boom modelu adidas Gazelle pripadá na 80. a 90. roky, tieto topánky mali svojich fanúšikov medzi celebritami ešte pred týmto obdobím. Nosil ich aj samotný Mick Jagger v 70. rokoch alebo Michael Jackson za čias éry The Jackson 5. Neskôr sa v nich začala objavovať aj Kate Moss a foto session, počas ktorej mala Helena Christensen na sebe len tieto topánky, rozhodne zapôsobila aj na mužov.

Presvedčili sme vás o tom, že sa oplatí mať vo svojej zbierke adidas Gazelle? Nájdete ich v ponuke eobuv!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
zateplene cizmy damske, pánske zimné topánky, zimne panske topanky, dr martens, calvin klein kabelka, tenisky, dr.martens, zimne tenisky