V tomto článku:
Ako vyčistiť kožené topánky? Overené spôsoby
Určite máte v skrini aspoň jeden pár kožených topánok. Nosíte ich po celý rok, preto je na mieste otázka: ako vyčistiť kožené topánky? Niekedy je ťažké vystihnúť ten správny moment – pri každodennom používaní sa obuv znečisťuje takmer nebadateľne. A každý predsa chce mať topánky ako nové čo najdlhšie!
Pozrite sa ako a čím bezpečne vyčistiť topánky z klasickej a svetlej kože – tak z vonkajšej, ako aj vnútornej strany.
Ako čistiť kožené topánky – univerzálne metódy
Čistenie kožených topánok vyžaduje pravidelnosť, ale aj základné vedomosti a dodržiavanie istých pravidiel a metód. V prípade čistenia topánok z kože v klasických farbách sa osvedčia univerzálne metódy, pri ktorých sa často využívajú produkty bežne dostupné vo väčšine domácností:
-
Základnou metódou je ometanie topánok pomocou kefy. Následne namočte handričku do mydlovej vody, vyžmýkajte a topánky pretrite v mieste nečistôt. Handričkou namočenou v čistej vode odstráňte z povrchu topánok zvyšky mydlového roztoku a nechajte vyschnúť.
Na čistenie kožených topánok sa najlepšie osvedčí flanelová handrička – jej vlákna sú pre kožený povrch najjemnejšie, takže ho nemôžu poškodiť.
Ak chcete mať istotu, že sa o svoje kožené topánky staráte správne, na ich čistenie si vyberte jeden zo špeciálnych na to určených čistiacich prípravkov. Profesionálne internetové obchody ako eobuv, majú vo svojej ponuke čistiace spreje, peny, krémy alebo čistiace tekutiny a celé sety s kefkami a čistiacimi prípravkami.
Ako vyčistiť svetlé kožené topánky?
Tak, ako sa môžete pri čistení topánok z tmavej alebo farebnej kože obávať ich odfarbenia, v prípade čistenia svetlých kožených topánok môže byť nežiaducim javom, naopak, ich zafarbenie. Ak sa teda zamýšľate nad tým, ako čistiť svetlú kožu topánok, využite nasledovné metódy:
-
Na čistenie svetlých kožených topánok použite vlhkú handričku (najlepšie flanelovú), ktorú namočte namiesto vody do mlieka a vyžmýkajte.
-
Ak chcete dosiahnuť ešte lepší efekt vybielenia topánok, do mlieka pridajte lyžičku citrónovej šťavy, handričku namočte do takto pripraveného roztoku a následne ňou vyčistite topánky.
-
Pomocou odlakovača na nechty veľmi ľahko vyčistíte okraje svetlých podrážok kožených topánok.
Nezabúdajte však, že takto vyčistené topánky je potrebné po vyschnutí dôkladne nakrémovať.
-
Po umytí môžete svetlé topánky pretrieť odličovacím mliekom naneseným na vatový tampón.
Ako vyčistiť vnútornú stielku topánok?
Čistenie kožených topánok z vnútornej strany je rovnako dôležité ako ich čistenie z vonkajšej strany. Topánky z kože ľahko pohlcujú vodu a pot.
Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel, ako zaobchádzať s koženými topánkami, aby si zachovali svoju pôvodnú sviežosť aj zvnútra, predídete nepríjemnému zápachu alebo infekcii chodidiel:
-
Dajte topánkam šancu, aby sa vyvetrali. Po vyzutí ich nechávajte na dobre vetranom mieste bez prístupu slnečného žiarenia.
-
Snažte sa nenosiť tie isté kožené topánky každý deň. Len takýmto spôsobom sa budú môcť topánky vyvetrať.
-
Domácou metódou, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu zvnútra kožených topánok, je vložiť do nich ponožku naplnenú podstieľkou pre drobné zvieratá. Je dobre prispôsobená na to, aby absorbovala nepríjemné pachy a tým istým spôsobom si s nimi poradí v topánkach.
-
Ak chcete vnútro topánky zabezpečiť pred zafarbením ponožiek, postriekajte vnútornú stielku lakom na vlasy a nechajte vyschnúť.
-
Na osvieženie obuvi zvnútra môžete použiť aj špeciálne dezodoranty do topánok, ktoré nájdete v ponuke internetového obchodu eobuv.
Hlavná fotografia: Photo by Stephane Cardinale – Corbis/Corbis via Getty Images