Ako vyčistiť vnútornú stielku topánok a odstrániť nepríjemný zápach?

2 min.

Pri tvorbe outfitov nám záleží na tom, aby topánky vyzerali bezchybne a to tak z vonkajšej, ako aj z vnútornej strany – aj keď je ukrytá, nemôžeme ju zanedbávať. Ako vyčistiť vnútro topánok a zbaviť sa nepríjemného zápachu? Ako čistiť vložky do topánok? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Aj keď máte sedavý spôsob života a nie ste veľmi aktívny, vaše chodidlá ukryté niekoľko hodín v topánkach sa potia a znečisťujú vložku. Preto treba z hygienických dôvodov dbať aj o túto časť topánok.

Ako vyčistiť vnútro topánok?

Na znečistenie sú najnáchylnejšie vložky topánok, ktoré nosievame počas jarnej a letnej sezóny naboso. Prach a nečistoty nahromadené na chodidlách sa ľahko prenášajú do vnútra topánky a zanechávajú v nich stopy. Ako čistiť vložky do topánok? V prípade textilných materiálov odstránite nečistoty jednoducho pomocou vody a mydla.

A ako vyčistiť topánky zvnútra pomocou sódy bikarbóny? Vložky vyberte, opláchnite ich teplou vodou, následne ručne vyperte pomocou saponátu na riad a pridajte lyžičku sódy bikarbóny. Ak sa vnútorná stielka nedá vybrať, namočte v roztoku mydla a jedlej sódy kefu alebo handričku a vyčistite vnútro topánok.

Zvláštnu starostlivosť vyžaduje kožená obuv, pretože koža sa nesmie premočiť. Najlepším spôsobom je vyčistiť vnútro topánok jemne navlhčenou handričkou – rozhodne nie pod tečúcou vodou! Ak je kožená stielka veľmi znečistená, najlepším riešením bude jej výmena. Zaobstarajte si aj špeciálne vložky s aktívnym uhlím, ktoré pôsobia antibakteriálne a eliminujú potenie nôh a navyše ochránia vnútro topánky pred nečistotami. Nezabúdajte, že vložky do topánok by ste mali pravidelne meniť vždy, keď javia známky opotrebovania.

Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z topánok?

Hanbíte sa kvôli nepríjemnému zápachu vyzúvať si na návšteve u priateľov svoje topánky? Nie je na to dôvod – zbaviť sa zápachu je jednoduchšie, ako si myslíte! Najúčinnejším spôsobom bude zaobstarať si špeciálne deodoranty určené na obuv. Osviežia vnútro topánky a zabraňujú vzniku zápachu. V okamihu sa zbavíte tejto nepríjemnosti.

Existujú nejaké domáce spôsoby na odstránenie zápachu z topánok? Prvým je použitie už vyššie spomínanej sódy bikarbóny. Stačí posypať vnútro obuvi jedlou sódou a nechať pôsobiť cez noc. Ráno prášok vysypte a vnútro topánky očistite suchou handričkou. Ešte lepšie antibakteriálne vlastnosti má zmes sódy s oxidom zinočnatým, ktorú nájdete v každej lekárni. So zmesou postupujte rovnako ako v prípade jedlej sódy, nasypte ju dovnútra topánok a nechajte pôsobiť cez noc.

So zápachom z topánok dokáže zatočiť aj ocot. Zmiešajte jeden diel vody s jedným dielom octu a týmto roztokom postriekajte vnútro obuvi alebo zľahka namočte vatu a vložte na niekoľko desiatok minút do topánok. Následne počkajte, až kým topánky úplne vyschnú a hotovo.

Viete, že…?

Majitelia mačiek môžu na odstránenie nepríjemného zápachu z obuvi použiť….piesok pre mačky, ktorý skvele pohlcuje pachy. Nasypte piesok do ponožky, zaviažte na uzol, vložte do topánky a nechajte pôsobiť cez noc.

K overeným domácim spôsobom, ako sa zbaviť zápachu z topánok, patrí aj využitie iných prírodných ingrediencií. Všetko nájdete v kuchyni a v chladničke. Prvou z nich je čaj. Niekoľko suchých vrecúšok vložte do obuvi a ponechajte v topánke na niekoľko hodín – čaj účinne pohltí zápach. Namiesto čajových vrecúšok môžete použiť aj šupku z citrusového ovocia.

Pri starostlivosti o topánky nezabúdajte ani na ich čistenie zvnútra. Vďaka tomu vám topánky budú slúžiť celé roky!

Upozornenie!

Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
adidas tenisky damske, gabor, ruksak, nike jordan, dámske peňaženky, biele lodičky, nike air force, nike air force 1 about you

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť