Black Friday – kde sa vzal tento názov a oplatí sa v tomto čase nakupovať?

2 min.

Black Friday, ktorý k nám prišiel, podobne ako Valentín či Halloween, z USA, je jedinečná príležitosť na nákupy za výhodné ceny. Tento rok Čierny piatok pripadá na 26. novembra, ale nie je to jediný deň, v ktorom platia zľavy. Pomenovanie Black Weekend alebo Black Week je znakom toho, že zľavy platia celý víkend či dokonca týždeň!

Prečo tento jedinečný deň výhodných nákupov označujeme názvom „čierny” a oplatí sa v tomto čase zamerať sa na zľavy? A ak áno, čo treba nakupovať? Čítajte ďalej a dozviete sa viac. Môžete si zároveň pozrieť, aké produkty kúpite v zľave na Black Friday 2021 v internetovom obchode eobuv.sk!

Prečo názov Black Friday?

Udalosť Black Friday už roky vzbudzuje záujem zanietených lovcov zliav. Čierny piatok v Spojených štátoch vždy pripadá na deň po sviatku vďakyvzdania, kedy Američania tradične jedávajú moriaka a pečené zemiaky. Premýšľate nad tým, prečo práve „čierny”? Na túto tému existuje niekoľko teórií. Tu sú niektoré z nich:

  1. V 50. rokoch 20. storočia, v piatok po Dni vďakyvzdania, obyvatelia Ameriky masovo volali do práce, ospravedlňujúc svoju neprítomnosť chorobou. Takýmto spôsobom si chceli predĺžiť víkend na štyri dni. Niektorí sa v tomto období dokonca vzdali svojho zamestnania,

  1. Názov Black Friday možno tiež spájať s účtovníckymi zápismi. Kedysi boli vysoké zisky zaznamenávané čiernou farbou. Keď boli účty čierne, znamenalo to, že podnikateľ mal vysoké príjmy,

  1. Iná teória hovorí o tom, že názov Black Friday súvisí s policajným slangom. Pre ozbrojené zložky je totiž tento deň plný nepríjemných povinností, kedy musia strážiť davy ľudí pohltených “nákupnou horúčkou”.

Black Friday, Black Weekend a Black Week – o čo vlastne ide?

Spočiatku bol dňom najväčších zliav v USA piatok. Veľmi rýchlo sa ale Black Friday rozšíril na celý víkend, až do konca nedele. V ďalších rokoch zaviedli internetové obchody v pondelok − po nákupnom ošiali v stacionárnych obchodoch − svoje cyber zľavy. Tak vznikol názov Cyber Monday.

Aktuálne sa hranice medzi nákupmi offline a online stierajú a väčšina obchodov začína akciu v piatok, ukončuje ju v nedeľu alebo ju dokonca predlžuje na zvyšok týždňa, v zmysle názvu Black Week.

Oplatí na nakupovať počas Black Friday?

Na Čierny piatok obchody ponúkajú množstvo zliav siahajúcich dokonca do výšky 70%. Najlepšie zľavy, najväčšie výpredaje… − tieto heslá sa zobrazujú vo výkladoch väčšiny obchodov. Je to skvelá príležitosť skontrolovať, či náhodou váš obľúbený kúsok nie je práve v zľave. Premýšľate nad tým, čo sa oplatí kúpiť na Black Friday? Na našom blogu nájdete články o tom, akú dámsku a pánsku obuv či doplnky (kabelky, hodinky, opasky) sa oplatí kúpiť v tomto čase.

Nezabúdajte na to, že v Spojených štátoch je Čierny piatok začiatkom sezóny predvianočných nákupov. Veľké zľavy sú dokonalou príležitosťou na nákup vianočných darčekov pre priateľku, priateľa alebo iného člena rodiny.

Čo kúpiť na Black Friday?

Ako sme už spomínali, pri príležitosti Black Friday sa oplatí nakupovať, ale… s rozvahou. Oblečenie, topánky, elektronika – to sú najpopulárnejšie kategórie spotrebiteľov v čase týchto zľavových akcií. Počas najväčších výpredajov môžeme ľahko podľahnúť nákupnému ošiaľu a nakúpiť aj také veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Náš tip? Pred príchodom 26. novembra si pripravte svoju nákupnú stratégiu, nepodľahnite emóciám a určite sa vám nákup vyplatí. O takýchto stratégiách skutočných lovcov zliav sa dočítate v inom článku dostupnom na našom bloguKeď budete poznať zlaté pravidlá, môžete sa spokojne sústrediť na nákup:

  1. modelov najtrendovejších topánok – reč je tu o. i. o kovbojkách, vinylových čižmách do polovice stehna alebo nad kolená, lordsoch na hrubej podrážke alebo ťažkých členkových čižmách známych aj pod označením combat alebo chunky boots;

  1. topánok dopĺňajúcich kapsulový šatník – reč je o klasických nadčasových modeloch takých ako sú biele sneakersy, kožené čierne členkové čižmy, mokasíny, poltopánky alebo lodičky v čiernej alebo béžovej farbe.

Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
adidas, dámske tenisky, dr martens, damske tenisky nike, nike air max 90, skechers, michael kors tenisky, vans

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť