Akú obuv zvoliť do telocvične?

1 min.

Hoci si telocvičňu mnohí spájajú najmä s telesnou výchovou, športovať v nej nemusia výlučne deti. Vedia o tom aj milovníci halového futbalu, basketbalu, volejbalu, hádzanej či fitnesu, ktorí pravidelne trénujú práve na tomto mieste. Chcete začať s niektorým z týchto športov, ale neviete, akú obuv zvoliť do telocvične? Využite naše tipy!

Topánky, v ktorých cvičíte alebo beháte vonku, sa nemusia osvedčiť v športovej hale. Na čo sa zamerať?

Obuv do telocvične – populárna halová obuv

Na cvičenie v telocvični sú určené halovky. Ich konštrukcia a použité materiály majú športovcom pomáhať pri rýchlej, dynamickej zmene pohybu, čo môže byť na neveľkom povrchu neraz skutočnou výzvou. Preto bude najdôležitejším aspektom topánok do telocvične kvalitná gumená podrážka.

Práve tento materiál prináša športovcovi optimálnu priľnavosť ku klzkému parketovému povrchu a rovnako zaistí potrebnú obratnosť. Výhodou gumy je aj fakt, že sa neničí, čo má pozitívny vplyv aj na životnosť topánok. Dôležité zároveň je, aby bola podrážka protišmyková – taká zmierni riziko pádu alebo úrazu.

4861

Halovky s gumenou podrážkou sú zárukou dobrej priľnavosti.

Tip experta

Dbajte na to, aby bola podrážka haloviek svetlá – v opačnom prípade môže zanechávať na parketách čiary.

Amortizácia a elasticita

Keďže sú parkety v telocvični tvrdé, športová obuv musí zaisťovať optimálne tlmenie nárazov. V opačnom prípade môžu byť stavce športovca zbytočne zaťažené. Dôležité preto je, aby bola podrážka haloviek vybavená pružnou penou vyznačujúcou sa schopnosťou tlmenia nárazov. Musí byť plochá s jemnými zárezmi, ktoré zaisťujú potrebnú priľnavosť. Kopačky v športovej hale neprichádzajú do úvahy!

Ľahkosť a elasticita to sú ďalšie vlastnosti charakterizujúce ideálnu športovú obuv do telocvične. Podrážka by mala preto byť pomerne ohybná a bez problémov sa ohýbať približne v ⅓ dĺžky chodidla.

Halová obuv – aký materiál?

Pri dynamickej hre je dôležitá nielen správna priľnavosť, ale aj ľahkosť topánok. V príliš ťažkých topánkach športovec rozhodne stráca na obratnosti. Preto sú halovky vyrobené najčastejšie zo syntetického materiálu, ktorý je nielenže ľahký, ale navyše zaisťuje dobrú priedušnosť, čím predchádza nadmernému poteniu chodidiel.

4862

Halovky budú vhodný typ obuvi aj na volejbal.

Na trhu je zároveň dostupná aj halová obuv vyrobená z prírodnej kože. Je to dokonalá voľba pre osoby, ktorých chodidlá sa ťažšie prispôsobujú novým topánkam. Koža je oveľa elastickejšia ako textilný materiál, preto sa dokáže oveľa lepšie prispôsobiť chodidlu športovca.

Hľadáte halovú obuv pre dieťa? V tom prípade určite neprehliadnite náš článok o výbere topánok na telesnú výchovu. Ak však uprednostňujete trénovanie na trávniku, na stránke eobuv.sk si môžete vybrať spomedzi rôznych druhov futbalovej obuvi.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
topanky, damske botasky vypredaj, biele lodičky, gabor, ruksak, under armour tenisky, svadobne tenisky, michael kors kabelky