Ako si ženy zamilovali balerínky?

2 min.
V tomto článku:

Môžu mať viac podôb – formálne, ležérne a dokonca športové. Sú univerzálne a módne bez ohľadu na meniace sa trendy. Aj preto sa baleríny považujú za jeden z najdôležitejších a priam povinných modelov dámskej obuvi, ktorý by nemal chýbať v žiadnom dámskom šatníku. A čo je rovnako dôležité – sú pohodlné. K milovníčkam balerín patrili napríklad také hviezdy ako Brigitte Bardot či Audrey Hepburn.

Ako môžete ľahko uhádnuť, dejiny tohto strihu sú neoddeliteľne späté s klasickým tancom.

Niekedy sa stáva, že definície slov „baletky” a „balerínky” sa zamieňajú – v skutočnosti každé z týchto slov označuje iný model obuvi. Prvý model bol navrhnutý ešte v 18. storočí ako javisková obuv, ktorú nosili baletky. Medzi ich charakteristické črty patrilo to, že boli navrhnuté tak, aby čo najlepšie sedeli na nohách tanečníc a boli ľahké, vďaka čomu sa mohli ľahko pohybovať.

Na prelome 18. a 19. storočia baletky zmenili tieto jednoduché topánky na pointy. Obyčajne vyrobené z plátna, v hornej časti pokryté saténom a s viazanými stužkami okolo členka. Obuv bola zároveň vybavená drevenou doštičkou na konci špičky. Jediným cieľom bolo to, aby sa baletky ľahšie a dlhšie udržali na špičkách prstov.

Viete, že…?

Ako prvá v baletných topánkach tancovala talianska baletka Maria Taglioni.

Baletné topánky sa ešte v 19. storočí stali prvkom šatníka tanečníkov vystupujúcich na newyorskom Broadwayi. V druhej polovici tohto storočia otvoril malú dielňu pri opere Metropolitan v New Yorku taliansky imigrant Salvatore Capezio, ktorý sa špecializoval na šitie a opravu týchto topánok. Čím ďalej, tým častejšie sa k nemu do dielne chodili pozerať viaceré tanečné hviezdy a produkty krajčíra sa stali obľúbené aj mimo tanečnej branže. Capezio inšpirovaný baletkami vyrábal podobné topánky, ale vhodné na každodenné nosenie – s pevnou podrážkou a bez spevnenej špičky. Prvé baleríny mali stužky okolo členka presne podľa vzoru topánok, aké nosili tanečníci.

5013

Baleríny Quazi

Nový vynález Capezia si rýchlo získal sympatie žien, ktoré rady nosili baleríny na každodenné prechádzky. V 30. rokoch sa nosili aj na pláž. V roku 1940 sa táto nenápadná obuv objavila aj na obálke časopisu „Vogue” – ale len ako perfektný doplnok do plaviek. Ich obľúbenosť dokonca vydržala aj počas 2. svetovej vojny. Všetko vďaka tomu, že proces výroby bol jednoduchý a používali sa lacné materiály.

Baleríny boli rovnako obľúbené tak v Amerike, ako aj v Európe. Na starom kontinente, konkrétne vo Francúzsku sa na ich výrobu špecializovala Rose Repetto. Do jej štúdia prišla v roku 1957 Brigitte Bardot so špeciálnou objednávkou – vytvoriť balerínky s okrúhlou špičkou a jemnou mašľou. Práve v takýchto topánkach vystúpila francúzska herečka vo filme „A Boh stvoril ženu”:

View this post on Instagram

Brigitte Bardot in Spoleto, Italy, 1961, filming 'A Very Private Affair'. ° #brigittebardot #brigitte #bardot #bb #spoleto #italia #italy #60s #1960s #sixties #vintage #averyprivateaffair #vieprivee

A post shared by Brigitte Bardot ? BB (@brigittebardotbb) on

Práve v 50. rokoch boli balerínky na vrchole svojej popularity. Nosili ich nielen filmové hviezdy (okrem Bardot tento strih milovali aj Audrey Hepburn alebo Marilyn Monroe), ale aj dievčatá. Mladé ženy nespokojné s konzumom propagovaným západnými krajinami odložili elegantné šľapky v prospech pohodlných a praktických balerín. Ich popularita pokračuje dodnes – tieto topánky sú módne každú sezónu! Takže ak ešte nemáte svoje baleríny, pozrite sa na náš široký výber dostupný na eobuv.sk a určite si vyberiete také, ktoré sa budú hodiť na každú príležitosť!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
moon boot, pánske zimné topánky, zimne cizmy damske zateplene, nike air jordan, tenisky, ruksak, calvin klein kabelka, čižmy na platforme

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť