Kabelky, ktoré chce mať každý. V čom spočíva fenomén „it-bags”?

2 min.

Sú nadčasové, sú synonymom luxusu a zároveň – naozaj drahé. Napriek svojej vysokej cene sú objektom záujmu každej zberateľky trendových kúskov. „It-bags”, pretože o nich je reč, sú módne už niekoľko desaťročí – a to v každej sezóne, po celom svete. Pozrite sa, do akých luxusných kabeliek už roky investujú tie najväčšie trendsetterky.

Kúpa jednej z kabeliek tohto typu je skutočnou investíciou.

„It-bag” – čo je to?

Stručne povedané, „it-bags” sú najžiadanejšie kabelky na svete. Samotný termín sa objavil v 90. rokoch a bol pomenovaním pre najlepšie sa predávajúce doplnky luxusných značiek ako Chanel, Hermes alebo Fendi. Práve kabelka posledného menovaného módneho domu bola ako prvá označená pojmom „it-bag”. Bol to model Baguette.

Americký „Vogue” o kabelke Fendi Baguette:

„It-bag” je magický doplnok, ktorého vlastnenie je dôkazom toho, že máme všetko, po čom túži svet.

Termín sa veľmi rýchlo udomácnil vo svete módy a označovali sa ním nielen produkty talianskeho módneho domu. Pojem „it-bag” je pomerne mladý, to však neznamená, že toto pomenovanie dostávali výlučne kabelky, ktoré vznikli v 90. rokoch a neskôr. Na to, aby sa mohli doplnky takto pomenovať, museli spĺňať tri kritériá:

  1. nosili ich hviezdy (alebo boli inšpiráciou pre ich vznik) – množstvo modelov týchto kultových kabeliek je nazvaných na počesť konkrétnych osôb,

  2. boli drahé,

  3. mali mať obmedzenú dostupnosť, vďaka čomu to boli doplnky určené pre elity.

Chanel 2.55

Prvým modelom „it-bag” v našom outfite je večerná kabelka na retiazke od značky Chanel s charakteristickým prešívaním. Ako v prípade takmer každého projektu Francúzky, najdôležitejším kritériom pri jej vzniku bolo pohodlie – vďaka retiazke tejto malej kabelky ju nebolo potrebné držať v rukách. Táto kabelka, ktorá bola na trh uvedená v roku 1955 je dodnes jednou z najväčších inšpirácií pre tie najznámejšie módne domy a nielen to. Cena? V závislosti od veľkosti modelu sa ich cena pohybuje od 3500 do viac ako 4000 eur.

Hermes Birkin

Kabelka Birkin uznávaná za najdrahšiu a najluxusnejšiu kabelku na svete od módneho domu Hermes je modelom, za ktorým sa doslova robia rady a tvoria zoznamy čakateliek. Trendsetterky pritom neodstrašuje ani cena siahajúca až do výšky… 32 000 eur. Kabelka vytvorená na počesť speváčky Jane Birkin s charakteristickým hranatým tvarom a krátkou rúčkou mala byť predovšetkým praktická a vhodná na cestovanie.

Louis Vuitton Speedy

Na našom zozname slávnych „it-bags” nemôže chýbať ani jeden z najpraktickejších a najobjemnejších modelov, ktoré miluje aj samotná Audrey Hepburn. Speedy od Louis Vuitton je kufrík, ktorý vznikol ešte v 30. rokoch. Hoci francúzska značka sa už nejaký čas pred tým venovala výrobe cestovných tašiek, práve Speedy bola jedným z prvých doplnkov v portfóliu značky, ktorý mohol poslúžiť ako príručná batožina. Cena originálnej kabelky Louis Vuitton môže siahať až do výšky 1000 eur.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez S O F I (@sofitreasures)

Gucci Jackie

Podobne ako v prípade Hermes Birkin, tak aj táto kabelka vďačí za svoj názov módnej ikone, ktorou bola v 60. rokoch Jackie Kennedy. Tento na prvý pohľad celkom všedný kúsok bol jedným z obľúbených doplnkov prvej dámy Spojených štátov. „Boho bag”, pretože takto označujeme tento model, bol uznávaný za prvý model kabelky-vaku v dejinách. Spočiatku ho nosili predovšetkým milovníčky boho štýlu, neskôr však – a veľkú zásluhu má na tom práve Kennedy – bola využívaná aj v rámci formálnejších outfitov. V súčasnosti tento model stojí približne 1200 eur.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
členkové čižmy lasocki, salomon, nike air force 1, aldo, členkové čižmy, air max, damske botasky, ccc

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť