Ako vyčistiť biele topánky? Objavte bezpečné metódy!

2 min.

Poznáte ten pocit, keď vám vaše biele topánky začnú šednúť priamo pred očami a snehobiela žiarivá farba sa pomaly stáva minulosťou? Práve vtedy sa pred nami vynára otázka: ako vyčistiť biele topánky, aby ste sa znova mohli tešiť z ich pôvodného vzhľadu? Aby ste bezpečne osviežili vzhľad bielych topánok, využite overené metódy ich čistenia.

Či už hľadáte overenú metódu na čistenie bielych tenisiek, športových topánok alebo čižiem, existuje niekoľko osvedčených metód, vďaka ktorým docielite želaný efekt.

Čím vyčistiť biele topánky?

Pri čistení bielych topánok vám pomôžu tak prostriedky, ktoré máte doma, ako aj profesionálne prípravky:

Najpopulárnejším spôsobom čistenia bielych topánok pomocou produktov bežne dostupných v domácnosti je použitie jedlej sódy, ktorú určite nájdete vo svojej kuchyni. Ak nie – kúpite si ju v každých potravinách. Postačí do pohára s vodou vmiešať 2-3 lyžičky a do získaného roztoku namočiť handričku, ktorou následne utierate topánky, až kým nedosiahnete požadovaný efekt. Je to dobrý spôsob na čistenie látkových topánok.

Ďalším produktom, ktorý sa taktiež odporúča na čistenie bielych topánok, je šťava z citróna. Podobne ako v prípade sódy bikarbóny, 2-3 lyžičky rozmiešané v pohári s vodou postačia na prípravu ideálneho roztoku. Rovnako doňho namočte handričku a dôkladne utierajte topánky, až kým nedosiahnete svieži vzhľad.

Viete, že…?

Vďaka metóde čistenia bielych topánok s využitím citróna budú vaše topánky čisté a navyše z ich vnútornej stielky odstránite zápach.

Ďalší kuchynský produkt, ktorý sa vám osvedčí v boji proti nečistotám na bielych topánkach, je ocot. Postup čistenia je v tomto prípade podobný ako pri vyššie spomínaných metódach – postačí naliať lyžičku octu na vlhkú handričku a dôkladne ňou pretrieť topánky. Pre odstránenie zápachu po octe topánky jednoducho pretrite handričkou namočenou v čistej vode. Tento spôsob je mimoriadne účinný v prípade kožených a semišových topánok.

Ako vyčistiť biele topánky? Pomocou prášku na pranie! Dobrý prací prostriedok sa osvedčí nielen v prípade bieleho oblečenia, ale aj pri čistení svetlých topánok. Postačí rozpustiť trocha prášku na pranie v teplej vode. Z topánok vytiahnuté šnúrky namočíme do získaného roztoku a do neho namočenou handričkou za ten čas pretierame topánky. Tento spôsob sa osvedčí najmä v situácii, keď sa zamýšľate, čím vyčistiť biele látkové topánky.

328

Pozor!

Nezabúdajte počas čistenia bielych topánok pomocou prášku na pranie handričku často oplachovať pod tečúcou vodou.

Hoci sa nám kefka so zubnou pastou spája s iným typom čistenia, ide o naozaj účinnú metódu aj v prípade topánok. Na zubnú kefku naneste trocha zubnej pasty a dôkladne ňou čistite biele topánky v miestach nečistôt. Na tieto účely sa najlepšie osvedčí bieliaca zubná pasta. Z topánok zotrite pastu vlhkou handričkou a nechajte ich vyschnúť na mieste bez prístupu priameho slnečného žiarenia.

Ďalším efektívnym spôsobom čistenia topánok je použitie saponátu na riad – v miske s teplou vodou rozmiešajte saponát v pomere 3:1. Kefku alebo hubku namočte do získaného roztoku a čistite ním topánky, až kým nedosiahnete požadovaný efekt.

Ak vás domáce metódy neoslovili, vyskúšajte profesionálne prípravky určené na čistenie obuvi. V ponuke internetového obchodu eobuv sú dostupné aj také, ktoré sú určené konkrétne na čistenie topánok bielej farby.

Dajú sa biele topánky prať v práčke?

Z dôvodu úspory času sa určite zamýšľate nad tým, či je pranie v práčke bezpečnou a overenou metódou čistenia topánok. Určite, niektoré typy bielych topánok sú vhodné na pranie v práčke. Sú to najmä látkové tenisky a plátenky.

Naopak, kožené a semišové sneakersy sa nesmú prať v práčke. Tak koža, ako aj semiš by sa mohli zničiť. Tento typ obuvi je lepšie prať ručne a to jedným z vyššie uvedených spôsobov. Podobným pravidlom sa treba riadiť aj v prípade čižiem, najmä tých na opätku, ktoré by sme jednoznačne nemali vystavovať mechanickému praniu. Prečo? Viac o čistení bielych topánok sa dočítate v tomto článku.

Upozornenie!

Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.

Pamätajte!

Pranie topánok v práčke môže mať za následok stratu nároku na reklamáciu v záručnej dobe. Myslite prosím na túto skutočnosť skôr, ako sa rozhodnete prať obuv v práčke.

Odporúčané
logo signet
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!