Suchý zips – ako každý iný typ zapínania – má svoje výhody aj nevýhody. K jeho hlavným výhodám patrí, že sú funkčné (najmä v prípade detí!), jednoducho sa používajú a sú mimoriadne módne. Ich nevýhodou však je náchylnosť na znečistenie. Keďže čítate tieto riadky, predpokladáme, že viete, o čom hovoríme. Ale… netrápte sa, pomôžeme vám tento oriešok rozlúsknuť. Zistite, ako vyčistiť suchý zips za pol minúty!

Zipsy na vašich obľúbených sneakersoch prestali „lepiť”? Verte nám – nie je to žiadny problém!

Ako vyčistiť suchý zips alebo… ako predísť jeho znečisteniu?

Skôr ako vám priblížime spôsoby čistenia suchých zipsov, prinášame vám cennú radu. Aby ste sa do budúcnosti vyhli podobnému trápeniu, snažte sa vždy suchý zips zlepiť. Bez ohľadu na to, či sú topánky uložené v predsieni alebo zimujú v škatuli – suché zipsy zlepujte, aby sa do nich nedostal prach alebo rôzne vlákna. Je to jednoduché opatrenie, ktoré prináša veľké výsledky!

Viete, že…?

Suchý zips je vynález švajčiarskeho chemika Georga de Mestrala. Tento vynaliezavý muž dostal takýto nápad onedlho na to, ako jeho manželke praskol zips na večerných šatách. Uznajte – skutočný džentlmen!

4398

Nezabúdajte topánky na suchý zips ponechať stále zapnuté.

Ako čistiť suchý zips? Jednoduché triky

Neskoro – poviete si − zipsy sú už zanesené. Netrápte sa, existuje totiž spôsob na ich čistenie. Viac sa dozviete v nasledovných riadkoch:

  • najskôr sa zamerajte na drsnú časť suchého zipsu. Určite sú na nej vlasy či rôzne iné nečistoty. Na ich odstránenie budete potrebovať hrebeň s hustými zubami alebo kefu s tvrdým vlasom. A teraz: dôkladne vyčešte všetky nečistoty. Pomohlo? Ak ešte nejaké drobnosti zostali, použite pinzetu.

Tip experta

Aby ste si uľahčili vyčesávanie, suchý zips navlhčite malým množstvom vody alebo do nej namočte kefu.

  • Prejdime na druhú stranu mince, t. j. mäkkú časť suchého zipsu. Na jej vyčistenie budete potrebovať… obyčajnú lepiacu pásku. Nalepte ju na suchý zips, pritlačte a odlepte. Všetky nečistoty zostanú na páske.

4399

Čistenie suchých zipsov je veľmi jednoduché.

Núdzové riešenie

Ak vás vyššie uvedené spôsoby nepresvedčili (o čom pochybujeme, ale nie je to samozrejme vylúčené), netrápte sa. Nemusíte sa s topánkami hneď rozlúčiť. Vždy sa môžete obrátiť na skúseného obuvníka. Vymení suché zipsy za nové – bude vás to stáť len zopár eur a bude po probléme.

Autor

Agnieszka Bednarek

Som estetičkou a milovníčkou nekonvenčných kombinácií a martensiek. Stotožňujem sa s heslom Salvadora Daliho − „základom všetkých úspechov je... oblečenie!". Mám veľkú záľubu v šití a ručných prácach. Rada definujem nedefinované.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť