Ako pripraviť obuv na jeseň?

2 min.

Čoraz častejšie zrážky, kratšie dni a nižšie teploty – to sú jasné signály, že prichádza jeseň. Postupne siahame po kožených členkových čižmách, členkovej a outdoorovej obuvi. Bez ohľadu na to, aké topánky na jeseň nosíte, musia garantovať dostatočné zahriatie a zároveň odolnosť proti chladu a vlhkosti. Ako sa správne starať o jesennú obuv tak, aby nám slúžila dlhé roky?

Občas nepostačí topánky len vybrať zo škatule či skrine. Poradíme vám, na čo sa zamerať pri príprave jesennej obuvi na novú sezónu.

Po niekoľkých mesiacoch strávených v šatníku alebo na mieste, kam odkladáte nepotrebné veci, môžu topánky pôsobiť neesteticky. Najmä, ak hovoríme o koženej obuvi, ktorej zvršok je elastický a ľahko podlieha deformácii. Topánky, na ktorých boli položené iné predmety, môžu mať nepekné ryhy alebo rôzne otlačené línie, čo rozhodne nepôsobí dobrým dojmom. Aby sme predišli takémuto javu, je dobré ešte pred ich obutím použiť napínadlá – tento zvyk si osvojte po každom vyzutí topánok. Napínadlá z cédrového dreva nielenže vyhladia neprirodzené deformácie, ale navyše pohltia prebytočnú vlhkosť nahromadenú v topánke.

Keď topánky dosiahnu požadovaný tvar, je čas na ďalšiu starostlivosť – a presnejšie dôkladné čistenie. Jeho úspech závisí od voľby vhodnej metódy prispôsobenej danému materiálu, z ktorého je vyrobený zvršok topánky. Ako sa starať o kožené topánky a ako ich čistiť?

View this post on Instagram

Nasz dzisiejszy pomysł na botki Tommy Hilfiger to #armystyle! ?? A Wy z czym je połączycie! ? Czekamy na komentarze! ? Wpadnijcie do nas po zniżkę na ten model! ? Kod rabatowy: BLACK, a link znajdziecie w BIO! ? #eobuwie #eobuwiepl #tommyhilfiger #botki #shoes #buty #kochambuty #shoelover #loveshoes #shoegram #shoestagram #instashoes #newshoes #myshoes #armyboots #bootsoftheday #accessories #moda #style #fashion

A post shared by eobuwie.pl (@eobuwie) on

Najlepší efekt dosiahnete s použitím prípravkov určených na daný typ kože. Krémy na lícovú kožu a na semiš a nubuk vám pomôžu zvíťaziť nad odolnými škvrnami a zároveň oživia farbu topánok.

Prejdime k tej, podľa nášho názoru, najdôležitejšej časti, ktorou je príprava topánok na jesennú sezónu, a teda impregnácia. Práve ona dodáva topánkam vodeodolné vlastnosti – a tie sú v tomto ročnom období veľmi dôležitým kritériom ideálnej obuvi. Pri výbere impregnátu nezabudnite na jeho prispôsobenie typu a farbe topánok.

Najpopulárnejšie impregnáty sú vo forme spreja. Na rozdiel od voskov – ktorými sa dá tiež impregnovať – nemenia štruktúru a vzhľad topánky, čo je dôležité najmä v prípade drsnej kože. Impregnovaním pomocou prípravku v spreji si kožené topánky zároveň zachovajú optimálnu priedušnosť.

Pozor!

Impregnovať sa smú len čisté topánky. V opačnom prípade dôjde k zafixovaniu existujúcich nečistôt.

Pri nanášaní prípravku nezabúdajte ani na miesta, ktoré sú vystavené pôsobeniu vlhkosti v najväčšej miere – spoje, švíky či jazyk. Obuv impregnujte v dobre vetraných priestoroch. Povrch topánky striekajte zo vzdialenosti približne dvadsať centimetrov a nechajte dôkladne vyschnúť.

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
damsky batoh, lasocki, dámske ruksaky, zimne topanky, vans, air jordan 1, hogl, zateplene cizmy

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť