V tomto článku:
Ako vybrať trekingovú obuv? Príručka pre začiatočníkov
Pod pojmom treking rozumieme turistiku po náročnejších terénoch, preto obuv určená na tieto aktivity nemôže byť zvolená náhodne a musí zaisťovať stabilitu a pohodlie. Poradíme vám, aké topánky si vybrať na treking, aby vám vydržali čo najdlhšie – aj v tých najnáročnejších podmienkach.
Dobrá trekingová obuv má chodidlo chrániť nielen pred premenlivými atmosférickými podmienkami, ale aj pred úrazmi. Aká trekingová obuv bude najvhodnejšia?
Ako vybrať trekingovú obuv?
Ak s turistikou len začínate, riaďte sa jednoduchým pravidlom: nedržte sa kŕčovito veľkosti topánok, ktorú nosíte na bežný deň. Ako si vybrať veľkosť turistických topánok? Mali by byť trochu voľnejšie – po prvé preto, že obyčajne si do nich dávame hrubšie ponožky, po druhé – v dôsledku fyzickej námahy chodidlá obyčajne mierne opúchajú. A príliš tesné topánky sú to posledné, čo chcete zažiť na dlhej túre v náročných podmienkach.
Pri nákupe trekingových topánok je najdôležitejšia dĺžka vnútornej vložky. Treba k nej pripočítať 1 – 1,5 cm. Len tak bude mať chodidlo dostatok pohodlia.
Na leto aj zimu
Materiál, z ktorého majú byť vyrobené topánky, prispôsobte ročnému obdobiu, v ktorom plánujete turistiku. V letných mesiacoch a v období, kedy je počasie predvídateľné, si zvoľte kožené trekingové topánky. Zaručujú dobrú ventiláciu, vďaka čomu sa chodidlo nepotí. Ich výhodou je, že sú odolné (najmä tie z prírodnej kože) a ľahko sa čistia. Treba sa však vyhnúť aj tým najmenším pramienkom vody – nie sú nepremokavé.
Na jeseň a v zime, pri premenlivom a daždivom počasí si obujte trekingové topánky s membránou. Je to dodatočný nepremokavý povrch pokrývajúci povrch topánky. Zabraňuje prieniku vody do vnútra topánky a súčasne zaručuje odvádzanie nahromadenej vlhkosti z topánky. Ak sa rozhodnete pre topánky s membránou, nezabudnite na správnu starostlivosť.
Mohlo by sa vám páčiť: Zimné trekingové topánky – aké vybrať?
Trekingové topánky – vysoké alebo nízke?
Spomedzi rôznych modelov trekingových topánok si vyberiete aj nízke prevedenie – odhaľujúce členok, ako aj vysoké, ktoré túto časť nohy zakrývajú. Výber prispôsobte trase, ktorú plánujete zdolať. Vysoké trekingové topánky – okrem toho, že zabezpečia teplo navyše – stabilizujú priehlavkový kĺb. Osvedčia sa preto na nerovnom (so strmými prístupovými chodníkmi a svahmi), mokrom, zasneženom povrchu, na ktorom sa dá ľahko pošmyknúť. Nízke trekingové topánky si vyberajte do rovných a bezpečných terénov. Zároveň je to aj lepšia voľba na leto – sú priedušnejšie.
Vysoká dámska, pánska a detská trekingová obuv sa osvedčí najmä v jesennom a zimnom období.
Ako zaväzovať trekingovú obuv?
Hoci sa to môže zdať na prvý pohľad banálne, zaväzovanie trekingových topánok má v prípade vysokohorskej turistiky obrovský význam pre vaše pohodlie a bezpečnosť – a to nielen preto, že o voľne zaviazané šnúrky sa dá ľahko potknúť. Väčšina členkových modelov je vybavená kovovými háčikmi, o ktoré prichytíte šnúrky. Tie musia byť dobre natiahnuté, aby bola zabezpečená stabilita v členku a aby sa predišlo úrazom. Stupeň zatiahnutia šnúrok v trekingových topánkach prispôsobte v závislosti od náročnosti terénu:
-
ak sa chystáte na hory, dbajte o pevnejšie zatiahnutie šnúrok v dolnej časti topánok;
-
pri zostupe pevnejšie zašnurujte aj vrchnú časť topánky – to zabezpečí väčšiu stabilitu.
Viete, že…
Na strmých povrchoch sa osvedčia topánky, ktorých šnúrky sa začínajú čo najbližšie k prstom – zabezpečia stabilitu celému chodidlu. Tlačia vás trekingové topánky v oblasti prstov? Vynechajte najnižší pár očiek a začnite šnúrky preťahovať od druhej z nich.
Už viete, ako si zvoliť veľkosť, výšku a materiál trekingových topánok a ako ich zaväzovať. Môžete teda smelo začať vyberať a potom hor sa na výlet! Na eobuv.sk nájdete stovky trekingových topánok, v ktorých zdoláte pohodlne a bezpečne každú trasu. Stále sa neviete rozhodnúť pre konkrétny model, alebo máte pochybnosti o veľkosti? Na eobuv.sk máte 30 dní na vrátenie tovaru.
Mohlo by vás zaujímať: Aké trekingové ponožky zvoliť k turistickým topánkam?
Originálny text článku pre potreby blogu eobuv.sk preložila a prispôsobila: Jana Kačurová