Jeseň je obdobím, kedy sa väčšina z nás začína rozhliadať po teplých a odolných čižmách, ktoré nás zahrejú počas chladnejších mesiacov. A hoci je ich hlavnou funkciou ochrana pred chladom, ich pridanou hodnotou môže byť aj schopnosť ukrývať nedostatky. Poradíme vám, ako vybrať čižmy k postave a tvaru nôh, aby ste v nich vyzerali dokonale.

Aké čižmy ku krátkym nohám a aké k dlhým a štíhlym? To sú dôležité otázky, pretože nesprávne zvolené topánky nám môžu opticky pridať niekoľko kilogramov alebo skrátiť postavu.

Ako vybrať čižmy k tvaru nôh?

Pred samotným nákupom tohto typu obuvi je dôležité zohľadniť tvar a dĺžku nôh. V najlepšej situácii sú majiteľky dlhých, štíhlych nôh – môžu si dovoliť tak čižmy na opätku, ako aj na rovnej podrážke. S vysokými opätkami to však netreba preháňať – postava by mohla pôsobiť disproporčne. Preto budú bezpečnou voľbou čižmy na nízkom opätku alebo modely s rovnou podrážkou a okrúhlou špičkou. To, či si zvolíte priliehavý alebo širší model, závisí už len od vášho vkusu.

Čižmy na každý problém

Väčší problém budú mať majiteľky úzkych lýtok. Tieto dámy sa často sťažujú na odstávajúci zvršok topánok, ktorý sa neraz z nohy zošuchuje. Zaujímavým riešením v tomto prípade budú čižmy s ponožkou, ktoré sú v posledných sezónach mimoriadne módne a prispôsobia sa tvaru lýtka. Aké čižmy vybrať k štíhlym nohám? Pre vyváženie postavy je dobré zvoliť modely s riaseným zvrškom alebo čižmy zdobené prackami a patentmi, ktoré pridajú lýtkam opticky zopár centimetrov. Vyhýbajte sa širokým opätkom – nohy v nich budú pôsobiť ešte štíhlejším dojmom.

A aké čižmy pre plnšie dámy? Najlepšie budú topánky siahajúce niekoľko centimetrov pod kolená. Vyhnite sa tým do polovice lýtka – pritiahnu pozornosť práve k tejto časti nôh, opticky ich rozšíria a skrátia postavu. Dámy s plnšími tvarmi by sa mali vyhýbať čižmám so širokou sárou a zvoliť si priliehavejšie modely. Vyberte si obuv na opätku, ktorá postavu predĺži a zoštíhli.

Tip módnej expertky

Ak máte široké lýtka, vyhnite sa čižmám na ihličkovom opätku. Kontrast medzi masívnejšou nohou a úzkym opätkom bude mať za následok, že noha bude pôsobiť ešte širším dojmom.

Pre vysoké aj nízke dámy

Ak premýšľate, aké čižmy pristanú nižšej postave, máme pre vás odpoveď – tie na vysokom opätku! Nielenže opticky predĺžia samotné nohy, ale aj celú postavu. Je dobré vedieť, aké čižmy sú vhodné na široké lýtka a aké na úzke. Ak máte štíhle nohy, vyhnite sa platformám, ktoré môžu spôsobiť nesúlad medzi hornými a dolnými partiami postavy. Tie si môžu pokojne obuť majiteľky masívnejších lýtok. Efekt predĺženia postavy umocní dlhšia špička topánky.

V tomto prípade má význam aj farba čižiem. Nízke a pevnejšie dámy by si mali vyberať modely v tmavých farbách a skombinovať ich s podobným odtieňom nohavíc či pančúch. Štíhle a nižšie dámy budú vyzerať najlepšie v svetlých čižmách bez zbytočných ozdôb na zvršku – takéto doplnky totiž upriamia pozornosť na dolnú časť postavy. Vysoké dámy budú vyzerať dobre v modeloch jemne pod kolená a tiež vo vysokých mušketierkach. Pre zoštíhlenie masívnejšej postavy je dobré zvoliť čižmy vo farbe svetlejšej než zvyšok outfitu. Lepšou voľbou budú v ich prípade čižmy bez opätku.

Veríme, že teraz už viete, aké čižmy zoštíhľujú nohy a aké pridajú niekoľko centimetrov. Neostáva vám teda nič iné, len si vybrať ten pravý model! V eobuv máme široký výber dámskych čižiem, spomedzi ktorých si zaručene vyberiete také, ktoré budú lahodiť vašej postave. Nezabúdajte, že ak vám čižmy nesadnú, máte 30 dní na bezplatné vrátenie tovaru z pohodlia domova.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Hoci sa možno zdá, že conversky a lodičky nejdú dokopy, práve tieto typy topánok patria k mojim najobľúbenejším. V mojom šatníku kraľuje čierna v kombinácii s kvetovanými motívmi. V súkromí som milovníčkou čierneho humoru, zvierat a filmov Quentina Tarantina.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť