Čižmy patria k najobľúbenejším dámskym zimným topánkam – sú teplé, pohodlné a navyše vyzerajú skvele. Vedeli ste však, že ich začiatky siahajú do 17. storočia a ženy ich začali nosiť len pred približne 60 rokmi? V tom čase sa menila nielen ich forma, ale aj funkcia.

Ako sa vojenská obuv dostala do dámskeho šatníka?

Krátke dejiny dámskych čižiem

Zatiaľ čo sandále pozná ľudstvo viac ako 4 tisíc rokov, prvá zmienka o čižmách pochádza zo 17. storočia – patria preto k relatívne mladým modelom. Už sám pôvod ich názvu poukazuje na pôvodnú funkciu týchto topánok. Pochádza z tureckého jazyka a označuje strážcu. Kožené, odolné, vhodné do náročného terénu, s vysokou sárou siahajúcou nad koleno boli neoddeliteľnou súčasťou oblečenia vojakov. A práve odtiaľ pochádza iný pojem, ktorý označuje vysoké čižmy – vo vojenskom štýle. Takúto obuv nosili v tom čase vo východnej Európe Sarmati, teda predstavitelia šľachty.

Viete, že…?

Vojenské čižmy mali v 17. storočí žltú farbu.

Svoju zásluhu na zvyšovaní popularity klasických čižiem malo aj jazdectvo. Čižmy na opätku vysokom niekoľko centimetrov mali zabezpečiť optimálnu oporu chodidla v strmeni. Tieto topánky – keďže nepatrili k tým najlacnejším – sa stali symbolom spoločenského postavenia a v čase vojny ich nosili velitelia vojenských útvarov s vyššou hodnosťou. V tom čase sa po prvýkrát objavili na nohách žien, avšak výlučne v úlohe praktickej obuvi uľahčujúcej pohyb po rôznom teréne.

3073

Páčia sa vám béžové mušketierky? Vyberte si model, ktorý sa vám bude hodiť najviac.

Prvé kroky dámskych čižiem

Tento typ obuvi sa stal módnym prvkom až v 60. rokoch 20. storočia spolu s príchodom revolúcie v spoločnosti. Dámy začali nosiť krátke sukne a niektoré prvky inšpirované pánskym šatníkom, s nohavicami a čižmami na čele. Fanúšičkou takýchto topánok bola aj vtedajšia prvá dáma Jackie Kennedyová. Vo vysokých čižmách sa objavovala nielen na jazdeckej dráhe. Ak hľadáte inšpirácie na outfity s čižmami v hlavnej úlohe, prečítajte si náš ďalší článok.

Skutočný boom týchto čižiem v dámskej móde prepukol až v 90. rokoch. Začali sa objavovať rôzne materiály, farby a strihy. Veľkej popularite sa tešili dlhé čižmy nad koleno, modely na vysokom opätku a tiež – o. i. aj vďaka popovým hviezdam – biele čižmy, ktoré sú módne aj v tejto sezóne!

Ako nosiť čižmy v dámskom vydaní?

V súčasnosti ide nielen o praktickú, ale aj mimoriadne módnu obuv. Dámske zimné čižmy sú v súčasnosti takmer povinnou súčasťou zimného outfitu. Elegantné kožené dámske čižmy budú skvelým doplnkom formálneho oblečenia a semišové čižmy budú zasa skvelou voľbou na každodenné nosenie. Táto obuv je výborným riešením nielen na zimu – pomocou nich vytvoríte originálny outfit aj v jarnom či letnom období! Objavte široký výber dámskych čižiem na eobuv.sk a presvedčte sa, že sú to topánky ideálne pre vás.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Hoci sa možno zdá, že conversky a lodičky nejdú dokopy, práve tieto typy topánok patria k mojim najobľúbenejším. V mojom šatníku kraľuje čierna v kombinácii s kvetovanými motívmi. V súkromí som milovníčkou čierneho humoru, zvierat a filmov Quentina Tarantina.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť