Autentický príbeh tenisiek Vans Authentic

2 min.

Všetko sa začalo v roku 1966, kedy bratia James a Paul Van Dorenovci spolu s ďalšími dvomi spoločníkmi vytvorili základ dnešnej, po celom svete známej značky tenisiek – Vans. Spočiatku sa zameriavali na výrobu gumy, ktorá ich inšpirovala k tvorbe topánok na odolnej podrážke z tohto materiálu. Práve tak sa začal príbeh topánok Vans Authentic, o ktorých sa dočítate viac v tomto článku.

Prečítajte si náš článok a objavte príbeh tenisiek vytvorených so skutočným zanietením, ktoré ovládli svet skejtbordistov a získali si priaznivcov po celom svete.

Začiatky značky, teda 704 East Brodway a model #44

Presne 16. marca 1966 v Anaheime v slnečnej Kalifornii – teda v meste amerických surfistov a skejterov – bratia Van Dorenovci otvorili neveľký obchod s názvom ,,Van Doren Rubber Company”. V obchode sa nachádzali sotva 3 modely topánok a hneď v prvý deň sa predalo 12 párov. Topánky autorského projektu mali gumenú podrážku (na jej výrobu sa značka špecializovala). Zaujímavosťou je, že topánky sa vyrábali ručne – tí, ktorí ráno navštívili manufaktúru a objednali si daný model, si mohli popoludní prísť vyzdvihnúť svoje vysnívané topánky.

Viete, že…?

Svetom sa šíri legenda, že páni Van Dorenovci nemali z čoho klientom vydávať, preto ich prosili, aby sa pre zvyšok vrátili nasledujúci deň. Zdá sa, že kvôli vansom sa oplatilo!

Onedlho na to vytvorili bratia Paul a Jim Van Dorenovci svoj prvý kultový model – Vans #44 Deck Shoe, ktorý je dnes známy pod názvom Vans Authentic.

Obľúbené topánky amerických skejtbordistov

Hoci je to prekvapivé, Paul Van Doren neplánoval vytvoriť topánky ideálne pre skejtbordistov. Veril však, že vyrobiť kvalitné topánky v primeranej cene nie je nemožné. Bratia chceli vytvoriť topánky na mieru, ktorých hlavným cieľom bolo konkurovať klasickej, koženej obuvi a dopriať ľuďom viac pohodlia pri každodennom nosení. Kľúčovým prvkom tohto modelu bola od začiatku masívna gumená podrážka. Práve vďaka nej vznikli topánky s dokonalou priľnavosťou za dobrú cenu. V 70. rokoch ovládla kalifornské ulice jazda na skejtborde či BMX-och a vzhľadom na ideálne vlastnosti topánok Vans Authentic, si ich skejteri vybrali za svoj obľúbený model. Takýmto spôsobom sa vansy šírili bleskovým tempom a stali sa ikonickým modelom.

Vans Authentic – charakteristické vlastnosti

Ako spoznáte tieto populárne topánky? Ide o prvý model vansov vôbec, preto sa vyznačujú najjednoduchším strihom spomedzi všetkých modelov tejto známej značky. Vans Authentic – ako každé iné – majú hrubú gumovú podrážku a bavlnený, nízky zvršok so šnúrkami. Od Vans Era sa odlišujú chýbajúcim spevnením na členku, čo si možno všimnúť podľa chýbajúcich dodatočných švíkov. Ďalší charakteristický model – Vans Old Skool – sa vyznačuje ,,jazzovým pásikom”, symbolom značky Vans, z bočnej strany, ktorý nenájdete na modeli Vans Authentic.

View this post on Instagram

Snapshot of the essentials. vans.com/classics

A post shared by vans (@vans) on

Viac o príbehu iného modelu – Vans Old Skool – sa dočítate v inom článku.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť