Ako pripraviť topánky na zimu?

1 min.

Zima je pre topánky obdobím plným výziev. Nízke teploty, sneh, soľ, kaluže alebo blato majú nepriaznivý vplyv na ich vzhľad, ale predovšetkým na ich stav. Práve od neho vo veľkej miere závisí, či bude obuv spĺňať svoju funkciu. Ako teda pripraviť topánky na zimu?

Väčšinou nestačí vytiahnuť topánky zo škatule či skrine. Zistite, ako pripraviť obľúbený pár topánok tak, aby vám zaistil teplo a ochranu pred vlhkosťou počas celej zimy.

Zhodnoťte celkový stav topánok

Prvým krokom je celkové zhodnotenie stavu topánok. Pozrite sa, či na podrážke nie sú viditeľné stopy po poškodení, prípadne, či zipsy fungujú správne. Zamerajte sa aj na vrchný materiál topánky – nemali by sme na nich pozorovať žiadne poškodenie, najmä na miestach, kde sa topánka ohýba.

Stav topánok je potrebné zhodnotiť nielen zvonka, ale aj z vnútra. Ak chceme topánky dobre pripraviť na zimu, mali by sme zvážiť aj výmenu vložiek. Môžeme sa rozhodnúť pre zateplené vložky, ktoré chodidlo izolujú od podrážky alebo také, ktoré umožňujú chodidlu optimálne dýchanie. Ak napriek tomu cítiť z topánky nepríjemný zápach, prečítajte si náš článok o tom, ako vyčistiť vnútornú stielku topánok.

Čistenie topánok pred zimou

Ak stav topánok nevzbudzuje žiadne pochybnosti, môžete prejsť k ďalšej fáze, teda k ich čisteniu. Ideálne je použiť špeciálne prípravky určené na daný materiál, z ktorého sú topánky vyrobené. Každý typ kože sa totiž vyznačuje inými vlastnosťami a vyžaduje preto inú starostlivosť.

1700

Krémovanie kožených topánok

Dôležitou fázou príprav na najchladnejšie obdobie roka je krémovanie topánok – a týka sa to aj novo zakúpených párov. Táto činnosť, často nie príliš obľúbená, má podstatný vplyv na vzhľad topánok. Vďaka nej sa koža stáva elastickejšou a vyživenou, ale predovšetkým jej prinavracia pôvodné estetické vlastnosti. Ba čo viac, pravidelným krémovaním topánok zvyšujeme odolnosť kože proti premokaniu.

Tip módneho experta

V prípade premočenia kožených topánok neodkladajte ich čistenie. Odstráňte nečistoty a po ich vysušení ich dôkladne nakrémujte. Nikdy nekrémujte mokré topánky – riskujete tak poškodenie materiálu.

Akcia impregnácia!

Vyčistené a osviežené topánky sú pripravené na ďalšiu fázu ošetrovania, teda impregnáciu. Tu nám poslúžia špeciálne impregnáty, ktoré sú obyčajne dostupné vo forme spreja alebo krému. Nezabúdajte, že podobne, ako v prípade prípravkov na čistenie a krémovanie, by mali byť prispôsobené konkrétnemu typu materiálu.

Vďaka takémuto postupu budú topánky dobre zabezpečené pred premokaním, nečistotami a poškodením spôsobeným napríklad posypovou soľou a inými nepriaznivými faktormi. Nezabudnite svoje topánky naimpregnovať ešte pred ich prvým použitím a následne po každom čistení.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
damske botasky vypredaj, michael kors kabelky, topanky, nike jordan, hogl, nike damske tenisky, skechers detske, dámske peňaženky

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť