Biele tenisky milujete za to, že sa hodia takmer ku všetkému, sú pohodlné a dievčenské, ale stačí, že si ich zopárkrát obujeme a stratia svoju snehobielu farbu. Poradíme vám, ako čistiť biele tenisky Converse tak, aby vyzerali opäť ako z výkladu!

Zaskočilo vás daždivé počasie a na vašich bielych teniskách to zanechalo nepekné stopy? Prinášame vám rady, ako efektívne čistiť biele tenisky Converse.

Pranie bielych tenisiek? Len pre odvážnych

Začnime odpoveďou na často kladenú otázku: ako vyprať tenisky Converse v práčke? Topánky Converse sú vyrobené z textilného materiálu a gumy, takže teoreticky nám nič neprekáža v tom, aby sme ich dali do automatickej práčky. Nie je to však najlepší nápad – počas prania sa obuv môže poškodiť, deformovať, môže sa odlepiť podrážka, nehovoriac o riziku poškodenia bubna práčky. Ak ste teda rozvážna a biele tenisky (a práčku) ste si zadovážili za posledné úspory, odpoveď na otázku “ako prať conversky” znie – ručne.

Ak riziko zničenia topánok alebo práčky považujete za zanedbateľné, môžete ich skúsiť vyprať v práčke. Nezabúdajte však, že to robíte na vlastnú zodpovednosť a buďte opatrná. Ako vyprať biele tenisky Converse v práčke? Postupujte podľa všeobecných pravidiel:

  • Z tenisiek vyberte šnúrky.

  • Každú topánku vložte do osobitného vrecúška na pranie bielizne.

  • Tenisky vložte do práčky, použite prací prášok alebo jemný tekutý prostriedok. Nepoužívajte bielidlo! Vysoký obsah chlóru môže zanechať na ich povrchu žlté škvrny.

  • Perte maximálne pri teplote 30 stupňov (pri vyššej teplote môže dôjsť k rozpúšťaniu lepidla, ktorý spája zvršok a podrážku), na krátkom programe bez žmýkania.

Pozor!

Do práčky nezabudnite vložiť aj mäkký uterák. Zabránite tak príliš intenzívnym otrasom, ktoré by mohli topánky zdeformovať.

Ak nie práčka, tak čo?

Rozhodne bezpečnejšou, ale časovo náročnejšou metódou, ako čistiť topánky Converse, je ich ručné pranie pomocou vody, prírodného mydla a mäkkej kefy na topánky dôkladným trením znečistením miest. V roztoku vody a mydla úspešne vyperiete aj šnúrky – postačí, ak ich budete v dlaniach trieť o seba.

1281

Tenisky Converse Ctas 70 Ox 149448C

Najlepšie výsledky dosiahnete pomocou špeciálnych setov na čistenie topánok. Bleskovo osviežia vzhľad tenisiek a ľahko sa používajú. Dôkladne vyčistia aj gumové časti tenisiek. Na eobuv.sk sú dostupné aj prípravky na čistenie bielych topánok, ktoré ich zosvetlia – je to bezpečný a rýchly spôsob, ako vybieliť tenisky Converse.

Ako čistiť biele tenisky Converse domácimi metódami?

Na čistenie týchto mimoriadne módnych tenisiek môžete použiť suroviny, ktoré nájdete aj doma. Nezabúdajte však, že iný postup platí v prípade látkového zvršku a iný v prípade gumovej špičky a podrážky. Ako vyčistiť tenisky Converse pomocou domácich metód? Na znečistený zvršok topánky dobre poslúži sóda bikarbóna. Zmiešajte ju so saponátom na riad, okysličenou vodou alebo octom. Získaná zmes musí mať konzistenciu dosť hustej kaše. Pomocou zubnej kefky votrite pastu do navlhčených topánok. Následne tenisky dôkladne opláchnite v studenej vode, ich vnútro vypchajte pokrčenými novinami a nechajte vyschnúť.

Pozor!

Nechcete, aby vám vaše conversky zažltli? Nikdy ich nesušte na priamom slnku! Takýmto spôsobom predídete neestetickému odfarbeniu a škvrnám.

A ako si poradiť so špinavou gumou na teniskách Converse? Môžete siahnuť po jednom z nasledovných spôsobov:

  • Vlhčené obrúsky. Je to dobrá metóda na rýchle osvieženie topánok. Ak teda plánujete outfit s bielymi teniskami Converse v hlavnej úlohe, do kabelky si schovajte balík vlhčených obrúskov. Vďaka nim sa ľahko zbavíte prachu a nečistôt, ktoré sa zachytili na podrážke v priebehu dňa.

  • Odličovacie mlieko. Zmyjete ním nečistoty na gume rýchlo a efektívne, rovnako ako mejkap z tváre. Neveľké množstvo mlieka naneste na vatový tampón a následne pretrite problematické miesta.

  • Zubná pasta. Postará sa nielen o váš snehobiely úsmev – osvedčí sa vám aj pri čistení gumenej podrážky. Navlhčite gumené časti topánky, naneste pastu pomocou kefky a … čistite! Pre ešte lepší efekt použite pastu bielej farby.

  • Tekutý čistiaci prostriedok. Postačí naniesť niekoľko kvapiek tohto detergentu na vlhkú handričku a popretierať ňou podrážky a špičky tenisiek.

Keď už viete, ako čistiť biele conversky, už vám nič nebráni v tom, aby ste ich nosili častejšie – bez obáv o ich vzhľad!

Upozornenie!

Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.

Pamätajte!

Pranie topánok v práčke môže mať za následok stratu nároku na reklamáciu v záručnej dobe. Myslite prosím na túto skutočnosť skôr, ako sa rozhodnete prať obuv v práčke.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Hoci sa možno zdá, že conversky a lodičky nejdú dokopy, práve tieto typy topánok patria k mojim najobľúbenejším. V mojom šatníku kraľuje čierna v kombinácii s kvetovanými motívmi. V súkromí som milovníčkou čierneho humoru, zvierat a filmov Quentina Tarantina.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.