Akú obuv vybrať do posilňovne?

2 min.
V tomto článku:

Skôr ako sa prvýkrát vyberiete do posilňovne, musíte si vybrať vhodnú obuv na cvičenie. Hoci sa na štandardnom tréningu, najmä v prípade začiatočníkov osvedčí väčšina športových modelov, pre vlastné pohodlie a zdravie je dobré venovať výberu toho najlepšieho modelu dostatok času. Aké topánky zvoliť do posilňovne?

Maximálna stabilita, optimálna podrážka alebo spevnenie hornej časti zvršku – to sú základné aspekty, na ktoré sa treba zamerať pri výbere topánok na cvičenie do posilňovne.

Celkom iste máte vo svojej zbierke minimálne jeden pár športových topánok. Premýšľate, či budú vhodné aj do posilňovne? Určite nie, ak ide o model určený na každodenné nosenie, teda napr. sneakersy a nie na vykonávanie konkrétnej aktivity.

Častou chybou býva aj používanie bežeckej obuvi. Chodidlá sa správajú úplne inak – a preto majú aj iné potreby – počas behu ako pri trénovaní a posilňovaní. Navyše, pri cvičení v bežeckých topánkach sa môžete pričiniť k rýchlejšiemu ničeniu technológie a systémov tlmiacich nárazy.

Možno vás to prekvapí, ale existujú osoby, ktoré vykonávajú silový tréning v … šľapkách. Nemusíme azda pripomínať, že to nie je dobrý nápad. Okrem nedostatočnej stability a opory chodidla existuje pomerne vysoké riziko zranenia či dokonca zlomenín prstov na nohách, napr. v dôsledku pádu činky.

Aké by teda mali byť topánky do posilňovne? Pri nákupe sa treba zamerať na to, aby:

Tip módneho experta

Aby boli vaše nové topánky naozaj pohodlné, musia mať správnu veľkosť. Pri výbere obuvi stavte na model s rezervou 0,5 – 1 cm, čo vám umožní predísť vzniku otlakov.

Okrem tradičného tréningu v posilňovni vás zaujíma crossfit, kulturistika alebo fitness? Spomedzi dostupných modelov športových topánok si môžete vybrať aj obuv určenú na aktivity tohto typu.

Topánky na crossfit, ktoré vyrába firma Reebok, sú prispôsobené aj na mierne výskoky. Kulturistická obuv je dobre spevnená a má mierne zvýšenú pätu, čo je dôležité napr. pri drepoch. Naopak topánky na fitness sú priedušné, majú podrážku vyznačujúcu sa dobrou priľnavosťou a sú vybavené amortizačným systémom. Viac o výbere topánok na fitness sa dočítate v ďalšom článku na našom blogu.

3267

Dámska obuv na fitness z rady Reebok Flexagon Energy.

Začiatok nového roka sa mnohým z nás spája s novoročnými predsavzatiami. Jedným z nich môže byť aj zvýšenie fyzickej aktivity napr. v posilňovni. V takom prípade určite nič nepodceňte a začnite od nových topánok!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
halovky, zateplene gumaky, rieker čižmy, black friday 2022, dámske ruksaky, zimne topanky panske, lasocki, dievcenske cizmy, panske tenisky, damsky batoh, zimne topanky, adidas superstar, inuikii, hogl, zateplene cizmy, ccc, hoka tenisky, ugg, elegantné členkové čižmy, vans